ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-0: Πάρτι σε άμυνα – παιδότοπο! (vids)

ΟΦΗ - Ατρόμητος: Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ντουρμισάι, οι Κρητικοί έκαναν... σεφτέ εντός έδρας. «Ναυάγιο» στο πρώτο 45λεπτο οι Περιστεριώτες.

ΟΦΗ Ατρόμητος: Στο 10′ τελείωσε το παιχνίδι στο Ηράκλειο. Με δύο γκολ του Φιορίν Ντουρμισάι που βρήκε και τα… έκανε, οι Κρητικοί πήραν τη πρώτη εντός έδρας νίκη τους.

Ούτε τα… βρίσκουν, ούτε βρίσκονται στον Ατρόμητο. Με ένα γκολ – δώρο από Χατζηισαϊα και Πίριτς και άλλο ένα με ωραίο τελείωμα, ο Ντουρμισάι «καθάρισε» από το 10′ την υπόθεση νίκη στο «Γεντί Κουλέ». Γκρίνια και πολλά «γαλλικά» μεταξώ των ποδοσφαιριστών του Ατρομήτου!

Απόντως Νέιρα, ο Νίκος Νιόπλιας χρησιμοποίησε ως 10αρι τον Τοράλ, βάζοντας εξτρέμ τον Ντουρμισάι και στην κορυφή της επίθεσης τον Φαν Ντάινεν.

Χατζηισαϊας αντί Στρουγή στην τριάδα των στόπερ, για τον Γιώργο Παράσχο και τον Χαρίση να ξεκινάει βασικός αντί του Ντένιτς, μετά από απουσία 7 περίπου μηνών! Στη θέση του τραυματία Καρτάλη, ο Μουνίθ.

Kαλώς τα παιδιά…

«Δώρο» από την άμυνα του Ατρομήτου και προβάδισμα ο ΟΦΗ πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο. Χατζηισαϊας και Πίριτς ήθελαν… διερμηνέα να συνεννοηθούν, με τον πρώτο να αφήνει στον δεύτερο τη μπάλα και τούμπαλιν, ο Ντουρμισάι εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία και στο 7′ ανοίγει το σκορ για τους Κρητικούς.

Ο Ατρόμητος καταρρέει και ο ΟΦΗ σκοράρει και δεύτερη φορά πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο. Σκόρερ και πάλι ο Ντουρμισάι, με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ!

Ούτε το 2-1, ούτε το 3-0!

Aναμενόμενο μετά το γρήγορο 2-0, να ανοίξει το ματς. Ο Ατρόμητος σε μια από τις λίγες ευκαιρίες που είχε στο πρώτο ημίχρονο να μπει ξανά στο ματς, τη σπαταλάει με τον Κουλούρη να βγαίνει χαμένος στο τετ-α-τετ με τον Επασί.
Ούτε το 2-1 έγινε, αλλά ούτε και το 3-0 στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Φαν Ντάινεν να βγαίνει νικητής από μια σειρά από… καραμπόλες, αλλά στη τελευταία η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Ούτε οι αλλαγές του Παράσχου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βοήθησαν για να αποφευχθεί ακόμα μια ήττα για λογαριασμό του Ατρομήτου. Οι Περιστεριώτες ναι μεν, ισορρόπησαν την κατάσταση, ο ΟΦΗ δεν έβγαλε φάσεις, αλλά το κακό που είχε γίνει στο ξεκίνημα της αναμέτρησης εν τέλει ήταν ανεπανόρθωτο για τους «κυανόλευκους». Οι Κρητικοί από ένα σημείο και μετά και αφού δεν ήρθε και το τρίτο γκολ ,έπαιξαν και με το ρόλοι.
Οτι καλύτερο έχουμε να θυμόμαστε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους, ένα σουτ άουτ του Μπετινέλι στο 65′ και ένα γύρισμα του Κουλούρη στο 82′, που όμως η μπάλα δεν έφτασε ποτέ στον Κλωναρίδη. Το σουτ του Καμάου που μπλοκαρε ο Πίριτς, στο 65′, εκείνη για λογιαριασμό των γηπεδούχων.

ΟΦΗ – Ατρόμητος – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Φιορίν Ντουρμισάι. Ο φορ του ΟΦΗ καθάρισε το παιχνίδι πριν αυτό ξεκινήσει. Με δύο δικά του γκολ στο 10λεπτο, οι Κρητικοί έφτασαν σε ένα εύκολο, το πρώτο εντός έδρας, τρίποντο.

UP: Ο Κώστας Μπαλογιάννης. Εξελίσσεται σε ένα αξιόπιστο αριστερό φουλ μπακ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

DOWN: Τραγικά αμυντικά λάθη από τους παίκτες του Ατρομήτου. Πίριτς και Χατζηισαϊας έκαναν «δώρο» το πρώτο γκολ του ΟΦΗ.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης. Χωρίς διάθεση να σφυρίξει πολύ ο ρέφερι της αναμέτρησης. Στο 80′ υπάρχει τουλάχιστον φάουλ στο μαρκάρισμα του Κιβρακιδη στον Λάμπρου.

Σκόρερ: 7′, 10′ Nτουρμισάι

Κίτρινες: 33′ Ντουρμισάι, 60′ Διαμαντής – 54′ Μπετινέλι

Κόκκινες:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Γκαγιέγος, Μεγιάδο, Τοράλ (78′ Nαμπί), Φαν Ντάινεν (64′ Kαμάου), Λάμπρου (85′ Πασαλίδης), Ντουρμισάι.

Ατρόμητος (Γ. Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Κιβρακίδης), Γκαλβάο, Παπαδόπουλος, Χατζηισαϊας, Καστεγιάνο (46′ Κλωναρίδης), Σάλομον, Χαρίσης (70′ Ντένιτς), Μουνίθ (85′ Κωτσόπουλος), Μπετινέλι (71′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-0: Πάρτι σε άμυνα – παιδότοπο! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!