Ο Ματέο Γκαρσία λύτρωσε τον Άρη (vid)

Ο Αργεντινός χαφ κέρδισε το πέναλτι και πέτυχε το 2-0 στο φινάλε

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, δεν είχε κανέναν ποδοσφαιριστή του σε καλή μέρα, αλλά βρήκε τελικά τα γκολ της νίκης (2-0) στο φινάλε.

Η ομάδα του Πάκο Ερέρα δεν μπορούσε να βρει χώρους και να απειλήσει την αντίπαλη εστία, με την απουσία του Μπρούνο Γκάμα να είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς. Ωστόσο, με υπομονή και σύνεση βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ και να πανηγυρίσει την 4η νίκη σε 5 ματς.

Με ρυθμό το ξεκίνημα

Καλό το πρώτο 20λεπτο, με φάσεις εκατέρωθεν. Στο 7’ ο Ντιγκινί γύρισε μέσα στην περιοχή και σουτάρει χαμηλά, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε. Ένα λεπτό μετά ο Μαρτίνεθ έσπασε τη μπάλα στην περιοχή, αλλά ο Τόνσο από ιδανική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Τα σουτ των Μουνάφο (20’) και Τζανακάκη (22’) δεν απείλησαν τους γκολκίπερ. Έπεσε ο ρυθμός στην εξέλιξη του αγώνα, με τη μία ομάδα να αλληλοεξουδετερώνει την άλλη και το 0-0 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

“Πάγωσε” τον ρυθμό ο Αστέρας

Ορεξάτος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Άρης, με τον Ναζλίδη αντί του Κολάσο και τον Έλληνα φορ να πλαισιώνει τον Γιουνές στην κορυφή της επίθεσης. Παρ’ όλα αυτά ο Αστέρας είχε τελικές προσπάθειες με τους Κυριακόπουλου (53’) και Τσιλιανίδη (56’), χωρίς να ανησυχήσει ο Κουέστα.

Η κακή εικόνα των ομάδων δεν άλλαξε μέχρι το 75’, με τις αλλαγές των προπονητών να μην διαφοροποιούν την κατάσταση. Μέχρι που φτάσαμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ματέο, ο λυτρωτής

Στο 87′ ο Σιώπης έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Γκαρσία, αυτός “τρύπωσε” ανάμεσα στα στόπερ, βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, τσίμπησε τη μπάλα και ανάγκασε τον πορτιέρο του Αστέρα να τον ανατρέψει. Ο Γιουνές εκτέλεσε εύστοχα και ουσιαστικά χάρισε στην ομάδα του το πολύτιμο τρίποντο.

Στις καθυστερήσεις και ενώ ο Αστέρας έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, ο Μαρτίνες έφυγε στην κόντρα, “έσπασε” αριστερά τη μπάλα στον Αργεντινό, ο οποίος με ένα άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

MVP: Ότι και να πούμε για τον Αργεντινό Ματέο Γκαρσία θα είναι λίγο. Δεν είναι η πρώτη φορά που ο βραχύσωμος μέσος παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και με μία ατομική ενέργεια λυτρώνει τον Άρη.

UP: Ο Άρης δεν έπιασε την απόδοση των προηγούμενων αγώνων, αλλά δείχνει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, με τον Πάκο Ερέρα να έχει την δυνατότητα να διαθέτει ποιοτικούς ποδοσφαιριστές στον πάγκο του.

DOWN: Όπως και με τον Ολυμπιακό, έτσι και στο Κλεάνθης Βικελίδης ο Αστέρας δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ που δέχεται στο φινάλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Στέφανος Κουμπαράκης. Ο ρέφερι του συνδέσμου Θράκης ήταν κοντά στις φάσεις, έδειξε σωστές κίτρινες κάρτες, όπως και στη φάση του πέναλτι.

ΓΚΟΛ: 87’ Γιουνές, 93′ Ματέο Γκαρσία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 19’ Γκαρσία, 40’ Βλάχος, 51’ Ναζλίδης, 58’ Ιγκλέσιας, 86′ Παπαδόπουλος

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Κολάσο (46’ Ναζλίδης), Ματίγια (82’ Σιώπης), Μπάσα, Ντιγκινί (72’ Μαρτίνες), Γιουνές, Γκαρσία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος (90′ Δουβίκας), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ορτέγκα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κυριακόπουλος (60’ Φερνάντεθ), Τόνσο (71’ Κώτσιρας), Τσιλιανίδης, Μανιάς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ματέο Γκαρσία λύτρωσε τον Άρη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.