Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Πήραν βαθμό οι Αρκάδες στο 91′ (vid)

Ο Μπιανκόνι άνοιξε το σκορ, ο Ιγκλέσιας στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα

Η Λαμία έφτασε κοντά σε μία νίκη που θα την έφερνε σε απόσταση βολής από την 6άδα, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης των «10» παικτών από το 72′ βρήκε γκολ-ισοφάρισης με πέναλτι του Ιγκλέσιας.

Ο βαθμός δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, ιδιαίτερα τους Φθιώτες που έμειναν για τέταρτο παιχνίδι χωρίς τρίποντο και έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στους 26 βαθμούς, έναν πίσω από ΟΦΗ και Ξάνθη.

Από την άλλη πλευρά, οι Αρκάδες πανηγύρισαν εκτός έδρας βαθμό μετά από 2,5 μήνες και έπιασαν τον Βόλο στους 22 πόντους.

Το ματς

Πρώτη καλή φάση στο έβδομο λεπτό, όταν σουτ του Χαουρέγκι, μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Έξι λεπτά μετά οι Φθιώτες ζήτησαν πέναλτι.

Στην προσπάθειά του ο Βαλιέντε να διώξει με τάκλιν, η μπάλα βρήκε στο χέρι του, ο Ζαχαριάδης συμβουλεύτηκε το VAR και θεωρήθηκε πως το χέρι ήταν σε φυσική θέση.

Στο 16′ το σουτ του Ρόμανιτς μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος, ενώ οι προσπάθειες των Χαουρέγκι και Τασουλή στην συνέχεια πέρασαν εκτός εστίας.

Η κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ (36′) πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Δημούτσου μέσα από την περιοχή κόντραρε σε σώματα.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να είναι πιο προσεχτικές.

Ωστόσο, στο 60′ ο Χάβος πέρασε ως αλλαγή τον Μπιανκόνι και τέσσερα λεπτά μετά δικαιώθηκε.

Ο Βραζιλιάνος έπαιξε το 1-2 με τον Ρόμανιτς, μπήκε στην περιοχή, εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Παπαδόπουλου, τον άφησε πίσω του και με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Και στο 72′ ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Σουάρεθ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Στο 87′ ζήτησε πέναλτι ο Αστέρας σε ένα άτσαλο και ανούσιο μαρκάρισμα του Αντέτζο στον Ιγκλέσιας.

Η φάση τσεκαρίστηκε στο VAR και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Αργεντίνο μέσο να σκοράρει και να δίνει στην ομάδα του τον βαθμό.

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης: Το φύλλο αγώνα

MVP: Από τους πιο κινητικούς ο Ρόμανιτς, ο μοναδικός που προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των Αρκάδων, είχε δύο τελικές στο πρώτο μέρος και είχε συμμετοχή στο γκολ του Μπιανκόνι.

UP: Ο Μιγκέλ Μπιανκόνι μπήκε στο ματς και στην πρώτη του ευκαιρία κατάφερε με ψυχραιμία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

DOWN: Ουσιαστικά η Λαμία δεν απειλήθηκε στο δεύτερο μέρος, κρατούσε εύκολα το μηδέν στην άμυνα, αλλά ένα λάθος του Αντέτζο που άνευ λόγου και αιτίας πήγε άτσαλα στον Ιγκλέσιας έμελλε να διαμορφώσει το αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης είχε μία πολύ καλή διαιτησία, μοίρασε πολλές κίτρινες κάρτες, αλλά δικαιολογημένα. Σωστή η απόφαση του πέναλτι στο 91′.

ΓΚΟΛ: 64′ Μπιανκόνι, 91′ Ιγκλέσιας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Χαουρέγκι, 32′ Βασιλόγιαννης, 33′ Βαλιέντε, 44′ Βλάχος, 51′ Σουάρεθ, 55′ Μαρτίνεθ, 74′ Καραμάνος, 89′ Βάντερσον, 95′ Παπαδόπουλος, 96′ Σκόνδρας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 72′ Σουάρεθ

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας (9′ λ.τρ. Βύντρα), Αντέτζο, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς, Τάιρον (60′ Μπιανκόνι), Καραμάνος (92′ Σασί).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Βαλιέντε (66′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τασουλής (74′ Αντζουλάς), Ριέρα (46′ Κρέσπι), Χαουρέγκι, Λουίς Φερνάντεθ.