ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Μπήκε Play off και περιμένει την ΕΠΟ! (highlights)

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης: Έκτος και περιμένει το.... VAR της Εφέσεων για το -5 στον ΠΑΣ Γιάννινα!

ΟΦΗΑπόλλων Σμύρνης: Ο ΟΦΗ σπατάλησε ένα ημίχρονο, αλλά δεν το πλήρωσε. Πλέον, μετά τις γκέλες Αστέρα και ΠΑΣ Γιάννινα, είναι εκείνος έκτος, αλλά περιμένει και την απόφαση της ΕΠΟ για το -5 του ΠΑΣ!

Σε ένα «κανονικό» πρωτάθλημα, στη Κρήτη θα πανηγύριζαν. Ο ΟΦΗ κέρδισε 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης, έστω κι αν σπατάλησε ένα ημίχρονο και σε συνδυασμό με το 0-0 στο Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα και τη νίκη της ΑΕΚ επί του Αστέρα, μπήκε στην εξάδα και είναι στα play off.
Ωστόσο θα πρέπει να περιμένει μέχρι την Τρίτη, να αποφανθεί το… VAR της επιτροπής Εφέσεων της ΕΠΟ για το -5 που έχει επιβληθεί στους Γιαννιώτες!

Οπως και να’ χει, οι Κρητικοί είναι στην έκτη θέση και θα τη χάσουν μόνο, αν παρει πίσω τους βαθμούς ο «Άγιαξ» της Ηπείρου.

Από την άλλη, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν έχει να περιμένει κάτι. Τελευταία, στο -5 από τη Λαμία, το μόνο παρήγορο οτι έχασε και η ομάδα της Φθιώτιδας, θα παλέψει στα play out, να μείνει στην κατηγορία μέσω… μπαράζ!

Όχι μόνο ξεπέρασε την ίωση αλλά ξεκίνησε και βασικός ο Φελίπε. Στην κορυφή της επίθεσης του ΟΦΗ, έχοντας πίσω του, τους Λάμπρου, Ντουρμισάι, Ντε Γκουζμάν, Νέιρα, Μεγιάδο και τετράδα στην άμυνα, μπροστά από τον Επασί τους Σελίμοβιτς, Βούρο, Μαρινάκη και Μπαλογιάννη.

Βασικός και ο Ρόγκνε για τον Απόλλωνα, με τον Κότσαρη στο τέρμα, παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας τον Αλβες και μπακ τους Ντεντάκη και Μπαξεβανίδη. Με 4-4-2 ο Απόλλωνας και Σλίβκα, Τσιμπσάχ στον άξονα, Γιαννιώτα, Τσιλούλη στα άκρα και δίδυμο στην κορυφή Ντάουντα και Ιωαννίδη.

Πιο πολύ για… αδιάφορο!

Κάθε άλλο, παρά εικόνα ομάδας που θέλει νίκη για να διεκδικήσει θέση στα play off, η εμφάνιση του ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο. Εντελώς ακίνδυνοι και ασύνδετοι οι Κρητικοί στο πρώτο ημίχρονο. Μια κεφαλιά του Νέιρα στο 14′ υπό την πίεση του Ρόγκνε που κατέληξε άουτ και ένα κακό τελείωμα του Ντε Γκουζμάν από γύρισμα του Λάμπρου, που βρήκε στον Ρόγκνε και πέρασε κόρνερ, οτι καλύτερο είδαμε στο πρώτο μισό του ματς και από τις δύο ομάδες στο «Γεντί Κουλέ».

«Καθαρίζουν» Βούρος, Φελίπε!

Το γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου. Με την έξοδο και του Ρόγκνε που δεν ήταν έτοιμος για 90λεπτο, ακόμα περισσότερο. Και ήρθε στο 65′ σε μια φάση διαρκείας μέσα στα καρέ του Απόλλωνα με πέντε παίκτες του ΟΦΗ να κάνουν επαφή με τη μπάλα και τον Βούρο την τελευταία πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0!

Ο Απόλλωνας χωρίς τον Ρόγκνε παραπαίει μετά το 1-0 και ως φυσική συνέπεια έρχεται και το δεύτερο για τους Κρητικούς. Σκόρερ ο Φελίπε που το… έψαξε και σε άλλες περιπτώσεις και τελικά το βρήκε στο 71′. 2-0 και πλέον η προσοχή στραμμένη στα άλλα δύο ματς που ενδιαφέρουν, σε ΟΑΚΑ και Πανθεσσαλικό.

Οι Κρητικοί πανηγύρισαν και τρίτο γκολ, αλλά όχι δικό τους. Εκείνο που σημείωσε ο Τζαβέλλας στο ΟΑΚΑ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ!

ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Πραξιτέλης Βούρος. Ο αμυντικός του ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 64′ και σε εκείνο το λεπτό το δικό του γκολ έστελνε τους Κρητικούς στα play off. Το πρώτο ήταν το δύκολο να μπει. Αφού μπήκε τα υπόλοιπα στο ματς ήρθαν εύκολα!

UP: Άλβες και Ρόγκνε είναι ένα εξαιρετικό αμυντικό δίδυμο που έχει «κουμπώσει». Το πόσο έλειψαν και οι δύο σε προηγούμενα ματς, δεν κουβεντιάζεται! To πόσο φάνηκε το κενό του δεύτερου όταν έγινε αλλαγή, επίσης!

DOWN: Η πρόσληψη Τεννέ δεν έχει αλλάξει κάτι. Δύο διαδοχικές ήττες η Ελαφρά Ταξιαρχία που δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από ένα ακόμα ματς! Τεράστιο το πρόβλημα στο γκολ και χωρίς γκολ, νίκες δεν παίρνεις. Και στα play out η «Ελαφρά Ταξιαρχία» χρειάζεται αρκετές!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Περράκης. Ισως το πιο εύκολο παιχνίδι που έχει σφυρίξει όλη τη φετινή χρονιά ο Αθηναίος ρέφερι. Δεν είχε τίποτα. Μόνο για το… soundcheck ακούστηκε η φωνή του VAR! Στο 61′ βιάστηκε να σφυρίξει το φάουλ, θα μπορούσε να αφήσει το πλεονέκτημα υπέρ του ΟΦΗ.

ΣΚΟΡΕΡ: 64′ Βούρος, 71′ Φελίπε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σελίμοβιτς, Μπαλογιάννης – Παμλίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Eπασί, Σελίμοβιτς, Βούρος, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Νέιρα (84′ Στάικος), Ντε Γκουζμάν (75′ Μπουζούκης), Ντουρμισάι (84′ Καμάου), Λάμπρου (78′ Τσιλιανίδης), Φελίπε.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Μπαξεβανίδης, Ρόγκνε (60′ Λισγάρας), Άλβες, Σλίβκα, Τσιμπσάχ (76′ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης, Γιαννιώτας (46′ Παμλίδης), Ιωαννίδης, Ντάουντα (53′ Σίγκνεβιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Μπήκε Play off και περιμένει την ΕΠΟ! (highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!