Λαμία – Βόλος 1-1: Ένας ακόμα πολύτιμος βαθμός – Φινάλε με δύο γκολ σε τρία λεπτά

Η Λαμία είχε μεγαλύτερη ανάγκη για την κατάκτηση των τριών βαθμών, ο Βόλος της έβαλε δύσκολα, αλλά το 1-1 ικανοποιεί τους Φθιώτες.

Ο Βόλος είχε πιο κλασικές ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 85′, αλλά μέχρι να πανηγυρίσει το γκολ, είδε τη Λαμία να κερδίζει πέναλτι και τον Ντέλετιτς να χαρίζει στην ομάδα του έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 1.

Τέταρτο ματς για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου χωρίς ήττα, δείχνει να κρατάει την τύχη στα χέρια της και να αποφεύγει εκτός απρόοπτου τις θέσεις που οδηγούν σε περιπέτειες.

Δεύτερη ισοπαλία για τους Βολιώτες στα πλέι άουτ, δείχνουν να παλεύουν όλα τα ματς και δεν τα έχουν παρατήσει.

Το φιλμ του αγώνα

Σα να μην έγινε το πρώτο μέρος. Ελάχιστες φάσεις, πολύ προσεχτικές οι ομάδες και λογικό χωρίς γκολ.

Ο Βόλος ήταν καλύτερος, είχε τη μπάλα στην κατοχή του, είχε δοκάρι, είχε καλύτερες επιθετικές πρωτοβουλίες μέχρι την περιοχή του Επασί αλλά δεν μπόρεσε να περάσει τη μπάλα στον Δουβίκα.

Στο 14′ ο Μπουένο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στην πάνω πλευρά του δοκαριού και έφυγε άουτ.

Από την άλλη η Λαμία προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα είχε μια καλή στιγμή με τον Ντέλετιτς αλλά από εκεί και πέρα έμεινε μακριά από την εστία του Γκαραβέλη.

Στο 27′ ο Μπεχαράνο βρήκε με γέμισμα τον Μαρτίνεθ, εκείνος γύρισε παράλληλα στο ύψος της μικρής περιοχής, δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Ντέλετιτς.

Δεν άλλαξε ο ρυθμός ούτε στο δεύτερο μέρος. Σουτ του Αντέτζο μέσα από την περιοχή, στα σώματα η μπάλα. Πρώτη τελική προσπάθεια (69′) για τη Λαμία στο ματς.

Τρία λεπτά μετά, σουτ του Χατζηστραβού έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα. Ο Επασί στο 75′ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την εκτέλεση φάουλ του Νίνη, ενώ στο 80′ το σουτ του Μαρτίνες πέρασε εκτός εστίας.

Μέσα σε δύο λεπτά έγιναν όλα, αλλά ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι.

Στο 85′ ο Βόλος προηγήθηκε. Ο Νίνης συνεργάστηκε ωραία με τον Φεράρι ο οποίος έκανε τη σέντρα η κεφαλιά πάσα προς τον Κρητικό που είχε περάσει λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα στο ματς και έκανε το σουτ με το οποίο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 87′, ο Καραμάνος τσίμπησε τη μπάλα προ του Μήτογλου ο οποίος τον ανέτρεψε και η Λαμία κέρδισε πέναλτι. Εύστοχος ο Ντέλετιτς και οι Φθιώτες πήραν τον πόντο.

Λαμία – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Από τα πόδια του Σωτήρη Νίνη περνούσε συνεχώς η μπάλα Αυτός ο δημιουργός των λιγοστών ευκαιριών του Βόλου, απ’ αυτόν ξεκίνησε και το γκολ του Κρητικού.

UP: Αντέδρασαν άμεσα οι Φθιώτες στο γκολ που δέχθηκαν, δεν έπεσαν ψυχολογικά και έβγαλαν αντίδραση σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

DOWN: Αλάνθαστος ο Μήτογλου μέχρι το 87′. Αχρείαστο το πέναλτι που έκανε στον Καραμάνο, στην μοναδική φορά που έχασε αντίπαλό του σε προσωπικό μαρκάρισμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτιάς (Πέλλας). Εύκολο απόγευμα για τον ρέφερι, δεν είχε δύσκολες φάσεις, το αργό τέμπο τον βοήθησε. Σωστή και άμεση η υπόδειξη πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μήτογλου στον Καραμάνο.

ΓΚΟΛ: 85′ Κρητικός, 88′ Ντέλετιτς

ΔΟΚΑΡΙΑ: 14′ Μπουένο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57′ Αντέτζο, 74′ Μπεχαράνο, 90′ Φεράρι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας (79′ Προβυδάκης), Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (65′ Γκούγκα), Μπεχαράνο (79′ Βλάχος), Ντέλετιτς, Βασιλακάκης (64′ Χατζηστραβός), Ρόμανιτς (70′ Τσούκαλος), Καραμάνος.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Μπαρτόλο (82′ Ριένστρα), Τσοκάνης, Ρενάτο Σάντος (85′ Κρητικός), Νίνης, Μπουένο (71′ Μαρτίνες), Δουβίκας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Βόλος 1-1: Ένας ακόμα πολύτιμος βαθμός – Φινάλε με δύο γκολ σε τρία λεπτά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.