ΟΦΗ-Λαμία 1-3: Άλωσε το «Γεντί Κουλέ», σε δύσκολη θέση οι Κρητικοί

Ο ΟΦΗ έχασε τα... άχαστα στο πρώτο μέρος, αλλά κατέρρευσε στην επανάληψη και υπέστη ήττα σοκ από τους Φθιώτες

Η Λαμία πέρασε από το Γεντί Κουλέ με το εμφατικό 3-1 και έκανε το πιο σημαντικό βήμα παραμονής στη Super League.

Οι Φθιώτες πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εκτός έδρας εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, αφού γλίτωσαν από του… χάρου τα δόντια στο πρώτο 45λεπτο, πέτυχαν τρία υπέροχα γκολ και στέλνουν τον ΟΦΗ στη Football League.

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα έχασε απίστευτες ευκαιρίες με τους Ναμπί, Βαζ, Φερέιρα και θα μπορούσε να είχε φτάσει στη νίκη, αν οι μεσοεπιθετικοί ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια.

Στοιχείο που είχε η ομάδα του Μάκη Χάβου και το οποίο της έδωσε τη μεγάλη νίκη που την απομακρύνει αισθητά από τις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού.

Για τους “μελανόλευκους” πλέον, το μέλλον είναι αρκετό δυσοίωνο και η αναμέτρηση με την ΑΕΛ σε δύο εβδομάδες δεν έχει γυρισμό.

Χάθηκαν τα… άχαστα

Απείλησαν οι Κρητικοί στο 9′ με τον Βαζ, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Μελίσσας. Δύο λεπτά μετά απάντησε στις ευκαιρίες ο Μπεχαράνο, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Με τον Μιχόγεβιτς να έχει κλασική ευκαιρία στο αμέσως επόμενο λεπτό με κεφαλιά, η οποία έγλειψε το δοκάρι του Μελίσσα.

Εντυπωσιακό δίλεπτο (18′-20′) για τον ΟΦΗ, με τον Μελίσσα να αποκρούει με τα πόδια το τετ-α-τετ με τον Φερέιρα και τον Ναμπί να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με σουτ βολίδα μέσα από την περιοχή. Ο Άγγλος χαφ είχε και εξαιρετική εκτέλεση φάουλ (29′) που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Και δέκα λεπτά μετά ο Βαζ έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν σε γύρισμα του Φερέιρα, ο Πορτογάλος σε κενό τέρμα έκανε πλασέ σε αργό ρυθμό και ο Μελίσσας έτρεξε και πρόλαβε να μπλοκάρει.

Διπλή χαμένη ευκαιρία και για τους Φθιώτες στο 43′.  Φοβερό σουτ του Μπερτόγλιο, ο Στρέζος εντυπωσιακά απομάκρυνε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το εξωτερικό, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Στρέζου.

Το “καθάρισαν” Καραμάνος και Τομάς

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Φθιώτες πήραν τον έλεγχο του ματς και μέσα σε ένα 4λεπτο πέτυχαν δύο γκολ. Στο 57′ ο Επστάιν έβγαλε φανταστική κάθετη στον Καραμάνο και αυτός με λόμπα κρέμασε τον Στρέζο.

Και στην επόμενη φάση, από κόρνερ του Μπερτόγλιο και λάθος του Ναμπί, ο Αντέτζο έκανε το τακουνάκι και ο Τομάς από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 69′ ο Φερέιρα έχασε ένα ακόμα από τα… άχαστα του ΟΦΗ, όταν μόνος του στο δεύτερο δοκάρι έκανε «τσαφ» και αστόχησε εξ επαφής!

Φινάλε με Μπερτόγλιο

Πέντε λεπτά μετά, η Λαμία πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Μπερτόγλιο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Δημούτσου, πέρασε τον Στρέζο και με το αριστερό στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Κρητικοί μάλιστα, έμειναν με δέκα παίκτες στο 81′ λόγω σωστής αποβολής του Δεληγιαννίδη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τομάς στο γόνατο. Ευτυχώς που δεν τον βρήκε γεμάτα.

Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους στο 86′ με τον Σακόρ, ο οποίος νίκησε από κοντά με προβολή τον Μελίσσα.

MVP: Ο Φακούντο Μπερτόγλιο ήταν εξαφανισμένος στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη έκανε εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη.

UP: Από τους κορυφαίους και ο Τομάς. Ο Ισπανός έκανε άνω-κάτω την Κρητική άμυνα σε αρκετές των περιπτώσεων, πέτυχε ένα γκολ και γενικά βοήθησε τα μέγιστα.

DOWN: Ο Ρικάρντο Βαζ έχασε την ευκαιρία του αγώνα και μολονότι ο Πορτογάλος ήταν κινητικότατος, εντούτοις χρεώνεται το γεγονός πως ο ΟΦΗ δεν βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο σημείο που υπερτερπούσε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης ανταποκρίθηκε πλήρως στις δυσκολίες του “Γεντί Κουλέ”, αλλά δεν έκανε κάποιο λάθος που επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα. Σωστές οι κίτρινες κάρτες και η απευθείας κόκκινη κάρτα.

ΓΚΟΛ: 57′ Καραμάνος, 61′ Τομάς, 74’΄Μπερτόγλιο, 86′ Σακόρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Μελίσσας, 38′ Παπάζογλου, 40 Σκόνδρας, 63′ Φερέιρα, 68′ Μεγιάδο, 85′ Πλιάτσικας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81′ Δεληγιαννίδης

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο (75′ Κουτσιανικούλης), Κυριακίδης (62′ Σακόρ), Ναμπί, Βαζ (67′ Νέιρα), Φερέιρα, Πέρσον.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκόνδρας (46′ Ασίγκμπα), Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς, Μπερτόγλιο (76′ Πίτι), Καραμάνος, Τσούκαλος (56′ Επστάιν).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ-Λαμία 1-3: Άλωσε το «Γεντί Κουλέ», σε δύσκολη θέση οι Κρητικοί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.