Λαμία-ΠΑΟΚ 0-2: «Χόρεψε» στη βροχή και πάει για πάρτι με τη Γάνδη!

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και νίκησε τη Λαμία
Λαμία-ΠΑΟΚ 0-2: «Χόρεψε» στη βροχή και πάει για  πάρτι με τη Γάνδη!

Λαμία-ΠΑΟΚ 0-2: «Χόρεψε» στη βροχή και πάει για πάρτι με τη Γάνδη!Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και νίκησε τη Λαμία 0-2 συνεχίζοντας το εκπληκτικό αήττητο σερί του (14 αγώνες χωρίς ήττα). Σε πολύ δύσκολη η θέση οι γηπεδούχοι μετά απο τη νέα ήττα.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε στην αναμέτρηση της Λαμίας με πολλές αλλαγές, καθώς ο Ραζβάν Λουτσέσκου, προτίμησε να χρησιμοποιήσει ποδοσφαιριστές οι οποίοι αν όχι όλοι τότε οι περισσότεροι, δεν θα βρίσκονται στην ενδεκάδα στο παιχνίδι της Πέμπτης απέναντι στη Γάνδη, για το conference League.

Στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων είχαν ιδιαίτερες δυσκολίες να παίξουν ποδόσφαιρο καθώς έβρεχε πάρα πολύ αλλά έριχνε και χαλάζι. Παρά το γεγονός αυτό όμως ο αγωνιστικός χώρος του γήπεδου της Λαμίας άντεξε.

Σε αυτό το πρώτο μισάωρο δεν υπήρξαν φάσεις στις δύο περιοχές των ομάδων εκτός από ένα κακό σουτ του Φιλίπε Σοάρες απο τα όρια της περιοχής.

Τελικά στην πρώτη καλή του προσπάθεια, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε. Στο 37′ οι «ασπρόμαυροι» έφυγαν στην αντεπίθεση όταν ο Σίντκλεϊ κατέβασε τη μπάλα με το κεφάλι για τον Σβαμπ που βρήκε ωραία τον Λέο Ζαμπά, με τον Βραζιλιάνο να φεύγει προ του Γκαραβέλη, παρά το… κυνήγι του Προβυδάκη, και με δυνατό σουτ να σημειώνει το 0-1 από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή.

Στο 40′ έγινε η πρώτη φάση για τη Λαμία με τον Προβυδάκη να εκτελεί φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο 45′ ο Ζαμπά έφτασε και σε ένα δεύτερο τέρμα καθώς έπιασε κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Δεν χρειάστηκαν παρά επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ώστε ο ΠΑΟΚ να καθαρίσει από πολύ νωρίς τη νίκη με τον Μιχαηλίδη. Στο 52′ ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Γιαννιτσιώτης στόπερ σηκώθηκε ψηλά, καρφώνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 0-2.

Πέντε λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία. Ο Μουργκ πλάσαρε ωραία από τα δεξιά μετά την ασίστ του Σοάρες όμως ο Γκαραβέλης απέκρουσε.

Στο 67 ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να μειώσει καθώς η κεφαλιά του Ελευθεριάδη σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη!

Η προσπάθεια ωστόσο των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια και έτσι το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει χωρίς πρόβλημα.

MVP: Ο Λέο Ζαμπά πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ ήταν αυτός που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

UP: Καλό ματς μετά από καιρό για τον Ελ Καντουρί που βρίσκει σιγά, σιγά Ρυθμό ύστερα από την μακροχρόνια απουσία του.

DOWN: Όλη η ομάδα της Λαμίας ήταν κατώτερη των περιστάσεων σε έναν τόσο σημαντικό για την επιβίωση της αγώνα.

Γκολ: Ζαμπά 37’ (σουτ), Μιχαηλίδης 52’ (κεφαλιά)

Κίτρινες: Νούνιες 43’ / Μιχαηλίδης 22’, Ελ Καντουρί 38’, Πασχαλάκης 89′
Κόκκινη: –
Λαμία: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Λούκας, Σαραμαντάς, Νούνιες, Μπεχαράνο (Μαζουλουξής 81’), Μανούσος, Ελευθεριάδης (Τσούκαλος 68’), Ταιρόν (Μπαγκουρά 54’), Καραμάνος (Βέλιος 81’).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον (Μιχάι 69’), Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (Βιεϊρίνια 46’), Σοάρες (Κούρτιτς 76’), Σβαμπ, Ζαμπά, Μουργκ (Α. Ζίβκοβιτς 69’), Ελ Καντουρί, Τσόλακ (Άκπομ 80’).
Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία-ΠΑΟΚ 0-2: «Χόρεψε» στη βροχή και πάει για πάρτι με τη Γάνδη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.