Λαμία – Ξάνθη 1-0: Τρένο οι Φθιώτες, σε κρίση οι Ακρίτες (vids)

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντάνι Μπεχαράνο

Η Λαμία συνεχίζει την ανοδική της πορεία, η Ξάνθη έχει πάρει την κατιούα και το 1-0 οδηγεί τους Φθιώτες σε απόσταση ασφαλείας από τις τελευταίες θέσεις.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, κρατώντας για ακόμα μία φορά το μηδέν στην άμυνα.

Έφτασε τους 13 βαθμούς και απομακρύνθηκε πάρα πολύ από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, όντας σε εξαιρετική κατάσταση.

Εν αντιθέσει με τους Ακρίτες που έμειναν χωρίς τρίποντο για πέμπτο σερί ματς, μετρώντας τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία.

Λαμία – Ξάνθη: Το ματς

Σε γενικές γραμμές το ματς είχε χαμηλό τέμπο και οι δύο προπονητές φύλαγαν τα νώτα τους περισσότερο.

Στο 12′ ο Τζουρίτσκοβιτς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον τερματοφύλακα να αποκρούει και στην εξέλιξη της φάσης ο Ρενέλα σούταρε με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει και πάλι.

Έξι λεπτά μετά η κεφαλιά του Αντέτζο μετά την εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε, σταμάτησε στην αγκαλιά του Άμπαντ και δύο λεπτά αργότερα μετά τη σέντρα του Σκόνδρα, ο Τουράμ έπιασε την κεφαλιά την οποία μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Ο Τιρόνε από πλάγια σούταρε στο 32′ με τον Άμπαντ να αποκρούει σε κόρνερ με τα πόδια, ενώ στο 41′ το δυνατό χαμηλό σουτ του Τζουρίτσκοβιτς έξω από την περιοχή μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Θεοδωρόπουλος.

Οι Φθιώτες μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 54′ άνοιξαν το σκορ. Υπέροχη προσπάθεια του Τιρόνε, έσπασε στον Μπεχαράνο, ο οποίος από πλάγια αριστερά με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά το πλασέ του Μπεχαράνο μπλόκαρε ο Άμπαντ με διπλή προσπάθεια.

Στο 69′ το σουτ του Μαλεζά μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος και ένα λεπτό μετά ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Τουράμ.

Στο 76′ ο Μπαριέντος από πλάγια έκανε την σέντρα που πέρασε ανεκμετάλλευτη και στο 84΄, στην τελευταία φάση του ματς, ο Άμπαντ απέκρουσε ενστικτωδώς.

Γκολ: 54′ Μπεχαράνο

Κίτρινες: 59′ Μπεχαράνο, 60′ Ταϊρόν, 71′ Δημούτσος, 72′ Πλιάτσικας, 90′ Σάλιακας – 45+1′ Καρασαλίδης, 48′ Μουλέν

Κόκκινες: –

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Καραμάνος (87′ Βύντρα), Τιρόνε (74′ Σάλιακας), Ρόμανιτς, Τουράμ (90+4′ Βλαχομήτρος).

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μαλεζάς, Σόσα, Τερκί, Μουλέν (70′ Ντε Λούκας), Ντε Αμορίμ (85′ Πολέτο), Τζουρίτσκοβιτς (54′ Μπαριέντος), Εντουάρντο, Ρενέλα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Super League 1 – Βαθμολογία: Γκέλα Ολυμπιακού, ευκαιρία για ΠΑΟΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Ξάνθη 1-0: Τρένο οι Φθιώτες, σε κρίση οι Ακρίτες (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.