Λαμία – ΟΦΗ 2-1: Πέντε λεπτά υπόθεση! (vids)

Με ανατροπή και χρυσή «αλλαγή» τον Μανούσο, η Λαμία 2-1 τον ΟΦΗ!

ΛαμίαΟΦΗ2-1: Ο ΟΦΗ προηγήθηκε, αλλά η Λαμία το γύρισε μέσα σε ένα πεντάλεπτο με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γιώργο Μανούσο!

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στη Λαμία με τον Τσιλιανίδη, είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, δεν το τελείωσε και το πλήρωσε. Ο Γιώργος Μανούσος, ερχόμενος από τον πάγκο, με δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο, χάρισε πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα της Φθιώτιδας.

Χωρίς τον «χρυσό» της σκόρερ κόντρα στον Άρη, η Λαμία. Ο Άνταμ Τζανετόπουλος ήταν στην αποστολή, αλλά λίγο πριν η αποστολή αναχωρήσει από το ξενοδοχείο για το γήπεδο, ανέβασε πυρετό και έμεινε εκτός. Στη θέση του ο Μαζουλουξής, με τους Μαρτίνεθ, Νούνιες και Τσούκαλο να είναι τα άλλα τρία νέα πρόσωπα στην 11άδα που παρέταξε ο Μιχάλης Γρηγορίου.

Νέα πρόσωπα και στην 11άδα του ΟΦΗ, αλλά αυτό δεν αποτελεί είδηση, αφού ο Νίκος Νιόπλιας δεν έχει παρατάξει ποτέ δύο διαδοχικές φορές το ίδιο αρχικό σχήμα. Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Γκαγιέγος και Ντουρμισάι, στις θέσεις των Βούρου, Διαμαντή, Μεγιάδο και Νέιρα. Στον πάγκο ο πρώτος, τιμωρημένοι οι υπόλοιποι.

Έχοντας στη «πλατη» και τα 120 λεπτά Κυπέλλου μεσοβδόμαδα, η Λαμία άφησε τον ΟΦΗ να κυκλοφορεί περισσότερο τη μπάλα, κρατώντας εύκολα τους Κρητικούς μακριά από την περιοχή του Σαράνοφ.

Με VAR, προβάδισμα ο ΟΦΗ

Ο Λάμπρου απέναντι στον Σαράνοφ, δεν μπορεί να βρει δίχτυα στο 27′ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς.

Πέντε λεπτά αργότερα και με… περιπετεια, οι Κρητικοί παίρνουν το προβάδισμα. Ο Γκαγιέγος κάνει το γύρισμα, η μπάλα βρίσκει στον Μπεχαράνο και λίγο πριν περάσει τη γραμμή, ο Τσιλιανίδης τη σπρώχνει στα δίχτυα, αλλά ο Τσακαλίδης «βλέπει» επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Μαρτίνεθ!

Το λάθος του ρέφερι, διορθώθηκε από τον VAR Παπαδόπουλο. Ο Μακεδόνας τον κάλεσε για on field review και από τη στιγμή που ο ρέφερι του αγώνα πήγε στο μόνιτορ, τα υπόλοιπα πήραν το δρόμο τους. Το γκολ κανονικό, σέντρα και προβάδισμα ο ΟΦΗ στο ΔΑΚ Λαμίας.

Η Λαμία προσπαθεί να βρει γκολ, πριν πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, απείλησε στο 40′ αλλά το πρώτο σουτ του Νούνιες το «έβγαλε» ο Σαράνοφ, ενώ εκείνα του Τσούκαλου και του Ρόμανιτς κόντραραν σε αμυντικούς.

