Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 1-2: Περίπατος με γκολάρες

Ο Δικέφαλος του Βορρά πέρασε από τη Λιβαδειά χάρη σε τέρματα των Πρίγιοβιτς και Μπίσεσβαρ, το πάλεψε στο φινάλε η ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο

Ο ΠΑΟΚ είναι ο επίδοξος πρωταθλητής Ελλάδας και κόντρα σε ομάδες όπως ο Λεβαδειακός θα πρέπει να μην… κολλάει.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τους Βοιωτούς, επικράτησε 2-1 με χαρακτηριστική άνεση, αν και αχγώθηκε στο φινάλε και διατήρησε το +8 από τον 2ο πλέον, Ολυμπιακό.

Πέτυχε δύο εξαιρετικά γκολ, το ένα στο 41′ με τον Πρίγιοβιτς και το άλλο στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης με τον Μπίσεσβαρ.

Με τον Σέρβο στράικερ να πετυχαίνει το 9ο γκολ του στο πρωτάθλημα και τον Ολλανδό επιτελικό μέσο να πραγματοποιεί από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις.

Ο Λεβαδειακός πάντως, του έβαλε δύσκολα με το γκολ του Ζησόπουλου, κάνοντας το ματς ροντέο στα τελευταία λεπτά.

Δοκάρι ο Μπίσεσβαρ, γκολάρα ο Πρίγιοβιτς

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και στο 2ο μόλις λεπτό είχε δοκάρι. Ο Μπίσεσβαρ με πανέξυπνο πλασέ αιφνιδίασε τον Μπάγιτς που άφησε την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 21′ από ωραία πάσα του Γιακουμάκη στον Ιωαννίδη, ο τελευταίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και απέκρουσε ο Πασχαλάκης. Ένα λεπτό μετά, ο Ουάρντα πάσαρε στον Μπίσεσβαρ που ήταν αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπάγιτς απέκρουσε το σουτ του Ολλανδού μέσου.

Στο 32′ το σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπάγιτς.

Και στο 41′ είχαμε το 0-1. Ο Ζαμπά έδωσε τη μπάλα μέσα στην περιοχή στον Πρίγιοβιτς, ο οποίος πάνω στο γκελ και από διαγώνια θέση με ευθύβολο βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το “καθάρισε” ο Ολλανδός

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-2. Ατομική προσπάθεια του Μπίσεσβαρ που έφτασε έξω από την περιοχή και με δεξί πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο ρυθμός έπεσε, ο Δικέφαλος ήλεγχε το ματς, αλλά σε μία ανύποπτη φάση ο Λεβαδειακός πέτυχε το γκολ της μείωσης του σκορ και έβαλε φωτιά στο ματς.

Στο 75′ από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Ζησόπουλος έπιασε το γυριστό, η μπάλα βρήκε και πάνω στον Μάτος και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν τον τρόπο να ισοφαρίσουν στο φινάλε, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία στα αντίπαλα καρέ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Στέφανος Κουμπαράκης είχε μία εξαιρετική διαιτησία, σε αντιμετώπισε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημ, ήταν κοντά στις φάσεις και άφησε το ματς να εξελιχθεί σε αρκετές περιπτώσεις.

ΓΚΟΛ: 41’ Πρίγιοβιτς, 46’ Μπίσεσβαρ, 75′ Ζησόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22’ Λιάγκας, 28’ Μάτος, 38’ Παντελιάδης, 84′ Τσαμπούρης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΟΚΑΡΙΑ: 2’ Μπίσεσβαρ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Λιάγκας, Τσαμπούρης, Καθάριος (64′ Νανγκίς), Μητρόπουλος, Στανόγεβιτς, Ιωαννίδης, Καραχάλιος (79′ Μανγκά), Γιακουμάκης (90′ Μαρκόφσκι).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο (81′ Κάνιας), Βέρνμπλουμ (7’ Σάχοφ), Ζαμπά (85′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.

Ψάχνει ομάδα ο Χατσερίδης!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 1-2: Περίπατος με γκολάρες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.