Λαμία – Παναθηναϊκός 0-2: Ξόρκισε την κατάρα με Καρλίτος (vids)

Με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της Λαμίας και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες. Από το 1968 είχε να πανηγυρίσει το τριφύλλι στη Φθιώτιδα, ανεξαρτήτως διοργάνωσης. *** Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μπάμπης Τεννές, με τον Κώστα Μπουλούλη...

Με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της Λαμίας και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Από το 1968 είχε να πανηγυρίσει το τριφύλλι στη Φθιώτιδα, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

***

Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μπάμπης Τεννές, με τον Κώστα Μπουλούλη να αγωνίζεται πίσω από τον Τάσο Καραμάνο.

Αρχικά, οι γηπεδούχοι αμύνονταν στο δεύτερο μισό τους, επιλέγοντας να μην πιέσουν πολύ ψηλά τον Παναθηναϊκό.

Ο Λάζλο Μπόλονι, από την πλευρά του, προτίμησε τον Σαβιέρ αντί των Αϊτόρ και Γιοάν Μολό, σε διάταξη 4-4-2.

Εν ολίγοις, οι δύο προπονητές δεν προέβησαν σε κάποια έκπληξη στο αρχικό σχήμα, επιθυμώντας να πορευθούν εκ του ασφαλούς.

Η παράδοση του Παναθηναϊκού στη Λαμία (τελευταία νίκη το 1968) και, κυρίως, το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του δεν επέτρεπαν ακόμα μία απώλεια.

Το θετικό για την ομάδα του Μπόλονι ήταν ότι μόλις στο 8ο λεπτό, από εκτέλεση του κόρνερ του Τάσου Χατζηγιοβάνη εξ αριστερών, ο Καρλίτος πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κώστα Θεοδωρόπουλου.

Οποιος, βέβαια, περίμενε ότι ο Παναθηναϊκός θα «πατούσε» σε αυτό το γκολ, διαψεύστηκε και πολύ γρήγορα, αφού η Λαμία άρχισε να περνά το κέντρο με αξιώσεις.

Ο Ντάνι Μπεχαράνο εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Δημήτρη Κουρμπέλη και μετά από χρήση VAR, ο διαιτητής Γιάννης Παπαδόπουλος αποφάσισε άμεσα ότι υπάρχει πέναλτι.

Ο Λάζαρ Ρόμανιτς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τη Λαμία μόλις 12 λεπτά μετά το 0-1, όμως ο Σωκράτης Διούδης απέκρουσε και κράτησε το «πράσινο» προβάδισμα.

Γκολ στο 8’, χαμένο πέναλτι στο 20’ και αναγκαστική αλλαγή στο 29’ για τους γηπεδούχους, καθώς ο Καραμάνος είχε δεχθεί αρκετά χτυπήματα και κρίθηκε αναγκαίο να αντικατασταθεί από τον Μπατσάνα Αραμπούλι.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά από κόρνερ, συγκεκριμένα με τον Σαβιέρ στο 37’, η εκτέλεση του οποίου κατέληξε σε σουτ του Αχιλλέα Πούγγουρα και απόκρουση αμυνομένων πάνω στη γραμμή.

Στο 42ο λεπτό και στις καθυστερήσεις, το «τριφύλλι» προσέγγισε το 0-2 με σουτ του Σαβιέρ και επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ (δεν πρόλαβε για λίγο ο Φεντερίκο Μακέντα).

Τελικά αυτό συνέβη με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν από ασθενή απόκρουση του Θεοδωρόπουλου σε πλασέ του Χατζηγιοβάνη, ο Καρλίτος σκόραρε από δύσκολη γωνία και διπλασίασε τα γκολ του.

Από τη στιγμή που ο Αραμπούλι δεν κατάφερε να μειώσει στο 69’, το «τριφύλλι» πλησίασε ακόμα περισσότερο στην πρώτη του νίκη.

Πράγματι, το 0-2 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και, πέραν των βαθμών, το σημαντικότερο νέο για την ομάδα του Μπόλονι είναι ότι ο Καρλίτος αποκτά ψυχολογία.

Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες, δύο με τον νεοεισελθόντα Λούκας Βιγιαφάνιες και μία με τον Μαουρίσιο.

Λαμία-Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 8’, 60’ Καρλίτος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53’ Μπουλούλης – 9’ Σένκφελντ, 16’ Σάντσες, 19’ Κουρμπέλης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Θέλει και ρώτημα; Καρλίτος!

UP: Ο Σωκράτης Διούδης που απέκρουσε το πέναλτι και κράτησε το 0-1.

DOWN: Ο Λάζαρ Ρόμανιτς που έχασε το πέναλτι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κανένα πρόβλημα. Ορθώς δόθηκε πέναλτι, ορθώς μέτρησε το δεύτερο γκολ γιατί δεν υπήρχε οφσάιντ, δεν υπήρχε περίπτωση δεύτερης κίτρινης στον Δημήτρη Κουρμπέλη.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Ασίγκμπα (46’ Βιγιάλμπα), Αντέτζο, Σκόνδρας, Ρόμανιτς (75’ Μπιανκόνι), Μπεχαράνο, Μπαχανάκ, Καραμάνος (29’ Αραμπούλι, 86’ Τσούκαλος), Μπουλούλης (86’ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Σαβιέρ (88’ Βιγιαφάνιες), Χατζηγιοβάνης (77’ Μολό), Καρλίτος (88’ Καμπετσής), Μακέντα (82’ Αλεξανδρόπουλος).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Λαμία-Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Πυροβόλησαν ελληνορθόδοξο ιερέα σε εκκλησία στην Λιόν

Οι τελευταίες ειδήσεις

Όλες οι ειδήσεις σήμερα από το Sportime

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Παναθηναϊκός 0-2: Ξόρκισε την κατάρα με Καρλίτος (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.