Ο ΠΑΟΚ τιμώρησε τον… σπάταλο Ολυμπιακό

Ένα σπάνιο αυτογκόλ (49') έκρινε τον αγώνα στο Καραϊσκάκης, με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται νικητής με 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 1-0 χάρη σε ένα αυτογκόλ (49′), που ήθελε… μεγάλη προσπάθεια για να το πετύχει εις βάρος της μία ομάδα. Σε ένα σχεδόν γεμάτο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», οι Θεσσαλονικείς υπέφεραν, αλλά έφυγαν από το γήπεδο με το πολύτιμο «τρίποντο» και το απόλυτο στη Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν για πρώτη φορά στη σεζόν το γεγονός πως δεν έχουν το εύκολο γκολ στην επίθεση. Ο Αχμέντ Χασάν επελέγη στο βασικό σχήμα και έχασε γκολ που δεν… χάνονται, ενώ ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, που πέρασε ως αλλαγή, δεν κατάφερε να βοηθήσει. Ήταν ένα απίστευτο μονότερμα του Ολυμπιακού, το οποίο, όμως, οδήγησε στην πρώτη ήττα της ομάδας στο τρέχον Πρωτάθλημα.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η βροχή δεν σταμάτησε λεπτό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», ενώ οι αναμμένοι πυρσοί καθυστέρησαν την έναρξη για περίπου ένα επτάλεπτο. Η ατμόσφαιρα, όμως, στο φαληρικό γήπεδο ήταν εκπληκτική και καθαρά ποδοσφαιρική. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με ορμή στον αγωνιστικό χώρο και ιδιαίτερα στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πάρει… ανάσα. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Καμαρά πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Πασχαλάκης απομάκρυνε, ενώ ο Βούκοβιτς δεν κατάφερε να σουτάρει με αξιώσεις, υποδεχόμενος την μπάλα.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού ήταν ξεκάθαρη. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι «ασπρόμαυροι» κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά την μπάλα πάνω στο χορτάρι, προσπαθώντας να επιτεθούν οργανωμένα, στο 19ο λεπτό! Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων, πάντως, δεν συνοδεύτηκε με κάποιο γκολ. Στο 13′, ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, η Λάζαρος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Καμαρά ήταν παντού στον αγωνιστικό χώρο: μάρκαρε, έκλεβε μπάλες, έβγαζε την ομάδα μπροστά. Ο Ολυμπιακός πίεσε ψηλά και ανάγκασε σε πολλά λάθη τον ΠΑΟΚ. Στο 18′, ο Καμαρά πίεσε ψηλά και έβγαλε τον Ποντένσε στην αντεπίθεση, αλλά ο Πορτογάλος μπορούσε να κάνει καλύτερη επιλογή και όχι να σουτάρει άτσαλα πάνω στον Πασχαλάκη.

Το πρώτο σουτ των φιλοξενούμενων σημειώθηκε στο 25ο λεπτό, με τον Πέλκα να δοκιμάζει τον Γιαννιώτη από μακριά και τον Έλληνα τερματοφύλακα να μπλοκάρει. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο ΠΑΟΚ έπαιρνε ψυχολογία, καθώς νωρίτερα είχε βγει αλώβητος από την «ερυθρόλευκη» πίεση. Στο 31′, βοηθός και διαιτητής άργησαν να υποδείξουν το οφσάιντ στο τετ α τετ του Μάτος με τον Γιαννιώτη, μετά την εκτέλεση φάουλ του Πέλκα. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε σταθεί στο ύψος του, αποκρούοντας το σουτ του Βραζιλιάνου δεξιού μπακ, σε μία φάση όπου ο τελευταίος ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι Πειραιώτες μπορεί να μην είχαν την απόδοση του πρώτου διαστήματος της αναμέτρησης, αλλά κυνηγούσαν το γκολ. Στο 32′, ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Χασάν έπιασε ένα δεξί γυριστό σουτ, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Η κεφαλιά του Μεριά στο 39′ δεν βρήκε στόχο, μετά την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από δεξιά. Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητά του πάνω στο χορτάρι και ο ΠΑΟΚ πήγε ευχαριστημένος στα αποδυτήρια, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ από το… πουθενά και τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπίσεσβαρ τράβηξε πάνω του, τους Λάζαρο και Ελαμπντελαουί. Ο Καμαρά «κόλλησε» στη φάση (το πρώτο του λάθος στο ματς) και ο Ολλανδός εξτρέμ έβγαλε την μπαλιά τρύπα στον Βιεϊρίνια, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα. Η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Γιαννιώτη, αφού πρώτα ο διεθνής τερματοφύλακας την είχε χάσει μέσα από τα χέρια του, και ο Βούκοβιτς, στην προσπάθειά του να διώξει πριν αυτή περάσει τη γραμμή, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Απίστευτο αυτογκόλ στο 49′ και ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 μέσα στο Καραϊσκάκης κόντρα στη ροή του αγώνα.

