Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0 : To ήθελαν, δεν το πήραν, δεν το έχασαν! (vid)

Λαμία - ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Πολύ τακτική και λίγες φάσεις το παιχνίδι στη Λαμία. Έχασε το... άχαστο ο Αραμπούλι!

Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Μπόλικη τακτική και λίγες φάσεις το παιχνίδι στη Λαμία. Έχασε το… άχαστο ο Αραμπούλι!

Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Το ήθελαν και οι δύο, δεν το πήρε κανείς. Η Λαμία ήταν καλύτερη στα σημεία, έχασε τεράστια ευκαιρία με Αραμπούλι στο 66′, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε να «κλέψει» το ματς στις καθυστερήσεις, αλλά γκολ δεν μπήκε ποτέ!

Ουσιαστικές εκπλήξεις δεν επιφύλαξαν οι δύο προπονητές. Σχήμα με δύο επιθετικούς, που πήγε καλά στη Λάρισα από τον Μιχάλη Γρηγορίου και μοναδική αλλαγή τον Ρόμανιτς που εξέτισε την ποινή του αντί του Μπα.

4-4-2 και ο ΠΑΣ Γιαννινα του Αργύρη Γιαννίκη, με τον Εραμούσπε να παίζει δίπλα στον Κάργα που επέστρεψε από τιμωρία αντί του Παντελάκη.

Λίγες φάσεις, πολύ τακτική

Νωρίς – νωρίς η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, για τη Λαμία με τον Σκόνδρα να κάνει την σέντρα-σουτ και τον Εραμούσπε να διώχνει σε κόρνερ.

Mεγάλη απόκρουση από τον Επασί στο 26′ στην κοντινή κεφαλιά του Κάργα από «στημένη» μπάλα, σε ένα πρώτο ημίχρονο που σε ροή αγώνα είχε πολύ… τακτική, ελάχιστες φάσεις και κακό από πλευράς ποιότητα παιχνίδι.

Στο 29′ ο Γάλλος τερματοφύλακας βγαίνει και προλαβαίνει τον Ελευθεριάδη πριν γίνει επικίνδυνος. Αυτή είναι και η τελευταία υποψία φάσης στο πρώτο 45λεπτο.

Μια από τα ίδια…

Ιδια και χειρότερη η εικόνα του αγώνα στο «Α. Διάκος» και στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι το 60′ οι δύο περιοχές δεν έχουν πατηθεί από τους επιθετικούς. Κόσμος και κοσμάκης στα σημεία που βρισκόταν η μπάλα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν χώροι και διάδρομοι για να δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις για Επασί και Λοντίγκιν.

Το… άχαστο ο Αραμπούλι!

Μετά το 60′ η Λαμία κυριαρχεί. Στο 66′ ο Λοντίγκιν κάνει την επέμβαση του αγώνα. Για να ακριβολογούμε ο Αραμπούλι χάνει το… άχαστο. Από το ένα μέτρο ο Γεωργιανός φορ με το τέρμα «πιάτο»… σημαδεύει τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα! Στο 69′ ο Εραμούσπε διώχνει την τελευταία στιγμή πριν απειλήσουν οι γηπεδούχοι.

Παραλίγο 0-1 από… ασίστ Γκαζαριάν

Λίγο έλλειψε να το «κλέψει» το ματς στο τέλος ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Γκαζαριάν άθελα του προφανώς, έβγαλε… ασίστ στον Μιλιντσεάνου, αλλά ο Επασί πρόλαβε το… κακό που πήγε να γίνει για την ομάδα του, βγήκε και σταμάτησε την προσπάθεια του φορ των Ηπειρωτών.

Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Γιούρι Λοντίγκιν. Η εξ επαφής απόκρουση του στο 66′, έστω κι αν ο Αραμπούλι ουσιαστικά τον «σημάδεψε», είναι η επέμβαση του αγώνα. Κράτησε το 0-0 ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα.

UP: Ντεβίς Επασί. Δεν είχε πολύ δουλειά ο Γάλλος τερματοφύλακας, αλλά δύο φορές που χρειάστηκε ήταν παρών. Τόσο στην κοντινή κεφαλιά του Κάργα στο 26′, όσο και τρία λεπτά αργότεραα όταν πρόλαβε τον Ελευθεριάδη και πιθανώς και τα… χειρότερα για την ομάδα του.

DOWN: Μπατσάνα Αραμπούλι. Αυτό που χάνει στο 66′ ο Γεωργιανός επιθετικός, απλά… δεν χάνεται. Οχι από σέντερ φορ, αλλά ούτε από τερματοφύλακα. Έχει όλο το τέρμα δικό του και στέλνει τη μπάλα πάνω στον Λοντίγκιν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Παπαδόπουλος. Απαρατήρητος. Ο Μακεδόνας ρέφερι αν και παραδοσιακά δεν κάνει καλές διαιτησίες στη Λαμία, ήταν πολύ καλός και δεν απασχόλησε με τις αποφάσεις του στο ματς.

ΓΚΟΛ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Επασί, 42′ Mπεχαράνο, 67′ Τζανετόπουλος – 51′ Κάστρο, 71′ Ντομίνγκες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (89′ Πίτι), Καραμάνος, Ρόμανιτς (58′ Μπα, 73′ Γκαζαριάν), Αραμπούλι.

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καρτάλης, Κάστρο (77′ Λιάσος), Ντομίνγκεζ, Ελευθεριάδης (73′ Mπρένερ), Κρίζμαν (73′ Μιλιντσεάνου), Παμλίδης (90′ Παντελάκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0 : To ήθελαν, δεν το πήραν, δεν το έχασαν! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!