Λαμία – ΟΦΗ 2-1: Ολική επαναφορά και «χρυσό τρίποντο»!  (vid)

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις επί ημερών Άκη Μάντζιου έδωσε η Λαμία. Οι γηπεδούχοι, παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από νωρίς, επικράτησαν τελικά με 2-1 του ΟΦΗ, μετά από εντυπωσιακή ανατροπή. Στους 17 βαθμούς πλέον το συγκρότημα της Φθιώτιδας που πανηγύρισε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα και πλέον δικαιούται να κάνει όνειρα πλέι οφ!...

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις επί ημερών Άκη Μάντζιου έδωσε η Λαμία. Οι γηπεδούχοι, παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από νωρίς, επικράτησαν τελικά με 2-1 του ΟΦΗ, μετά από εντυπωσιακή ανατροπή.

Στους 17 βαθμούς πλέον το συγκρότημα της Φθιώτιδας που πανηγύρισε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα και πλέον δικαιούται να κάνει όνειρα πλέι οφ! Στους 19 παρέμεινε ο ΟΦΗ, μετά την έκτη συνολικά ήττα του.

Πέναλτι, γκολ και αναγκαστική αλλαγή στα πρώτα 11 λεπτά!

Κάτι που συμβαίνει σπανιότατα, είδαμε τα πρώτα 11 λεπτά της αναμέτρησης.  Συγκεκριμένα είχαμε την επίτευξη τέρματος, αλλά και την αναγκαστική αλλαγή του σκόρερ ο οποίος τραυματίστηκε στην εκτέλεση πέναλτι!

Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει στο 9’ ο Μάνος όταν φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας ανατράπηκε καθαρά από τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο. Αρχικά ο επιθετικός του ΟΦΗ είχε υποδεχθεί σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό, ωστόσο κατόπιν εξέτασης του VAR, ο διαιτητής Γκορτσίλας διαπίστωσε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Έτσι καταλόγισε σωστά το πέναλτι το οποίο και ανέλαβε να εκτελέσει ο Αντίλ Ναμπί, ο οποίος σημάδεψε εύστοχα  για το 0-1 υπέρ του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί όμως στάθηκαν άτυχοι, καθώς στη συγκεκριμένη φάση ο σκόρερ τους υπέστη θλάση(!) με αποτέλεσμα να αποχωρήσει και στη θέση του να περάσει ο Στάικος.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε μια άγρια ομορφιά στο ματς με τη Λαμία να βγαίνει μπροστά και να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά τον ΟΦΗ (που έπαιζε στην κόντρα) να είναι πιο απειλητικός.

Στο 20’ ο Μάνος είχε μεγάλη ευκαιρία καθώς το διαγώνιο σουτ του έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Στο 35΄οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν και πάλι το γκολ όταν σε νέο τετ του Σεμέντο αυτή τη φορά, ο Θεοδωρόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση.

Ισοφάριση επίσης από τα 11 βήματα

Η Λαμία απείλησε 1-2 φορές με τον Τουράμ και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Βραζιλιάνο ποδοσφαιριστή! Λίγο νωρίτερα ο Βασιλόγιαννης (πέρασε στο ματς στο 37’ αντί του Τιρόνε) είχε κερδίσει πέναλτι από τον Κοροβέση.

Αρχικά ο διαιτητής καταλόγισε επιθετικό φάουλ υπέρ του ΟΦΗ, όμως αφού συμβουλεύθηκε και πάλι το VAR άλλαξε (σωστά) την απόφασή του. Έτσι ο Τουράμ που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών έκανε το 1-1 στο 45+1’ με αποτέλεσμα να έχουμε ένα ιδιαίτερα «γεμάτο» πρώτο μέρος.

Ανώτερη η Λαμία, 2-1 με τον Δημούτσο

Ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε και στο Β’ 45λεπτο. Η Λαμία μπήκε σαφώς πιο δυνατά δείχνοντας πως δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένη από την ισοπαλία. Έτσι η ομάδα του Άκη Μάντζιου αφού… προειδοποίησε στο 50’ με μια κεφαλιά του Μπεχαράνο, πήρε προβάδισμα στο σκορ εννιά λεπτά αργότερα.

Στο 59’, σε φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε (μετά από σέντρα του Καραμάνου) στον Δημούτσο ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τους γηπεδούχους!

Γενικότερα η Λαμία ήταν ξεκάθαρα ανώτερη στο δεύτερο μέρος, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι σε έναν ΟΦΗ που έδειξε ότι βολευόταν με την ισοπαλία. Ουσιαστικά οι «ασπρόμαυρη» είχαν μόνο μια καλή στιγμή, αυτή του 57’ με ένα τετ α τετ του Μάνου.

Η Λαμία δεν έδειξε διάθεση να κατεβάσει ρυθμούς ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έτσι στο 81’ ο Τουράμ είχε μία καλή ευκαιρία, στέλνοντας τη μπάλα άουτ για λίγο από πλεονεκτική θέση.

MVP:  Ο Δημούτσος έκανε πολλή και πολύ καλή δουλειά στον χώρο του κέντρου. Μάλιστα ήταν εκείνος που ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του σκοράροντας το δεύτερο τέρμα της.

UP: Η αντίδραση της Λαμίας όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Μάντζιου πήρε τον έλεγχο του ματς, πίεσε και με την κατάλληλη υπομονή κι επιμονή γύρισε «τούμπα» το ματς.

DOWN: Η αδυναμία του ΟΦΗ να εκμεταλλευθεί τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Παράλληλα η άμυνα των Κρητικών είχε αρκετές ολιγωρίες τις οποίες «τιμώρησαν» οι γηπεδούχοι.

ΓΚΟΛ:  Τουράμ 45+1’ πεν., 59’ Δημούτσος – 11’ πεν. Ναμπί

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10’ Θεοδωρόπουλος – 17’ Κοροβέσης, 28’ Μάνος, 71’ Σεμέντο, 77’ Στάικος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Λαμία (Α. Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Ρόμανιτς (83’ Τζανετόπουλος), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Τουράμ, Τιρόνε (37’ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος (90+3’ Σάλιακας).

ΟΦΗ (Γ.Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (66’ Κουτρουμπής), Κοροβέσης (79’ Φικεϊρέδο), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μάνος, Ναμπί (13’ Στάικος), Σεμέντο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – ΟΦΗ 2-1: Ολική επαναφορά και «χρυσό τρίποντο»!  (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.