Το σοκ ήταν μεγάλο για τον Ολυμπιακό, αλλά στο 54′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Ποντένσε εφόρμησε προς την περιοχή από δεξιά, προσπερνώντας τον Κρέσπο. Ο Πορτογάλος πάσαρε παράλληλα για τον Φορτούνη, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί καθοριστική απόκρουση στη δεξιά γωνία της εστίας του. Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε αλλάξει στο δεύτερο ημίχρονο τις θέσεις των εξτρέμ, με τον Ποντένσε να μετατοπίζεται δεξιά και τον Λάζαρο αριστερά.

Η πρώτη κίνηση από τον πάγκο έγινε από τον Ράζβαν Λουτσέσκου, ο οποίος αντικατέστησε τον Πέλκα με τον Ζαμπά (57′). Ο Μπουχαλάκης έπιασε ένα αριστερό βολέ στο 57′, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κοντρολάρει και να «παγώσει» το ρυθμό και οι οπαδοί του Ολυμπιακού «έσπρωχναν» την ομάδα τους, με τη φωνή τους. Ο Στο 65′, ο Ελαμπντελαουί έφυγε στην πλάτη του Βιεϊρίνια και επιχείρησε γύρισμα από δεξιά, ο Φορτούνης σούταρε πάνω στον Χασάν και η μπάλα εξωστρακίστηκε προς τα πλάγια. O Μάρτινς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο 69′, με τον Γκερέρο να αντικαθιστά τον Χριστοδουλόπουλο, διαφοροποιώντας το σχηματισμό σε 4-4-2.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν πατήσει μία φορά την αντίπαλη περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραραν. Στο 72′, ο Βέρνμπλουμ πήρε τη θέση του Λημνιού, γεμίζοντας ακόμα περισσότερο το χώρο του κέντρου. Στο 75′, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Μεριά πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Ποντένσε «χόρευε» τον Βιεϊρίνια από δεξιά. Νέα σέντρα του βραχύσωμου εξτρέμ, σουτ του Τσιμίκα με το αριστερό από αριστερά, η μπάλα πάνω από την εστία. Ο Ολυμπιακός πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση και είχε βρει ρυθμό, αλλά το ματς διεκόπη για ένα τετράλεπτο λόγω των αναμμένων πυρσών που δυσκόλευαν την ορατότητα και επανάρχισε στο 83′. Στο 82′, ο Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Φετφατζίδη να αντικαθιστά τον Φορτούνη και τον Γκιγιέρμε τον Μπουχαλάκη. Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 83′ με τον Χασάν, μετά την εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα και τη γυριστή κεφαλιά του Γκιγιέρμε. Στο 84′, ο Τόσκα πήρε τη θέση του Βιεϊρίνια, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον Ποντένσε. Στο 90′, ο Ολυμπιακός έχασε νέα τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει: κάθετη του Γκιγιέρμε στον Χασάν, ο οποίος κοντρόλαρε με το δεξί και σούταρε με το αριστερό, αλλά πάλι ο Πασχαλάκης δήλωσε «παρών». Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκερέρο σούταρε από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία. Οκτώ λεπτά ήταν οι καθυστερήσεις. Στο 90’+6′, ο ΠΑΟΚ πάτησε για δεύτερη περιοχή στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Πρίγιοβιτς, σε αντεπίθεση, πλάσαρε χλιαρά πάνω στον Γιαννιώτη, ενώ στο 90’+7′, ο Χασάν έχασε ένα ακόμα γκολ, σουτάροντας άουτ από το ύψος του πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντική νίκη, τιμωρώντας τον Ολυμπιακό για τη «φλυαρία του» και τις τεράστιες χαμένες ευκαιρίες που σπατάλησε.

MVP: Ο Πασχαλάκης «κατέβασε ρολά» και όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

UP: Ατομικά από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο τερματοφύλακας. Δέχθηκε μεγάλη πίεση και ανταποκρίθηκε. Ο Ολυμπιακός σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για ένα παιχνίδι τέτοιων απαιτήσεων και είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Ποντένσε.

DOWN: Σίγουρα, στο νικητήριο γκολ των «ασπρόμαυρων» συντέλεσαν πολλά λάθη των «ερυθρόλευκων» (Καμαρά, Γιαννιώτη, Βούκοβιτς). Ο Χασάν, όμως, είναι ο βασικός σέντερ φορ στον Ολυμπιακό και πρέπει να τελειώνει τις φάσεις. Έχασε γκολ, που θα άλλαζαν τις ισορροπίες στην αναμέτρηση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ελβετός διαιτητής Σαν Φενταγί τα πήγε σχετικά καλά. Δεν προέκυψε η δύσκολη φάση. Ο πρώτος βοηθός Σλάνταν Γιοσίποβιτς υπέδειξε με καθυστέρηση το οφσάιντ στο τετ α τετ του Μάτος με τον Γιαννιώτη (31′), ενώ ο δεύτερος βοηθός Μπεγκίμ Τζογκάι είχε μία λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Πρίγιοβιτς (69′).

ΓΚΟΛ: 49′ αυτ. Βούκοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Χασάν – 65′ Κάνιας, 90′ Μάτος, 90’+8′ Πασχαλάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (82′ Γκιγιέρμε), Καμαρά, Χριστοδουλόπουλος (69′ Γκερέρο), Φορτούνης (82′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χασάν.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (84′ Τόσκα), Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός (72′ Βέρνμπλουμ), Πέλκας(57′ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.