Λαμία – Ολυμπιακός 0-4: Ασταμάτητος Ελ Αραμπί στην «ερυθρόλευκη» κορυφή

Λαμία – Ολυμπιακός 0-4: Παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας ο Ολυμπιακός ανάγκασε τη Λαμία στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα με 4-0! Οι Πειραιώτες έκαναν ίσως το πιο «ηγετικό» τους ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα. Δεν άφησαν τη Λαμία να κάνει καθόλου παιχνίδι μέσα στο γήπεδό της. Από το πρώτο λεπτό μέχρι και το...

Λαμία – Ολυμπιακός 0-4: Παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας ο Ολυμπιακός ανάγκασε τη Λαμία στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα με 4-0!

Οι Πειραιώτες έκαναν ίσως το πιο «ηγετικό» τους ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα. Δεν άφησαν τη Λαμία να κάνει καθόλου παιχνίδι μέσα στο γήπεδό της. Από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τέλος μπόρεσαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Ολυμπιακός είχε μία διαρκή κίνηση στο παιχνίδι του με σύστημα 4-3-3 που έπαιξε ο Πέδρο Μαρτίνς. Βάζοντας τον Μπενζιά στο κέντρο και τον Βαλμπουενά στα εξτρέμ.

Κάτι το οποίο βοήθησε την ομάδα του Πειραιά στη διαρκή κίνηση, αφού ο Βαλμπουενά κινούταν σε όλο το γήπεδο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός Κ19: Ντεμπούτο για Καράκουτη

Λαμία – Ολυμπιακός: Επιβλητικός και κυρίαρχος

Από το πρώτο λεπτό ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του στον αγώνα. Οι Πειραιώτες έπαιξαν ποδόσφαιρο κυριαρχίας και έψαξαν αμέσως το γκολ που θα έκανε τη διαφορά στο ματς.

Στο 33′ ο Μπα είχε την καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού σε δοκάρι μετά από κεφαλιά που έκανε σε κόρνερ του Βαλμπουενά. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 40′ ήρθε το 0-1.

Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά και έγινε το 0-1! Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά οι ηγέτες

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε επίσης δυνατά και με ακόμη καλύτερη ψυχολογία αφού είχε το προβάδισμα. Έτσι στο 51′ ήρθε και το 0-2!

Όταν ο Βάντερσον έκανε το λάθος μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής. Ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση. Μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε για το γύρισμα αλλά «κόπηκε» η πάσα του. Η μπάλα βρέθηκε ξανά στα πόδια του και αμέσως έκανε το σουτ για το 0-2!

Συνέχισε ο Ολυμπιακός να πιέζει και στο 69′ ο Τσιμίκας κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Πλιάτσικα. Στο 70′ εκτέλεσε το πέναλτι ο Βαλμπουενά και «έγραψε» το 0-3 ο Γάλλος μέσος.

Ο Ελ Αραμπί όμως ήθελε να πραγματοποιήσει το χατ τρικ και το κατάφερε!

Στο 81′ ο Μαροκινός έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή μετά από προσπάθεια του Μασούρα. Έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 0-4!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Έτρεξε αρκετά και ήταν μία μόνιμη απειλή για την άμυνα της Λαμίας, έβαλε τα δύο πρώτα γκολ του Ολυμπιακού και στη συνέχεια πραγματοποίησε το χατ τρικ. Φτάνοντας έτσι τα 13 στο πρωτάθλημα της Super League 1 και είναι ο πρώτος σκόρερ.

UP: Θα μπορούσε να ήταν αυτός ο MVP με τα όσα έκανε στο γήπεδο. Ο λόγος για τον Ματιέ Βαλμπουενά! Ο Γάλλος είχε μία ασίστ και ένα γκολ στον αγώνα και γενικά ήταν ο κινητήριος μοχλός των Πειραιωτών μέχρι να βγει από το γήπεδο.

DOWN: Αντέτζο και Πλιάτσικας δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την ομάδα τους. Ο πρώτος δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να σταματήσει τον Ελ Αραμπί ενώ από την άλλη ο Πλιάτσικας πήρε και την κόκκινη κάρτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ο Τσαγκαράκης στο ματς. Δεν είχε και καμία δύσκολη φάση, ενώ τη στιγμή του πέναλτι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

ΓΚΟΛ: 40′ και 51′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Πλιάτσικας – 26′ Μπα, 47′ Σεμέδο, 90′ Μασούρας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 70′ Πλιάτσικας

Λαμία (Ά. Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκραντοβέλι, Βύντρα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπαχανάκ (87′ Βλαχομήτρος), Ντελ Πίνο (77′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (72′ Σάλιακας), Καραμάνος, Ρόμανιτς.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (77′ Γκερέρο), Μασούρας, Μπενζιά (64′ λ.τρ. Λοβέρα), Ελ Αραμπί (85′ Χριστοδουλόπουλος).