Κι όμως είναι ακόμα εδώ!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 επί του Ατρόμητου στη Λεωφόρο, σ' ένα ματς που τα είχε όλα. Πάθος, πέναλτι, κόκκινες και... αρκετά νεύρα!

Ένας Ατρόμητος με… άγριες διαθέσεις, εμφανίστηκε με το ξεκίνημα στη Λεωφόρο. Οι Περιστεριώτες μπήκαν φουριόζοι στο ματς και μάλιστα, στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαν φτιάξει δύο σημαντικές φάσεις. Τη μία με το τετ-α-τετ του Μπρούνο, το οποίο αποσόβησε ο Βλαχοδήμος. Και τη δεύτερη, με το απευθείας φάουλ του Ντιγκινί, το οποίο και πάλι έδιωξε ο Οδυσσέας.

Μετά το πρώτο τέταρτο, πάντως, η εικόνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη μπάλα στα πόδια του, την κυκλοφόρησε και σταδιακά, άρχισε να πλησιάζει την εστία του Γιαννιώτη. Βοήθησε σ’ αυτό κι η αλλαγή πλευράς ανάμεσα σε Λουντ-Μουνιέ (ο Γάλλος πήγε δεξιά κι ο Φινλανδός αριστερά). Ο Ατρόμητος οπισθοχώρησε στο τερέν κι εκεί, οι «πράσινοι» βρήκαν την ευκαιρία να πιέσουν ψηλά και να δημιουργήσουν προβλήματα στην κυκλοφορία των φιλοξενούμενων.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είδε τον Λουτσιάνο να είναι πολύ ορεξάτος, με τον Βραζιλιάνο να παίρνει πρωτοβουλίες και να «ομορφαίνει» το παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Το «τριφύλλι» πήγε με το 0-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Αν ωστόσο ο Δώνης (39’) ή ο Μουνιέ (20, 45+1’) ήταν λίγο πιο εύστοχοι, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ψάχνει το γκολ. Και για καλή του τύχη, ευτύχησε να το βρει νωρίς. Συγκεκριμένα ο Κουρμπέλης κέρδισε το πέναλτι από τον Μάντσον (απολύτως σωστή η απόφαση του διαιτητή), με τον Μουνιέ ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση, ανοίγοντας το σκορ στο 58′!

Ο Ουζουνίδης απέσυρε τον Λουτσιάνο 4 λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ρίχοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Γιάννη Μυστακίδη. Παράλληλα, ο 49χρονος τεχνικός άλλαξε και το σύστημα σε 4-4-2, με τον πρώην άσο του ΠΑΟΚ να πηγαίνει δίπλα στον Δώνη. Βέβαια, ο «Μύστα» δεν έμελλε να παίξει πολύ, καθώς στο 81ο λεπτό είδε, κακώς, την κόκκινη κάρτα. Όταν ο διαιτητής Κατσικογιάννης του έδειξε δεύτερη κίτρινη για θέατρο, ενώ κανονικά υπήρχε καθαρή παράβαση πέναλτι. Ακόμα κι έτσι, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διαφυλάξει ως το τέλος το υπέρ του 1-0 και να πάρει, έτσι, μία πολύ σημαντική νίκη.

MVP: ΜΟΥΝΙΕ

Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με το γκολ που πέτυχε. Πέρα απ’ αυτό, πάντως, ήταν ιδιαιτέρως κινητικός κι από τους πλέον επικίνδυνους παίκτες του Παναθηναϊκού. Πήρε πολλές πρωτοβουλίες κι ειδικά όταν άλλαξε θέση με τον Λουντ και μετατοπίστηκε στα δεξιά, δημιούργησε ουκ ολίγα ρήγματα.

UP: ΛΟΥΤΣΙΑΝΟ

Επέστρεψε στο αρχικό σχήμα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, για πρώτη φορά, μετά τις 10 Σεπτεμβρίου. Παρ’ όλα αυτά, η εικόνα του ήταν πολύ καλή. Ο Βραζιλιάνος ζήτησε και πήρε την μπάλα στα πόδια του, έδωσε μάχες κι όσο έμεινε στο γήπεδο, ξεχώρισε για το «τριφύλλι»!

DOWN: ΟΥΑΡΝΤΑ

Ίσως να πρόκειται για τον MVP του πρωταθλήματος. Τα όσα έχει κάνει φέτος με τη φανέλα του Ατρόμητου, είναι πραγματικά εντυπωσιακά. Απέναντι στον Παναθηναϊκό, ωστόσο, δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Λίγο το καλό μαρκάρισμα του Γιόχανσον, λίγο το ότι δεν πήρε πολλές φορές την μπάλα στα πόδια του, τον οδήγησαν σε μία μέτρια εμφάνιση.

ΓΚΟΛ: Μουνιέ (58’ πεν.)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατζηισαΐας, Μυστακίδης, Μουνιέ, Μολίνς, Γιόχανσον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μυστακίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Οικονόμου, Τζανδάρης, Κάτσε (76’ Μολίνς), Λουντ, Μουνιέ (84’ Στάικος), Λουτσιάνο (64’ Μυστακίδης), Δώνης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Γιαννούλης, Μπουσουλάτζιτς (80’ Κωτσόπουλος), Μάντσον, Ουάρντα, Μπρούνο (62’ Ντάουντα), Βασιλακάκης (62’ Ούμπιδες), Ντιγκινί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κι όμως είναι ακόμα εδώ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.