Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Υπόθεση λίγων λεπτών (Highlights)

Ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε από τη Λαμία με 2-0, μπήκε στην εξάδα και προβλημάτισε ακόμη περισσότερο τους Φθιώτες που γνώρισαν πέμπτη σερί ήττα.

Ο ένας συνήλθε, ο άλλος όχι! Λαμία και Αστέρας Τρίπολης προέρχονταν από ήττες και προβληματικές εμφανίσεις. Οι Αρκάδες έβγαλαν αντίδραση, πήραν μεγάλο διπλό με 2-0 και έβαλαν φωτιά στη μάχη της εξάδας. Ταυτόχρονα έμπλεξαν ακόμη περισσότερο τους αντιπάλους τους.

Τα πάντα κρίθηκαν μέσα σε ένα τρίλεπτο. Με γκολ στο 34′ του Μπαράλες και στο 37′ του Ριέρα ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε στα τρίποντα και μπήκε εξάδα. Είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά και ένα δεύτερο που δέχτηκε πίεση. Η προβληματική για 45 λεπτά Λαμία μετά τις αλλαγές του Μιχάλη Γρηγορίου ανέβηκε, το πάλεψε πολύ, αλλά έως εκεί.

Το ματς ξεκίνησε με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες. Για αρκετά λεπτά και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να φτάσουν ακόμη και σε τελική. Πιο κινητικός ήταν ο Αστέρας Τρίπολης. Έπαιζε κυρίως από τα αριστερά με τον Άλβαρες και κάπως έτσι ήρθε και το 0-1.

Στην πρώτη πραγματικά καλή στιγμή του αγώνα, οι Αρκάδες πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Άλβαρες έβγαλε τη σέντρα και ο Μπαράλες με ωραία κεφαλιά πλήγωσε την πρώην ομάδα του. Μέχρι να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, είχε γίνει και το 0-2. Σε μία κόντρα ο Καπίγια βρήκε τον Ριέρα και εκείνος πλάσαρε για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν σοκαρισμένοι. Μετά το ημίχρονο συνήλθαν. Προβυδάκης και Μπανγκουρά έδωσαν πνοή και σταδιακά η Λαμία ανέβασε την πίεσή της. Όλα αυτά κι ενώ στο 52′ ο Τιλίκα έχασε την ευκαιρία να τελειώσει πλήρως το ματς. Στο 59′ με τον Τσούκαλο οι «κυανόλευκοι» μπορούσαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ο Παπαδόπουλος τον νίκησε.

Συνέχισαν να απειλούν οι γηπεδούχοι, ξεπέρασαν τους αντιπάλους τους σε τελικές και στο 77′ σκόραραν με τον Μπανγκουρά. Ορθώς, όμως, το γκολ ακυρώθηκε για χέρι και κάπου εκεί έσβησε η ελπίδα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Αστέρας Τρίπολης άντεξε στην πίεση που δέχτηκε και πήρε το τρίποντο.

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Τι περισσότερο να κάνει ο Χερόνιμο Μπαράλες; Από το δικό του γκολ άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη της ομάδας του, ενώ στο 0-2 παίζει πάλι ρόλο. Είναι εντυπωσιακός ο τρόπος που κρατάει την μπάλα και τη σπάει όταν πρέπει για να εξελιχθεί η αντεπίθεση.

UP: Ενδεχομένως να μην έχει «διαφημιστεί» όσο το αξίζει. Ωστόσο, ο Φεντερίκο Άλβαρες είναι από τα καλύτερα αριστερά μπακ του πρωταθλήματος. Το επιβεβαίωσε με άλλη μία θετική εμφάνιση. Ασίστ στο 0-1, ένα καλό σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και μερικές ακόμη ωραίες ενέργειες.

DOWN: Αγνώριστος είναι το τελευταίο χρονικό διάστημα ο Άνταμ Τζανετόπουλος. Εξήγηση, βέβαια, υπάρχει. Μετά τα αρκετά κρούσματα που προέκυψαν στη Λαμία, ο 27χρονος, που έως τότε ήταν πολύ σταθερός, ευθύνεται σχεδόν σε κάθε αγώνα σε ένα γκολ. Στο 0-1 χάνει εντελώς τον Μπαράλες.

ΓΚΟΛ: 34′ Μπαράλες, 37′ Ριέρα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) ήταν ο ρέφερι της αναμέτρησης. Μία πολύ δύσκολη φάση του έτυχε και εκεί χρειάστηκε το VAR. Αναφερόμαστε στη φάση του γκολ του Μπανγκουρά. Ορθώς ακυρώθηκε γιατί ο Ελευθεριάδης κάνει χέρι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 68′ Τασουλής, 84′ Ιγκλέσιας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΛAMIA (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Λούκας, Τζανετόπουλος, Βύντρα (46΄Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (89΄Γκέντσογλου), Τζανδάρης (64΄Νούνιες), Ταϊρόν (70΄Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς (46′ Μπαγκουρά), Μανούσος, Τσούκαλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Γκαρθία (95΄Καρμόνα), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Σίτο (46΄Τιλίκα), Ριέρα (62΄Τασουλής), Καπίγια (91΄Κανελλόπουλος), Μπαράλες (95΄Μπενίτο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Υπόθεση λίγων λεπτών (Highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.