Λαμία – Βόλος 2-2: Ματσάρα χωρίς νικητή

Ο Βόλος προηγήθηκε 2-0 στο «Αθανάσιος Διάκος», αλλά η Λαμία έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε παίρνοντας έτσι τον βαθμό

Ένα από τα καλύτερα ματς της Super League 1, αν όχι το καλύτερο, ήταν το ΛαμίαΒόλος. Οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ το τρίποντο, πάλεψαν αρκετά, αλλά το τελικό 2-2 τους χάρισε από έναν βαθμό.

Αμφότερες έχουν τους λόγους τους να νιώθουν αδικημένες. Η Λαμία γιατί είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και σε εκείνο το χρονικό διάστημα θα μπορούσε να έχει πάρει το προβάδισμα. Ο Βόλος γιατί είχε τις φάσεις να βάλει τρίτο γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να μπαίνει φορτσάτη. Έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και είχε πέντε τελικές έως το 21′. Μεταξύ αυτών το δοκάρι του Ελευθεριάδη και πολύ καλή στιγμή με τον Ρόμανιτς. Σαστισμένος έδειχνε ο Βόλος, ο οποίος αντιμετώπιζε προβλήματα τόσο στα στημένα όσο και στο δεξί άκρο της άμυνάς του.

Μετά το 25 άρχισε κάπως ο Βόλος να ισορροπεί και στο 30′ απείλησε για πρώτη φορά με τον Φαν Βέερτ. Ο Ολλανδός ήταν σε πολύ καλή μέρα και αυτό επιβεβαιώθηκε στο 32′, όταν άνοιξε το σκορ. Συνεργαζόταν καλά με τον Ορός, ο οποίος τέσσερα λεπτά μετά λίγο έλειψε να κάνει το 0-2. Οι Θεσσαλοί με το που βρήκαν χώρους, δημιούργησαν πολλά προβλήματα, ειδικά με τον Αντέτζο σε αυτή την κατάσταση.

Στο ημίχρονο ο Μιχάλης Γρηγορίου ενήργησε όπως έπρεπε. Πέταξε έξω τον τελευταίο, ρίσκαρε και με την είσοδο του Ταϊρόν και η ομάδα του έγινε πιο επιθετική. Η Λαμία πίεσε και κόντρα στη ροή του ματς δέχτηκε το 0-2 με τον Φαν Βέερτ από κόρνερ του Νίνη. Ωστόσο, πολύ γρήγορα ήρθε το παιχνίδι στα ίσα. Πρώτα ο Ελευθεριάδης κέρδισε πέναλτι και ο Αραμπούλι έκανε το 1-2, ενώ στο 61′ έγινε το 2-2 με τον Μπεχαράνο. Ενδιάμεσα υπήρχε δοκάρι για τον Βόλο με τον Φαν Βέερτ. Κοινώς, γινόταν χαμός εκείνο το χρονικό διάστημα.

Προς το φινάλε η ομάδα που κυνήγησε περισσότερο το τρίτο γκολ ήταν η Λαμία με τον Ρόμανιτς. Εκείνος πήγαινε από αριστερά και έψαχνε παίκτη στο δεύτερο δοκάρι. Τελικά σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του σε ένα τετ α τετ, ενώ προς το φινάλε είχαν  μία και οι φιλοξενούμενοι με τον Μπαρτόλο.

Λαμία – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Τι άλλο να κάνει; Ο Τομ Φαν Βέερτ έβαλε δύο γκολ, είχε ένα δοκάρι και γενικώς ήταν ό,τι καλύτερο υπήρχε στο παιχνίδι. Ο Ολλανδός φορ δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

UP: Το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της Λαμίας πραγματοποίησε ο Χρήστος Ελευθεριάδης. Είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, μία πολύ ωραία ενέργεια στη μεγάλη ευκαιρία του Νούνιες και το κερδισμένο πέναλτι στο 1-2. Εκτός αυτών δημιούργησε αρκετά ρήγματα όσο ήταν ξεκούραστος.

DOWN: Σε ματς κομβικά, δεν είναι λίγες οι φορές που απογοητεύει. Το έκανε άλλη μία φορά ο Ντάνιελ Αντέτζο. Αλλού για αλλού ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο 32χρονος και σωστά βγήκε. Δικό του το πρώτο γκολ του Φαν Βέερτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης) ήταν ο ρέφερι της αναμέτρησης. Σωστό το πέναλτι στον Ελευθεριάδη, ορθώς μετράει και το γκολ της ισοφάρισης. Είναι απορίας άξιο, πάντως, πώς άφησε τον Μπεχαράνο να τελειώσει το ματς με τα μαρκαρίσματα που έκανε.

ΓΚΟΛ: 59′ Αραμπούλι, 61′ Μπεχαράνο – 32′ και 54′ Φαν Βέερτ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Ρόμανιτς – 44′ Ρεγκατέν, 60′ Μπαρτόλο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο (46′ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (46′ Ταϊρόν), Ελευθεριάδης (76′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Νούνες, Αραμπούλι (86′ Τσούκαλος).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ροσέρο (46′ Φερνάντες), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Νίνης (84′ Γκιουλέν), Μπαρτόλο, Ρεγκατέν, Όροζ, Φαν Βέερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Βόλος 2-2: Ματσάρα χωρίς νικητή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.