ΟΦΗ – Λαμία 2-0: Σε τροχιά 6άδας ξανά οι Κρητικοί που είχαν την ουσία – Γκολάρα ο Βαφέας

Ο ΟΦΗ νίκησε 2-0 τη Λαμία, κέρδισε ξανά την ηρεμία του και μπήκε εκ νέου στη μάχη της 6άδας, ο Στάικος άνοιξε το σκορ και ο Βαφέας το κλείδωσε

Το ήθελε περισσότερο, πρόσεξε τα μετόπισθεν και η νίκη ηρεμίας και ψυχολογίας ήρθε για τους Κρητικούς.

Περίοδο μίνι κρίσης περνάει ο ΟΦΗ, το τρίποντο ήταν απαραίτητο για να επανέλθει η ηρεμία και η Λαμία του έδωσε την ευκαιρία να το κατακτήσει.

Αρχικά βρήκε γκολ στο πρώτο μέρος από την άσπρη βούλα με τον Πασχάλη Στάικο, ο Ντέλετιτς στο δεύτερο μέρος σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες για τους Φθιώτες.

Για να έρθει ο Νίκος Βαφέας από τον πάγκο να πετύχει ένα υπέροχο γκολ και να κλειδώσει τους τρεις βαθμούς. Οι οποίοι φέρνουν την ομάδα του – απόντα – Γιώργου Σίμου σε απόσταση ενός πόντου από τον 6ο της βαθμολογίας Βόλο.

Οι Φθιώτες διεκδίκησαν τον βαθμό κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά τα περισσότερα μεσοεπιθετικά τους ατού βρέθηκαν σε κακή μέρα, με Αραμπούλι, Ρόμανιτς και Τιρόνε να είναι εκτός κλίματος.

Το φιλμ του αγώνα

Πολύ προσεχτικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ματς, μέχρι το 20λεπτο ουδεμία αξιόλογη ευκαιρία.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Λαμία άρχισε να απειλεί, πρώτα φάουλ του Προβυδάκη, έπειτα με εκτέλεση του Ντέλετιτς.

Ο ΟΦΗ είχε, όμως, την κατοχή της μπάλας και μετά το μισάωρο δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ. Το οποίο γεύτηκε στο 34′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στάικου, σε χέρι του Αντέτζο από μακρινό σουτ του Μπαλογιάννη.

Δύο λεπτά μετά, σουτ του Τιρόνε έξω από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα. Νέο σουτ του Μπεχαράνο, ξανά κόντρα. Για πέναλτι φωνάζουν οι παίκτες της Λαμίας, για χέρι αμυντικού του Βούρου, ωστόσο δεν υπήρξε παράβαση.

Δοκάρι στο 39′ για τους γηπεδούχους. Κόρνερ του Μπαλογιάννη από δεξιά, κεφαλιά του Βούρου, η μπάλα θα χτυπήσει στη συμβολή των δοκών και φεύγει άουτ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Σαρδινέρο έδωσε στον Μπαλογιάννη, αυτός πλάσαρε από εξαιρετική θέση αλλά αστόχησε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και πάλι ο ΟΦΗ είχε κλασική ευκαιρία. Γύρισμα του Κοροβέση από αριστερά, ο Στάικος έκανε το πλασέ από θέση βολής και η μπάλα πήγε πάνω στο σώμα του Σκόνδρα.

Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ανέβασαν ρυθμό και είχαν καλές τελικές με τον Ντέλετιτς να απειλεί εις διπλούν, χωρίς αποτέλεσμα. Με τον Σέρβο στο 71′ να αστοχεί και πάλι από πλεονεκτική θέση.

Ο Νίκος Βαφέας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 75′ και μέσα σε 10 λεπτά απείλησε τρεις φορές. Την πρώτη με κεφαλιά, τις υπόλοιπες δύο με μακρινά εξαιρετικά σουτ. Το δεύτερο εξ αυτών κατέληξε στα δίχτυα, στο γάμα της εστίας, με τον Επασί να μην μπορεί να κάνει τίποτα.

Στο 92′ ο Τσιλιανίδης βρέθηκε απέναντι στον Επασί, σούταρε, αλλά έδιωξε ο κίπερ της Λαμίας.

ΟΦΗ – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Πανταχού παρών ο Μιγκέλ Μεγιάδο. Είχε καιρό να κάνει ένα τόσο μεστό και ουσιαστικό ματς, βοήθησε να επέλθει ηρεμία στο χώρο της μεσαίας γραμμής και να περιορίσει τα μεσοεπιθετικά ατού της Λαμίας.

UP: Απίστευτο γκολ από τον Νίκο Βαφέα, ο οποίος από το πρώτο λεπτό που μπήκε, τα έδωσε όλα σε άμυνα και επίθεση.

DOWN: Την προηγούμενη εβδομάδα ο Αραμπούλι χάρισε μία μεγάλη νίκη στη Λαμία επί του Άρη. Σήμερα, ωστόσο, ήταν εξαφανισμένος και απόλυτα περιορισμένος από τους στόπερ του ΟΦΗ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας). Σωστό το πέναλτι που έδειξε σε χέρι του Αντέτζο σε σουτ του Μπαλογιάννη, χωρίς να χρειαστεί το VAR. Κοντά στις φάσεις, απέφυγε τα λάθη.

ΓΚΟΛ: 34′ Στάικος, 85′ Βαφέας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Βούρος, 32′ Αντέτζο, 42′ Ουές, 63′ Βάτερμαν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΦΗ (Περικλής Παπαπαναγής): Βάτερμαν, Ουές, Βούρος, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (75′ Βαφέας), Μπαλογιάννης (66′ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (87′ Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο (74′ Γρίβας).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας (72′ Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης (72′ Μπιάρνασον), Τιρόνε (46′ Καραμάνος), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπουλί (86′ Βασιλακάκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Λαμία 2-0: Σε τροχιά 6άδας ξανά οι Κρητικοί που είχαν την ουσία – Γκολάρα ο Βαφέας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.