Δεν το «τελειώνει» ο ΟΦΗ, δεν ισοφαρίζει η Λαμία

Με ευκαιρία, μεγάλη, του ΟΦΗ ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Μέσα στη φάση και πάλι οι Γκαγιέγος, Τοράλ. Ο πρώτος έκανε τη σέντρα, ο δεύτερος την κεφαλιά «ψαράκι», η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

H Λαμία απαντάει στο 50′ όταν από σέντρα του Μπανγκουρά, ο Μαρτίνεθ τελείωσε τη φάση, αλλά χωρίς να βρει στόχο.

Oι γηπεδούχοι χάνουν νέα ευκαιρία στο 56′ με την κεφαλιά του Τσούκαλου να βρίσκει στον Πασαλίδη και να περνάει κόρνερ.

Το… άχαστο χάνει ο Ντουρμισάι με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ, ο τερματοφύλακας της Λαμίας βρίσκει τόσο, όσο τη μπάλα και παραχωρεί κόρνερ!

Aνατροπή με Μανούσο!

Λίγο πριν το 80′, ο Καμάου μετά από κεφαλιά του Τοράλ και απόκρουση του Σαράνοφ, σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Το παραλίγο 0-2, γίνεται 1-1 αφού στην επόμενη φάση, η Λαμία ισοφαρίζει. Οι δύο από τις πέντε αλλαγές του Γρηγορίου, Αραμπούλι και Μανούσος συνεργάζονται, με τον τελευταίο να φέρνει το ματς στα ίσια!

Πέντε λεπτά αργότερα ο Καμάου κάνει τραγικό λάθος, τροφοδοτώντας άθελα του τον Μανούσο, ο οποίος σκάβοντας τη μπάλα, γυρίζει τούμπα το ματς, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της Λαμίας!

Λαμία – ΟΦΗ – Η ταυτότητα του αγώνα

Mvp: Γιώργος Μανούσος. Μπήκε στο ματς στο 63′, μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας και μέσα σε ένα πεντάλεπτο (82′-87′) πέτυχε δύο γκολ, χαρίζοντας τη νίκη στη Λαμία.

Up: Τζον Τοράλ. Ο Ισπανός μέσοεπιθετικός του ΟΦΗ ήταν το «μυαλό» των Κρητικών στη μεσαία γραμμή. Όλα περνούσαν από τα πόδια του. Από δική του κάθετη ξεκινάει το γκολ του Τσιλιανίδη, ενώ είχε και ευκαιρία να χριστεί και ο ίδιος σκόρερ στο δεύτερο ημίχρονο.

Down: Μπρους Καμάου. Τραγικό το λάθος του στο 87′ δίνοντας… ασίστ στον Μανούσο για το 2-1 της Λαμίας!

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης. Στο 32′ ο ρέφερι ακυρώνει γκολ του ΟΦΗ για επιθετικό φάουλ του Τσιλιανίδη στον Μαρτίνεθ. Ο παίκτης της Λαμίας είναι εκείνος που βρίσκει το πόδι του ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ. Σωστά τον κάλεσε για οn field review o VAR Παπαδόπουλος, σωστά ο Τσακαλίδης άλλαξε την απόφαση του και έδειξε σέντρα. Σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Καμάου.

Σκόρερ: 82′, 87′ Μανούσος – 34′ Tσιλιανίδης

Κίτρινες: 18′ Μπεχαράνο – 45′ Toράλ, 62′ Γκαγιέγος, 69′ Σελίμοβιτς

Κόκκινες: –

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ (78′ Σαραμαντάς), Αντέτζο, Μπεχαράνο (46′ Τζανδάρης), Νούνιες, Καραμάνος (72′ Μανουσάκης), Μπανγκουρά, Ρόμανιτς (63′ Αραμπούλι), Τσούκαλος (63′ Μανούσος).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν, Γκαγιέγκος, Τοράλ (90′ Φελίπε), Λάμπρου, Τσιλιανίδης (74′ Kαμάου), Ντουρμισάι (74′ Φαν Ντάινεν).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – ΟΦΗ 2-1: Πέντε λεπτά υπόθεση! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!