ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-2: Με Γούτα στο 93′! Δεν έφτασαν στους Κρητικούς τα δύο γκολ-ανατροπής του Σαρδινέρο

Χορταστικό ματς στο Γεντί Κουλέ με έντονες συγκινήσεις και το VAR να παίζει καθοριστικό ρόλο. ΟΦΗ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, με τους Περιστεριώτες να παίρνουν τον βαθμό στο φινάλε της αναμέτρησης με γκολ του Δημήτρη Γούτα. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος έχοντας σημαντικές ευκαιρίες και ένα ακυρωθέν γκολ του Σαρδινέρο. Με τους...

Χορταστικό ματς στο Γεντί Κουλέ με έντονες συγκινήσεις και το VAR να παίζει καθοριστικό ρόλο.

ΟΦΗ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, με τους Περιστεριώτες να παίρνουν τον βαθμό στο φινάλε της αναμέτρησης με γκολ του Δημήτρη Γούτα.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος έχοντας σημαντικές ευκαιρίες και ένα ακυρωθέν γκολ του Σαρδινέρο.

Με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στις καθυστερήσεις με τον Μανούσο, με τη βοήθεια του VAR.

Στην επανάληψη ο Κάναντι έκανε δύο αλλαγές οι οποίες δεν βοήθησαν. Ο ΟΦΗ είχε ένα εκρηκτικό πρώτο 10λεπτο, όπου κατάφερε να γυρίσει το αποτέλεσμα με δύο γκολ του Σαρδινέρο.

Ωστόσο ο Ατρόμητος ανέβασε ταχύτητα, είχε τρεις κλασικές χαμένες ευκαιρίες με τον Μανούσο.

Στο 92΄ο Μουνίθ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα μέσω VAR, ο Κάναντι ζήτησε από τον Γούτα να παίξει σέντερ φορ και δικαιώθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Πιο παθιασμένοι μπήκαν στο ματς οι Κρητικοί και έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση για να πιέσουν. Είχαν την κατοχή της μπάλας με Νέιρα και Στάικο να απειλούν με μακρινά σουτ χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 20′ ο Σαρδινέρο απείλησε για πρώτη φορά, με τους Περιστεριώτες να ανεβάζουν σταδιακά ταχύτητα.

Στο 29′ ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή, αλλά κόπηκε από την άμυνα του ΟΦΗ. Πάνω στην προσπάθειά του η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βούρου, διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά σύμφωνα με τους διαιτητές δεν υπήρξε παράβαση.

Μέσα σε ένα δίλεπτο ο Ναμπί είχε δύο καλές τελικές προσπάθειες και στο 41′ σημάδεψε το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 44′ ο Σαρδινέρο σκόραρε προ κενής εστίας μετά από γύρισμα του Ουές. Έγινε έλεγχος της φάσης από το VAR και σωστά ακυρώθηκε, καθώς ο Ουές ήταν σε θέση οφσάιντ.

Και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ατρόμητος βρήκε το γκολ. Ο Χαρίσης σούταρε εκτός περιοχής, ο Γιαννούλης έβαλε το πόδι του και άλλαξε την πορεία της μπάλας, δίνοντάς τη στον Μανούσο, ο οποίος με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ έφερε τα πάνω κάτω με δύο γκολ του Σαρδινέρο σε έξι λεπτά.

Στο 49′ ο Νέιρα έκανε κάθετη πάσα, ο Ναμπί άφησε τη μπάλα, αυτή πέρασε ανάμεσα σε Ρισβάνη και Γκάλο και ο Σαρδινέρο με πλασέ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια.

Και στο 56′ ο Σαρδινέρο μπήκε στην περιοχή από αριστερά (τον κάλυπτε ο Γούτας) μετά από εξαιρετική πάσα του Γιαννούλη, πλάσαρε τον Γιαννιώτη και έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Ο Μανούσος στο 67′ σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι σε μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

Ο στράικερ του Ατρομήτου είχε δύο ακόμα κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, πρώτα στο 76′ και έπειτα στο 88′, σε ανεπανάληπτα τετ-α-τετ.

Και εκεί που ο ΟΦΗ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, λόγω και της αποβολής του Μουνίθ με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Νέιρα, ήρθε ο Γούτας με κεφαλιά στις καθυστερήσεις να χαρίσει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με τον Βάτερμαν να φέρει ευθύνη…

ΟΦΗ – Ατρόμητος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Γιώργος Μανούσος. Από ωραίος, μοιραίος και… τούμπαλιν. Ο Έλληνας στράικερ άνοιξε το σκορ, στο 2-1 έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά στο φινάλε έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Γούτα.

UP: Ο Αντριάν Σαρδινέρο αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης, σε μία θέση που δεν είναι η ιδανικότερη για τον ίδιο. Ωστόσο τα πήγε περίφημα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα τρεις φορές, με τη μία εξ αυτών να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

DOWN: Οι Κρητικοί συνεχίζουν να έχουν θέματα στα μετόπισθεν. Και να δέχονται γκολ για ακόμα ένα ματς. Ο Μανούσος εξέθεσε πολλές φορές τους τρεις στόπερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας). Εξαιρετική διαιτησία. Τον βοήθησε το VAR σε καίριες περιπτώσεις. Σωστή η κόκκινη κάρτα που δείχνει στον Μουνίθ.

ΓΚΟΛ: 45’+5′ Μανούσος, 49′, 56′ Σαρδινέρο, 93′ Γούτας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Τομάσεβιτς, 40′ Ραμπέγιο, 54′ Γκάλο, 62′ Μεγιάδο, 65′ Βούρος, 71′ Ουές, 96′ Ρισβάνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 92′ Μουνίθ

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (94′ Γιάννου), Μεγιάδο, Στάικος (78′ Μίγγος), Νέιρα, Ναμπί (88′ Στάρτζεον), Σαρδινέρο (79′ Γκαργκαλατζίδης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Στρούγγης (46′ Ρισβάνης), Γούτας, Τομάσεβιτς (42′ Νάτσος), Κιβρακίδης, Χαρίσης (65′ Μουνίθ), Σάλομον, Ραμπέγιο (80′ Ενσικουλού), Γιακουμάκης (46′ Ούμπιδες), Μανούσος.

View this post on Instagram

Ο.Φ.Η. – Ατρόμητος Αθηνών 2-2 / O.F.I. – Atromitos Athens 2-2 #slgr #ofiatr #ofifc #atromitosfc #matchday3

A post shared by Super League Greece (@super_league_gr) on

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-2: Με Γούτα στο 93′! Δεν έφτασαν στους Κρητικούς τα δύο γκολ-ανατροπής του Σαρδινέρο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.