Λεβαδειακός – Άρης 1-0: Φιλί ζωής από τον Μαρκόφσκι!

Τεράστια νίκη που τον κρατά ζωντανό στην προσπάθεια για παραμονή, πέτυχε ο Λεβαδειακός

Τεράστια νίκη πήρε ο Λεβαδειακός επί ενός μέτριου Άρη σήμερα (27/1) με 1-0 στην έδρα του, παίρνοντας σημαντική ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Με μόλις μία νίκη στα τελευταία 14 ματς στο πρωτάθλημα, ο Μάρκοβιτς με το τέρμα του στο 38’, έφερε και πάλι χαμόγελα στην ομάδα, την ώρα που στον Άρη η ήττα αυτή τον πληγώνει πολύ, στην προσπάθεια να κυνηγήσει την πέμπτη θέση στην βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μέχρι το γκολ, είχαν από μία ευκαιρία, σε ένα μέτριο ματς στο πρώτο μισάωρο. Στο 15’ ήρθε η μοναδική καλή φάση για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντιγκινί να στοπάρει και να πιάνει το σουτ από την μεγάλη περιοχή, τον Αντιλέχου να αλλάζει ελάχιστα πορεία στη μπάλα και τον Άνγκουα να διώχνει με τις γροθιές.

Χωρίς ουσία ο Άρης

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Άρης κρατούσε μπάλα, αλλά δεν δημιούργησε φάσεις. Και ότι έχασε ο Γιακουμάκης από κοντά στο 25’ (από την μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ, υπό την πίεση αμυντικού του Άρη), το έβαλε ο Μαρκόφσκι. Ο επιθετικός της ομάδας της Λιβαδειάς, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Τσαμούρη, έπιασε την κεφαλιά πίσω από την πλάτη του Μπάσα και άνοιξε το σκορ στο 38’. Με αυτό το γκολ πήγαν και οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης άρχισε την πίεση, αλλά η σέντρα του Τζανακάκη κατέληξε κόρνερ, μετά από παρέμβαση αμυντικών. Στο 50’ ο Λάρσον έκανε το πρώτο του σουτ με την φανέλα του Άρη και η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 75’ ο Στανόγεβιτς με κεφαλιά πήγε να… αποτελειώσει τον Άρη, αλλά ο Μπάστα σταμάτησε την μπάλα πριν καταλήξει αυτή στην εστία της ομάδας του.

Δύο λεπτά μετά χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Άρης, αλλά η σέντρα του Τζανακάκη ήταν λίγο πιο δυνατή για τον Γκαρσία που είχε βγει μόνος του στο δεύτερο δοκάρι. Στην συνέχεια του ματς δεν άλλαξε τίποτα και ο Λεβαδειακός πήρε τεράστια νίκη.

MVP: Μετά από ένα μέτριο ματς, ο σκόρερ Μαρκόφσκι, παίρνει τον τίτλο. Πέρα από το γκολ που έβαλε, κράτησε μπάλα και έδωσε ανάσες στους συμπαίκτες του στην άμυνα και η ομάδα πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθειά της για παραμονή.

UP: Η άμυνα του Λεβαδειακού. Ο Άρης έφτανε ως την περιοχή, αλλά εκεί δεν έβρισκε τρόπο να σπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και προσπαθούσε να σκοράρει με σουτ, τα οποία δεν είχαν αποτέλεσμα.

DOWN: Γενικότερα ο Άρης. Δεν κατάφερε να βγάλει πολλές φάσεις στο παιχνίδι και καμία δεν ήταν η κλασική. Η είσοδος του Λάρσον τους ανέβασε αρκετά, αλλά η άμυνα του Λεβαδειακού είχε καλές τοποθετήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν έκανε κάποιο σοβαρό λάθος ο Σέζος και η διαιτησία του ήταν καλή σε γενικές γραμμές.

ΓΚΟΛ: 38’ Μαρκόφσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Άνγκουα, 36’ Κονέ – 73’ Σιώπης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμούρης, Αντιλέχου, Ανγκούα, Ζησόπουλος, Κονέ, Ντιόγκο, Στανόγιεβιτς, Μαρκόφσκι, Νανγκίς (63’ Σαβαντογκό), Γιακουμάκης (69’ Γιακουμάκης).

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Μπάσα, Ματίγια, Σιώπης, Κόρχουτ (46’ Λάρσον), Γκαρσία (82’ Μαρτίνεθ), Τόνσο (73’ Διαμαντόπουλος), Ντιγκινί.

Λεβαδειακός: Ανακοίνωσε Κονέ και Μέλεγκ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – Άρης 1-0: Φιλί ζωής από τον Μαρκόφσκι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.