ΟΦΗ – Λεβαδειακός 2-0: Νίκη-σωτηρία για τους Κρητικούς!

Ο ανώτερος ΟΦΗ νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό κι έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής

Για τον ΟΦΗ ήταν τελικός και έτσι το αντιμετώπισαν οι παίκτες του, οι οποίοι επικράτησαν 2-0 του Λεβαδειακού στη μάχη της παραμονής!

Δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα για τους Κρητικούς που ήθελαν τη νίκη για να παραμείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση της παραμονής.

Αυτό το έδειξαν μέσα στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και πήραν μία δίκαιη νίκη με 2-0, κόντρα στον Λεβαδειακό, που δεν απείλησε ουσιαστικά σε κανένα σημείο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με το… μαχαίρι στα δόντια! Στο 3’ ο Γιακουκάμης απείλησε με καρφωτή κεφαλιά, αλλά έδιωξε ο Μπάγιτς, ενώ στο 5’ ο Φερέιρα έπιασε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι Κρητικοί είχαν νέα καλή στιγμή με τον Νέιρα στο 8’, ενώ ο Λεβαδειακός θα μπορούσε να προηγηθεί στο 11’, όταν ο Νανζίς έφυγε στην κόντρα, αλλά ο Σωτηρίου, βγήκε και του μάζεψε την μπάλα.

Το γκολ ήρθε νωρίς

Ότι δεν κατάφερε όμως ο Γιακουμάκης στο 3’, το πέτυχε στο 16’ και άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα άλλαξε την μπάλα με τον Νέιρα, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Γιακουμάκης αφού πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ, έκανε το 1-0.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 18’, αλλά οι Σακόρ και Νέιρα δεν κατάφεραν από κοντά να την σπρώξουν στα δίχτυα.

Στη συνέχεια έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα, ενώ τα αίματα… άναψαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου με αψιμαχίες μεταξύ των παικτών.

Μάλιστα έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη ο Αντιλέχου που πάτησε εκτός φάσης τον Γιακουμάκη. Ο διαιτητής δεν το είδε, αλλά το είδε ο Καραγεωργίου και τον έκανε γρήγορα αλλαγή, για να καταλήξει να παίξει το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Οι Βοιωτοί προσπάθησαν να ανέβουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και πάλι ήταν ο ΟΦΗ, που μετά το 50’ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Φερέιρα τέλειωσε το ματς

Ο Φερέιρα ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Αρχικά πρωταγωνίστησε σε μά καλή φάση στο 55’, που κατέληξε σε σουτ του Βαζ, το οποίο έφυγε άουτ.

Στη συνέχεια ο Βαζ είχε κι άλλο σουτ, ενώ στο 62’ ο Φερέιρα κέρδισε πέναλτι, όμως ο Γιακουμάκης που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Ετσι, ότι δεν κατάφερε ο συμπαίκτης του, το πέτυχε ο ίδιος στο 72’, από κεφαλιά-πάσα του Γιακουμάκη. Ο Φερέιρα μπήκε στην περιοχή κι έκανε το 2-0!

MVP: Ο Γιακουμάκης έκανε ένα μεστό παιχνίδι και δικαίως χαρακτηρίζεται ως ο κορυφαίος των γηπεδούχων και του αγώνα συνολικά. Είχε γκολ, φάσεις, δοκάρι και βοήθησε σε πολλούς τομείς την ομάδα του.

UP: Ο Φερέιρα τα έκανε όλα στο γήπεδο. Ήταν εξαιρετικός, αν και λίγο ατομιστής, αλλά βοήθησε τα μέγιστα, με πολύ καλές ενέργειες, κερδισμένο πέναλτι και φυσικά το δεύτερο γκολ.

DOWN: Η άμυνα του Λεβαδειακού. Σε κακή μέρα οι αμυντικοί των Βοιωτών. Συνολικά. Μάλιστα ο Καραγεωργίου άλλαξε πρόσωπα, ενώ άλλαξε και σχηματισμό βάζοντας μέχρι και τρία στόπερ, αλλά τίποτα δε λειτούργησε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έκανε λάθη ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος. Ο ρέφερι από το σύνδεσμο Αρκαδίας, μάλιστα θα έπρεπε να είχε αποβάλει τον Αντιλέχου το 39’, που πάτησε τον Γιακουμάκη, εκτός φάσης, ενώ είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα.

ΓΚΟΛ: 16’ Γιακουμάκης, 72’ Φερέιρα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39’ Γιακουμάκης, 43’ Γιαννούλης, 69’ Σακόρ, 81’ Παπάζογλου – 39’ Αντιλέχου, 43’ Ανγκουά, 73’ Ρεκβιασβίλι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’ Σακόρ

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Σακόρ, Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς (63’ Παπάζογλου), Γιαννούλης, Βαζ (86’ Παπαστεριανός), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα (76’ Ντίνας).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Αντιλέχου (44’ Σαβαντογκό), Ανγκουά, Ντιόγκο (75’ Λιάγκας), Τσαμπούρης, Ρεκβιασβίλι, Μέλεγκ, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς (64’ Γιακουμάκης), Μαρκόβσκι, Νανζίς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Λεβαδειακός 2-0: Νίκη-σωτηρία για τους Κρητικούς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.