Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Άγγιξαν την πρώτη τους νίκη οι Φθιώτες, χαμός με το VAR!

Λαμία και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Super League 1, από ένα πέναλτι η κάθε ομάδα, χαμός με το VAR

Από ένα πέναλτι η κάθε ομάδα, χαμός με το VAR

Λαμία και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα συναρπαστικό ματς με μεγάλη ένταση από την αρχή μέχρι το φινάλε.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ δεν κατάφερε ούτε τώρα να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μολονότι έκανε μία ανέλπιστη ανατροπή, αλλά τελικά δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης. Και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Αστέρας προηγήθηκε, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και χάρη στον Ριέρα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, ο οποίος τον διατηρεί στις υψηλές θέσεις της Super League 1.

Το φιλμ του αγώνα

Κακό σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα του ματς, με το σουτ του Μουνάφο στο 19′ να περνάει εκτός εστίας. Έξι λεπτά μετά απείλησε η Λαμία με τον Αραμπούλι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, με το 0-0 να είναι το λογικό για το πρώτο μέρος, ο Ριέρα από δεξιά έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αντέτζο και ο διαιτητής Τσαγκαράκης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μπαράλες από τα 11 βήματα άνοιξε το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Λαμία απάντησε με τον ίδιο τρόπο.

Ο Ντέλετιτς κέρδισε πέναλτι από τον Μουνάφο σε μια πολύ δύσκολη φάση. Χρειάστηκε μάλιστα, να περάσουν πέντε λεπτά μέχρι να αποφασίσει ο ρέφερι με την βοήθεια του VAR για το αν η παράβαση έγινε εντός της περιοχής ή εκτός.

Τελικά, δόθηκε η «εσχάτη των ποινών» και ο Σέρβος έφερε το ματς στα ίσια..

Οι Φθιώτες μάλιστα, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς με τον Τσούκαλο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 67′ και δύο λεπτά μετά με ωραίο συρτό σουτ, έπειτα από πάσα του Μπαχανάκ πέτυχε το 2-1.

Οι Αρκάδες πίεσαν για την ισοφάριση και την βρήκαν στο 78′ με τον Ριέρα, ο οποίος έπειτα από φάση διαρκείας με ωραίο δυνατό σουτ έφερε ξανά το ματς στα ίσα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσαγκαράκης σφύριξε πέναλτι υπέρ της Λαμίας σε χέρι του Ιγκλέσιας, αλλά έπειτα από επικοινωνία με τον VAR πήρε πίσω την απόφαση και έδειξε φάουλ.

Σε μία ακόμα δύσκολη φάση, διαπιστώθηκε ότι η παράβαση του Αργεντινού ήταν εκτός περιοχής.

Κι όμως η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το τρίποντο, όταν ο Τσούκαλος βγήκε μόνος του με τον Παπαδόπουλο μετά από διαγώνια πάσα του Σκόνδρα, αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα μπλόκαρε.

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Νίκος Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Αραμπούλι και σε λιγότερα λεπτά συμμετοχής σε σχέση με τον Γεωργιανό έκανε αισθητή την παρουσία του. Πέτυχε γκολ, έχασε ένα ακόμα και σε γενικές γραμμές προκάλεσε αναστάτωση στην αντίπαλη άμυνα.

UP:  Ο Μίλος Ντέλετιτς ήταν ο κινητήριος μοχλός για τους Φθιώτες, πάλεψε, κέρδισε το πέναλτι και αρκετές μονομαχίες.

DOWN: Δεν λειτούργησε η μεσοεπιθετική γραμμή του Αστέρα το ίδιο καλά, όπως και σε προηγούμενα ματς. Αυτό του κόστισε στη δημιουργία αρκετών φάσεων, όπως κάνει στα περισσότερα ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Τσκαγκαράκης υπέδειξε τρία πέναλτι, αλλά εκτελέστηκαν τα δύο. Στο χέρι του Αντέτζο έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Σ’ αυτό του Μουνάφο επί του Ντέλετιτς το είδε στο VAR και μετά από περίπου 5λεπτη εξέταση, δεν άλλαξε την απόφασή του. Στις καθυστερήσεις υπέδειξε χέρι του Ιγκλέσιας, αλλά από το VAR τον ενημέρωσαν πως η παράβαση ήταν εκτός περιοχής και έδωσε φάουλ.

ΓΚΟΛ: 41′ Μπαράλες, 56′ Ντέλετιτς, 69′ Τσούκαλος, 79′ Ριέρα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 61′ Μπαράλες, 69′ Κώτσιρας, 75′ Σκόνδρας, 86′ Μπεχαράνο, 97′ Ρόμανιτς, 100′ Τασουλής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Εμπασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ, Μπουλούλης (99′ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο, Ντέλετιτς (80′ Βασιλακάκης), Καραμάνος, Ρόμανιτς, Αραμπούλι (67′ Τσούκαλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Κώτσιρας, Βαλιέντε (89′ Ιγκλέσια), Μουνάφο (75′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (75′ Γκόμες), Ριέρα (88′ Αλί Μπάμπα), Κρέσπι (66′ Τιλίκα), Μπαράλες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Άγγιξαν την πρώτη τους νίκη οι Φθιώτες, χαμός με το VAR!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.