Αν έχεις… Λάζαρο, διάβαινε

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού

Το φάουλ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 62ο λεπτό χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη επί του Λεβαδειακού με 1-0.

Τέταρτη εφετινή επικράτηση σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, η οποία έχασε πέναλτι με τον Κώστα Φορτούνη στο 42′, είχε δοκάρι στο 59′ με τον Αχμέντ Χασάν και μερικές ακόμη ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Εξαιρετικός ο Ντεβί Επασί, απέκρουσε το πέναλτι του Φορτούνη και πολλές προσπάθειες των γηπεδούχων, αποχώρησε τραυματίας ο Γιόβαν Κρνέτα στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Λεβαδειακού.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τα τρία προηγούμενα ματς της σεζόν κόντρα σε Λουκέρνη και Μπέρνλι.

Ο Γιασίν Μεριά πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, ο Βασίλης Τοροσίδης αγωνίστηκε για πρώτη φορά από την αρχή (ως αμυντικός μέσος στη θέση του Ανδρέα Μπουχαλάκη) και ο Φελίπε Πάρντο επίσης κατέγραψε την παρθενική του εμφάνιση αντί του Ντανιέλ Ποντένσε.

Ο Λεβαδειακός, από την πλευρά του, ο οποίος ταξίδεψε με απουσίες στην Αθήνα, έριξε φυσικά το βάρος στα μετόπισθεν και μόνο οι Σουμπίνιο, Μάρκο Μαρκόβσκι ασκούσαν πίεση στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Περίπου 15.000 θεατές είδαν τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται στη δημιουργία φάσεων μπροστά από τα καρέ του Ντεβί Επασί για περίπου 35 λεπτά.

Πάντως, σε μία από τις αξιόλογες επισκέψεις των γηπεδούχων, στο 24’, ο δεύτερος βοηθός Χρήστος Τζιώτζιος υπέδειξε λανθασμένα τον Ομάρ Ελαμπντελουί σε θέση οφσάιντ.

Στο τελευταίο διάστημα του α’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έγινε πιο πιεστικός, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει επειδή ο Καμαρά αστόχησε στο 38’, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος δεν σημάδεψε γωνία σε σλάλομ στο 39’ και, κυρίως, διότι ο Επασί απέκρουσε το πέναλτι του Κώστα Φορτούνη στο 42’.

Οι «ερυθρόλευκοι», βέβαια, δικαιούνταν και δεύτερο πέναλτι, όταν στο 45ο λεπτό ο Φελίπε Πάρντο σέντραρε από δεξιά και η μπάλα σταμάτησε στο εκτεθειμένο δεξί χέρι του Ζορντάο Ντιόγκο.

Ο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Πάρντο με τον Αχμέντ Χασάν και τον Τοροσίδη με τον Μπουχαλάκη, ενώ έδωσε εντολή στον Φορτούνη να μετακινηθεί αριστερά.

Τα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου κύλησαν χωρίς τίποτα αξιόλογο, δεδομένου ότι ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει αισθητά, προς τέρψιν των φιλοξενούμενων.

Ξαφνικά, όμως, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι με μπροστάρη τον Χασάν, ο οποίος στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα είχε δοκάρι στο 59’ με πλασέ και στο 60’ έχασε τρομερή ευκαιρία για το γκολ της χρονιάς (εντυπωσιακό ψαλιδάκι που πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Επασί).

Δύο λεπτά αργότερα, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε ιδανικά ένα φάουλ στην ευθεία, ο Επασί μπερδεύτηκε από την πορεία της μπάλας και εκείνη αναπαύθηκε στα δίχτυα του.

Έκτοτε, ο Ολυμπιακός έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη, όμως και το 1-0 του έφτανε για την πανηγυρίσει, πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ο Πέτρος Γιακουμάκης βρισκόταν σε θέση οφσάιντ όταν παραβίασε την εστία του Γιαννιώτη στο 80’.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Θα ήταν ο Ντεβί Επασί, αλλά από τη στιγμή που τα γκολ δίνουν νίκες, ο τίτλος του MVP απονέμεται στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο

UP: Τα ξαφνικά ανεβάσματα στην απόδοση του Ολυμπιακού από το 38’ μέχρι το 42’ και από το 59’ ως το 66’

DOWN: Οι 7 κίτρινες κάρτες του Λεβαδειακού, μερικές εκ των οποίων για σκληρά μαρκαρίσματα

ΓΚΟΛ: 62’ Χριστοδουλόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10’ Χριστοδουλόπουλος – 11’ Όμο, 43’ Σουμπίνιο, 45+1’ Νανγκίς, 51’ Κρνέτα, 54’ Ντιόγκο, 60’ Επασί, 68’ Τσαμπούρης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Τοροσίδης (46’ Μπουχαλάκης), Πάρντο (46’ Χασάν), Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης (87’ Νάτχο), Γκερέρο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Κρνέτα (80’ Αντιλέχου), Ζησόπουλος, Ντιόγκο, Όμο (71’ Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Γιακουμάκης, Νανγκίς (63’ Σαβαντογκό), Σουμπίνιο, Μαρκόβσκι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αν έχεις… Λάζαρο, διάβαινε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.