Νίκησε στα Ιωάννινα ο Παναιτωλικός

Με γκολ του Χόρχε Ντίας στο 35ο λεπτό η νίκη (1-0) των φιλοξενούμενων

Με γκολ του Χόρχε Ντίας στο 35ο λεπτό, ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ στη σαββατιάτικη (4/8) φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο ΠΕΑΚΙ μπροστά σε περίπου 2.000 κόσμο.

Αυτή ήταν η πρώτη θερινή ήττα του συλλόγου των Ιωαννίνων, ενώ εκείνος του Αγρινίου είχε την ευκαιρία και για δεύτερο τέρμα (δοκάρι Γουίλιαν).

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο αντίπαλοι (ο Παναιτωλικός το πρώτο, ο ΠΑΣ Γιάννινα το δεύτερο).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε σέντρα σουτ του Γουίλιαν στο 10′ και κλασική ευκαιρία προ κενής εστίας από τον Ντίας στην επαναφορά, προτού ο Ουρουγουανός… εξιλεωθεί στο 35′ με δυνατό πλασέ.

Ο Πέδρο Κόντε είχε τη μοναδική φάση για τους γηπεδούχους στο α’ ημίχρονο (20′), ενώ ο Παναιτωλικός απείλησε και με τον Νικολάς Μανά στο 11′.

Στο β’ μέρος ο Τραϊανός Δέλλας έδωσε μεγάλο χρόνο συμμετοχής σε πολλά παιδιά της Κ20 κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χαθεί ο ρυθμός του φιλικού.

Ο Σάντι Κριζμάν προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφερε να το βάλει, με συνέπεια ο Παναιτωλικός να πάρει τη νίκη στο… α’ ημίχρονο, δεδομένου ότι την Τετάρτη (8/8) οι δύο ομάδες θα τεθούν εκ νέου αντιμέτωπες, αυτή τη φορά στο Αγρίνιο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ντόλοβατς, Βίδαλ, Ξύδας, Λίλα, Κούζικ, Γιάκος, Κόντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Περιστερίδης, Σκόνδρας, Νικολιάς, Σιόντης, Κριζμάν, Λουκίνας, Πήλιος, Γώγος, Παπαδόπουλος, Λιάσος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος (59’ Κυριακίδης), Μιχάι (46’ Χαντάκιας), Άργκους (59’ Γιαννιώτης Δ.), Μαρινάκης (46’ Λιάβας), Ρότσα (46’ Τσοκάνης), Έρικσον (59’ Τσιγγάρας), Πάουλο (46’ Αγρόδημος), Ουίλιαν (59’ Κόκκορης), Μανά (59’ Μπελεβώνης), Ντίας (59’ Βακράκος), Μοράρ (46’ Βασιλούδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκησε στα Ιωάννινα ο Παναιτωλικός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.