«Διπλό» στο 87’ ο Ατρόμητος

Με γκολ του Μπρούνο στο φινάλε πέρασε από τη Λιβαδειά η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι

Με γκολ του Μπρούνο στο 87ο λεπτό, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού επί βοιωτικού εδάφους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία μικρή υπεροχή στο ξεκίνημα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη κλασική ευκαιρία με τις προσπάθειες των Πέτρου Γιακουμάκη και Μάρκο Μαρκόβσκι που εξουδετέρωσε ο Νίκολα Μίρκοβιτς στο 12’.

Σταδιακά, ο Ατρόμητος ανέκτησε την κατοχή της μπάλας και κατέγραψε μία τελική με μακρινό σουτ του Αμρ Ουάρντα στο 25’, ωστόσο η εικόνα του α’ ημιχρόνου δεν ξέφυγε από τη φρικτή μετριότητα.

Το β’ μέρος άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού ο Μαρκόβσκι έκανε γύρισμα από δεξιά στο 48′ και ο Γιακουμάκης έχασε κλασική ευκαιρία με το πολύ κοντινό πλασέ που πέρασε άουτ.

Πράγματι, το θέαμα έγινε πολύ καλύτερο, δεδομένου ότι ο Ουάρντα σημάδεψε τη συμβολή των δοκών με σουτ από αριστερά στο 52′ και δύο λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Γιαννούλης απείλησε με κοντινή προβολή που μπλόκαρε ο Δημήτρης Σωτηρίου.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει και στο 57′ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ουάρντα από τον Σάββα Τσαμπούρη (πιθανότατα ο διαιτητής Σκουλάς έκανε λάθος που δεν το καταλόγισε).

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Νικολά Ντιγκινί δεν κατάφερε με πλασέ να νικήσει τον Σωτηρίου, με συνέπεια ο Νταμίρ Κάναντι να φρεσκάρει την ενδεκάδα του (έβαλε Αμπιόλα Ντάουντα και Θοδωρή Βασιλακάκη στο 66′).

Στο 69′ ήταν η σειρά του Λεβαδειακού να αγγίξει το γκολ, όταν ο Μίρκοβιτς σταμάτησε το πλασέ του Ιμπραχιμά Νιάς και ο Εμάνουελ Σάκιτς απέκρουσε πάνω στη γραμμή το νέο πλασέ του Σάκιτς.

Έπειτα από δύο άστοχα σουτ για κάθε ομάδα με Γιακουμάκη και Βασιλακάκη, ο Ζοζέ Ανιγκό έριξε στη μάχη τους Νίκο Καλτσά και Γιάννη Ζαραδούκα για να ξεκουράσει την ενδεκάδα του.

Το ματς όδευε προς την ισοπαλία, ώσπου φτάνοντας στο 87ο λεπτό, έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Γιαννούλης γύρισε παράλληλα από αριστερά και ο Μπρούνο σημείωσε το πρώτο του εν Ελλάδι γκολ με κοντινή προσπάθεια.

MVP: Ο Εμάνουελ Σάκιτς. Αφενός μεν έσωσε τον Ατρόμητο στο 69′, αφετέρου δε άρχισε την προσπάθεια του 87ου λεπτού που μετουσιώθηκε σε γκολ.

UP: Το δεύτερο ημίχρονο. Όσοι πίστεψαν ότι θα έχει την εικόνα του πρώτου, διαψεύστηκαν οικτρά. Αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ένα δοκάρι, περισσότερο πάθος που μεταφράζεται σε έξι κίτρινες κάρτες και, βέβαια, το γκολ του Μπρούνο στο 87′.

DOWN: To πρώτο ημίχρονο. Μόλις μία αξιόλογη φάση σε 45 λεπτά. Θα έλεγε κανείς ότι ο Ατρόμητος ενημερωνόταν για την άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναιτωλικού και, κατ’ επέκταση, αντιλαμβανόταν ότι δεν έχει πια ελπίδες για την 3η θέση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Μανώλης Σκουλάς κακώς δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Ουάρντα στο 57′, όμως ορθώς δεν το καταλόγισε στο 64′ επειδή ο ίδιος παίκτης έκανε θέατρο. Γενικώς πάντως δεν υπήρξαν διαμαρτυρίες.

ΓΚΟΛ: 87′ Μπρούνο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67′ Ντιόγκο, 68′ Αντιλέχου – 60′ Χατζηισαΐας, 64′ Ουάρντα, 88′ Μπρούνο, 90+3′ Καρασαλίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:  –

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Αντιλέχου (84′ Ζαραδούκας), Σουμπίνιο, Φαβάρο, Ντιόγκο, Μαρκόβσκι, Νιάς (90+1′ Καθάριος), Γιακουμάκης, Καραχάλιος (77′ Καλτσάς), Τσαμπούρης, Σαβαντογκό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Σάκιτς, Κιβρακίδης (66′ Βασιλακάκης), Γιαννούλης, Ντιγκινί, Ουάρντα (90+2′ Καρασαλίδης), Ούμπιδες (66′ Ντάουντα), Μάντσον, Μπρούνο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Διπλό» στο 87’ ο Ατρόμητος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.