Λαμία – ΑΕΛ 0-0: O κύκλος των χαμένων… ευκαιριών (vids)

Λαμία - ΑΕΛ: Νάγκι και δοκάρια κράτησαν στο μηδέν τη Λαμία και «ζωντανή» την ΑΕΛ στη μάχη της παραμονής.
Λαμία – ΑΕΛ 0-0:  O κύκλος των χαμένων… ευκαιριών (vids)

Λαμία – ΑΕΛ: Νάγκι και δοκάρια κράτησαν στο μηδέν τη Λαμία και «ζωντανή» την ΑΕΛ στη μάχη της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι έχαναν τα… άχαστα, ο Νάγκι έπιανε τα… άπιαστα και 0-0 στο Λαμία – ΑΕΛ! Εξαιρετική εμφάνιση από τους «κυανόλευκους», κατώτεροι των περιστάσεων οι «βυσσινί». Δύο δοκάρια ο Ντέλετιτς, δύο μεγάλες αποκρούσεις ο Ούγγρος τερματοφύλακας των Θεσσαλών!
Στους 31 βαθμούς η Λαμία που δεν σώθηκε μαθηματικά, αλλά δεν γίνεται και να κινδυνέψει, στους 24 η ΑΕΛ ισόβαθμη με τον Παναιτωλικό και στο -1 από τον ΟΦΗ.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, με τον Μιχάλη Γρηγορίου να ξεκινάει τη Λαμία με τους ίδιους 11 που ξεκίνησαν και την περασμένη Δευτέρα στο «Ζωσιμάδες», κόντρα στον car.gr ΠΑΣ Γιάννινα.

Δύο νέα πρόσωπα στην 11άδα της ΑΕΛ με τους Νικολιά και Μουκάντζο αντί των Μπεν Χατίρα και Γλυνού. Ο τελευταίος έκανε εξαιρετική εμφάνιστη στο Περιστέρι, αλλά ο Ιταλός τεχνικός επέλεξε να τον αφήσει στον πάγκο.

Στο 12′ η πρώτη καλή στιγμή στο ματς με το μακρινό σουτ του Στίφλερ να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Επασί.

Η Λαμία πατάει.. γκάζι και παρά τον τραυματισμό του Μπιάρνασον και την αλλαγή πλάνου και διάταξης, σε λιγότερο από 10 λεπτά χάνει τρεις τεράστιες ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Εκπληκτικό γκολ πάει να βάλει ο Μαρτίνεθ στο 23′ με εξωτερικό φάλτσο στα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Νάγκι… απογειώνεται και κάνει την απόκρουση του αγώνα κρατώντας το μηδέν!

Νεα πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία στο 29′. Ο Τσόσιτς βάζει τη προβολή στο πλασέ του Μπεχαράνο, τόσο όσο για να περάσει η μπάλα εκατοστά άουτ!

Ο κύκλος των χαμένων… ευκαιριών για των γηπεδούχων συνεχίζεται δευτερόλεπτα αργότερα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς να «σταματάει» στη συμβολή των δοκαριών!

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Λαμία χάνει άλλα δύο… άχαστα! Νέα σωτήρια απόκρουση του Νάγκι σε γυριστό του Ντέλετιτς στο 45′ με τη μπάλα να βρίσκει και πάλι στο δοκάρι (!) και στις καθυστερήσεις εξ επαφής κεφαλιά του Καραμάνου άουτ!

Μπεν Χατίρα και Ζίζιτς περνάει στο ματς ο Φέστα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ίδια… γεύση η ΑΕΛ. Σε θέση άμυνας, μόνιμα οι Θεσσαλοί και Μιλοσάβλιεβιτς στο χορτάρι με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, αλλά τελικές έχει μόνο η Λαμία. Oι γηπεδούχοι απειλούν εκ νέου με Ντέλετιτς και Ρόμανιτς αλλά αμφότερες οι απόπειρες για να σκοράρουν, κατέληξαν εκτός εστίας και σκόραρουν με τον πρώτο στο 69′ αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Η ΑΕΛ από την άλλη, κάνει την πρώτη (και τελευταία) τελική της στο δεύτερο ημίχρονο στο 84′ με τον Επασί να βγάζει με δυσκολία την κεφαλιά του Τσόσιτς.

Λαμία – ΑΕΛ 0-0 – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Νάγκι Γκέργκελι. Ο Ούγγρος τερματοφύλακας ήταν μόνος του και όλοι τους! Έχει κρατήσει το μηδέν με εκπληκτικές αποκρούσεις τόσο στο 23′ στο σουτ του Μαρτίνεθ, όσο και στο 45′ στο γυριστό του Ντέλετιτς.

UP: Άψογα δουλεμένο και το plan b των γηπεδούχων. Στο 20′ ο Μιχάλης Γρηγορίου χάνει τον Μπιάρνασον και αλλάζει τη διάταξη από το 3-5-2 σε 3-4-3. Η ΑΕΛ δεν κάνει ευκαιρία στο ματς, πλην μιας κεφαλιάς του Τσόσιτς στο 84′, με τους γηπεδούχους να έχουν πέντε… καραμπινάτες για να σκοράρουν.

DOWN: Τελικός για την ΑΕΛ το παιχνίδι στη Λαμία, αλλά οι «βυσσινί» εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Ο Τζιανλούκα Φέστα έχασε από τα… αποδυτήρια την μάχη των πάγκων, οι Θεσσαλοί ήταν «εγκλωβισμένοι» στο χορτάρι και… αβοήθητοι από τον Ιταλό τεχνικό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος. Κανένα πρόβλημα για τον Αρκά ρέφερι. Ένα χέρι – πέναλτι του Γιακιμόφσκι που ζήτησαν οι της Λαμίας στο 64′ δεν υπάρχει. Λίγο αργότερα, σωστά ακυρώνεται το γκολ του Ντέλετιτς. Ο Τσόσιτς δεν έχει ακουμπήσει τη μπάλα στην προσπάθεια του να απομακρύνει.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Μπεχαράνο, 83′ Kαραμάνος – 40′ Νικολιάς, 58′ Κολομπίνο, 75′ Μιλοσάβλιεβιτς, 78′ Zίζιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βύντρα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (21′ Ρόμανιτς), Ντέλετιτς (88′ Βασιλακάκης), Καραμάνος.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος (88′ Καρανίκας), Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι, Κολομπίνο (60′ Μιλοσάβλιεβιτς), Στίφλερ (72′ Πινακάς), Ακούνια, Νικολιάς (46′ Μπεν Χατίρα), Μουκάντζο (46′ Ζίζιτς), Ντουρμισάι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – ΑΕΛ 0-0: O κύκλος των χαμένων… ευκαιριών (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!