Λαμία – ΟΦΗ 0-2: Happy end σε χρονιά… μαρτύριο! (vids)

Λαμία - ΟΦΗ 0-1: Κάλλιο αργά παρά... αργότερα! Έσκασε το... χειλάκι των Κρητικών. Κέρδισαν στη Λαμία και σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, εξασφάλισαν την παραμονή τους στη Super League, μια «στροφή» πριν το φινάλε!

Λαμία – ΟΦΗ 0-2: Κάλλιο αργά παρά… αργότερα! Έσκασε το… χειλάκι των Κρητικών. Κέρδισαν στη Λαμία και σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, εξασφάλισαν την παραμονή τους στη Super League, μια «στροφή» πριν το φινάλε!

Λαμία – ΟΦΗ 0-2: Το πήρε αυτός που το ήθελε περισσότερο, ασχέτως αν το άξιζε, και ο πιο… τυχερός! Ο ΟΦΗ έκανε γκολ την πρώτη και την τελευταία του τελική στο ματς, ενώ η Λαμία «έσπασε» τα δοκάρια. Οι Κρητικοί πήραν τους βαθμούς, εξασφαλίζοντας την παραμονή και οι Φθιώτες που την είχαν ήδη εξασφαλισμένη, τις εντυπώσεις για ακόμα ένα ματς!

Με 4-3-3 και δύο αναγκαστικές αλλαγές η Λαμία. Ο Βλάχος αντί του Σκόνδρα στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Γκούγκα στη θέση του Μπεχαράνο. Bασικοί και οι Βασιλακάκης, Γκαζαριάν.

Με 3-5-2 ο ΟΦΗ με Βαφέα αντί του τιμωρημένου Γιαννούλη στη μοναδική αλλαγή του Νίκου Νιόπλια σε σχέση με τους 11 που ξεκίνησαν στη Λάρισα.

Στο γήπεδο της Λαμίας και ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ ΟΦΗ, Μιχάλης Μπούσης, αλλά και ο Γιαννούλης παρότι τιμωρημένος, αφού ζήτησε να ταξιδέψει με την ομάδα.

Με ανεπτυγμένο το αίσθημα της επιβίωσης, οι Κρητικοί πήραν νωρίς – νωρις το προβάδισμα. Εξαιρετικό τελείωμα Σακόρ, στην αριστερή γωνία του Επασί η μπάλα και 0-1 για τον ΟΦΗ στο 5ο λεπτό!

Με το αίσθημα της επιβίωσης να «σβήνει» δίνοντας τη θέση του σε εκείνο της αυτοσυντήρησης, ο ΟΦΗ δίνει χώρους, η Λαμία τους εκμεταλλεύεται αλλά στέκεται εξαιρετικά άτυχη.

Πέντε λεπτά μετά το γκολ, το φαλτσαριστό μακρινό σουτ του Μαρτίνεθ, στέλνει τη μπάλα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Βάτερμαν.

Σε ένα λεπτό (14′-15′) οι γηπεδούχοι έχουν δύο δοκάρια! Το πρώτο στο 14′ όταν από λάθος του Βούρου, ο Γκαζαριάν έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά το πλασέ του «σταμάτησε» στο δεξί σίδερο της εστίας του Βάτερμαν. Το δεύτερο, οριζόντιο, στην αμέσως επόμενη φάση, με την κεφαλιά του Τζανετόπουλου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς.

Το.. ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών συνεχίζεται. Η επόμενη είναι για τον ΟΦΗ. Ο Γιάννου τετ-α-τετ με τον Επασί, νικητής ο πορτιέρε της Λαμίας. To ίδιο ζευγάρι πρωταγωνιστεί και στο 44′ με τον Γάλλο κίπερ να βγαίνει και πάλι κερδισμένος. Το 0-1 μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλή στιγμή από πλευράς Κρητικών ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Μια εκτέλεση φάουλ του Ντε Γκούζμαν στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ και με τον Επασί απλώς να παρακολουθεί… ανακουφισμένος την πορεία της.

Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι «πολιορκούν» την περιοχή του Βάτερμαν με όλους τους τρόπους. Σέντρες, σουτ, κεφαλιές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Λήξη συναγερμού!

Η Λαμία, με την είσοδο των Τιρόνε, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς στο 46′ και λίγο αργότερα του Προβυδάκη, με εξαίρεση το «στημένο» του ΟΦΗ στο 52′,  κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά τα… χαλάει στην τελική προσπάθεια. Η πίεση όχι μόνο δεν αποδίδει «καρπούς» για το 1-1, αλλά γίνεται και 0-2. Στο 82′ ο Ντε Γκουζμάν βγαίνει τετ-α- τετ και με ωραίο «σκάψιμο» νικάει τον Επασί, βάζοντας τέλος στην ιστορία.

Λαμία – ΟΦΗ 0-2 – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Βαγιεμπά Σακόρ. Τα έκανε όλα ο Νορβηγός μέσος του ΟΦΗ. Εξαιρετικό τελείωμα και γκολ στο 5′, εξαιρετική δουλειά και στη μεσαία γραμμή, τόσο ανασταλτατικά, όσο και δημιουργικά. Από δικό του κλέψιμο ξεκινάει και το δεύτερο γκολ των Κρητικών.

UP: Η ΠΑΕ Λαμία στο πλευρό του οκτάχρονου Αλέξανδρου. Πριν την έναρξη του ματς ο Τάσος Καραμάνος μπήκε στο γήπεδο έχοντας τον αγκαλιά. Ο μικρός Αλέξανδρος λόγω προβλημάτων υγείας, χρειάζεται να μεταβεί στην Αμερική σε ειδικό κέντρο, για να εγχειριστεί.

DOWN: Γκεβόργκ Γκαζαριάν. Ο Αρμένιος επιθετικός πήρε ακόμα μια ευκαιρία από τον Γρηγορίου αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε. Είχε ευκαιρία να σκοράρει στο 14′ αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι «έτρεξε» αρκετά τον διεθνή ρέφερι, αλλά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Αποδεκτά τα.. άκρως απαραίτητα σφυρίγματα του, αφού επέλεξε να μην χαλάσει τον καλό ρυθμό του αγώνα. Κανένα οφσάιντ στο δεύτερο γκολ του ΟΦΗ.

ΣΚΟΡΕΡ: 5′ Σακόρ, 81′ Ντε Γκουζμάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Mπεχαράνο – 42′ Διαμαντής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος (67′ Προβυδάκης), Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Γκούγκα (46′ Μπεχαράνο), Τζανδάρης (79′ Πίτι), Βασιλακάκης (46′ Tιρόνε), Ντέλετιτς, Γκαζαριάν (46′ Ρόμανιτς), Καραμάνος.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Βαφέας, Διαμαντής, Μαρινάκης, Κοροβέσης (86′ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Σακόρ (90′ Ουές), Ντε Γκουζμάν (90′ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο (86′ Στάρτζεον), Γιάννου (63′ Νέιρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – ΟΦΗ 0-2: Happy end σε χρονιά… μαρτύριο! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!