Με «τεσσάρα» για πεντάδα ο Αστέρας

Εύκολη επικράτηση της ομάδας του Σάββα Παντελίδη επί του Πλατανιά με 4-0

Πολύ εύκολο αποδείχθηκε το εμπόδιο του Πλατανιά για τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος επικράτησε 4-0 και έπιασε την Ξάνθη στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στη σκιά του θανάτου του πατέρα του Σάββα Παντελίδη, ο αρκαδικός σύλλογος ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 12ο λεπτό με πλασέ του Μιχάλη Μανιά (9ο γκολ στο πρωτάθλημα).

Στο α’ ημίχρονο ο Μάρτιν Τόνσο δεν πήρε πολλές φορές την μπάλα στα πόδια του, ασχέτως αν ο Αστέρας κατέγραψε ποσοστό κατοχής 66%.

Ο Πλατανιάς δεν πήρε βοήθειες από τα μπακ του, εξ ου και οι διαφοροποιήσεις του Γιάννη Χατζηνικολάου στα πρόσωπα.

Οι δύο τελικές της κρητικής ομάδας προήλθαν από εκτελέσεις φάουλ του Βάντερσον εκ δεξιών, ενώ ο Αστέρας είχε 8 προσπάθειες (οι 5 προς την εστία).

Ορεξάτοι μπήκαν οι δύο αντίπαλοι στο β’ ημίχρονο με κομβικό σημείο το διάστημα 50’-55’, αφού αρχικά ο Πλατανιάς έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει (δυνατό σουτ του Κλαρκ Ενσικουλού) και εν συνεχεία οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά του με κεφαλιά του Τόνσο, έπειτα από σέντρα του Γιάννη Κώτσιρα.

Η είσοδος του πολύ δραστήριου Τάσου Δουβίκα ενίσχυσε κι άλλο τους γηπεδούχους, ενώ στο 77′ έθεσε υποψηφιότητα για το γκολ της χρονιάς με ανάποδο ψαλίδι, έπειτα από φάση διαρκείας.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τόνσο με πλασέ στο 82′, ύστερα από υπέροχη ενέργεια του Εουχένιο Ισνάλδο.

Γενικώς, οι αλλαγές του Παντελίδη έπιασαν τόπο, ενώ θα ήταν παράλειψη αν δεν γινόταν αναφορά στο ντεμπούτο του 18χρονου Αντώνη Τσιφτσή, ο οποίος αντικατέστησε τον Γιώργου Αθανασιάδη στο 81′ και γνώρισε την αποθέωση.

MVP: Ο Μάρτιν Τόνσο. Νίκησε στα… σημεία τον Γιάννη Κώτσιρα επειδή σημείωσε δύο γκολ.

UP: Ο Τάσος Δουβίκας. Πέρασε ως αλλαγή στο 72’ και στο 77’ έβαλε ένα από τα γκολ της χρονιάς με ανάποδο ψαλίδι.

DOWN: Η τραγική αμυντική λειτουργία του Πλατανιά στο β’ ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ο Δημήτρης Στυλιαράς, γεγονός που αποδεικνύεται από τη μόλις μία κίτρινη κάρτα κι αυτή στο 79ο λεπτό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 79’ Δουβίκας