ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-1: Είχε τον… Ελ Αραμπί του!

Πήρε τη νίκη που ήθελε...

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-1: Δεν εμφάνισε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΟΦΗ, όμως πήρε την εκτός έδρας νίκη που ήθελε.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης, με τον Ελ Αραμπί να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου και τον Καμαρά σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός: Ο Ελ Αραμπί δεν είναι μόνο σκόρερ…

Είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα να βλέπουμε τον Ελ Αραμπί να κινείται μέσα στην αντίπαλη περιοχή και στην κατάλληλη στιγμή να «χτυπάει». Και να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ έδειξε ότι δεν κάνει μόνο αυτό μέσα στο γήπεδο.

Ο Μαροκινός φορ ήταν ο καλύτερος του γηπέδου στα πρώτα 45 λεπτά.

Έτρεξε, πίεσε τους αμυντικούς του ΟΦΗ και ήταν ο δημιουργός του μοναδικού γκολ του πρώτου ημιχρόνου.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γίνει ο κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, αλλά έκανε λάθη τόσο στο κέντρο όσο και στην άμυνά του. Τα οποία όμως δεν του κόστισαν.

Από την άλλη ο ΟΦΗ προσπάθησε να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις και δημιούργησε προβλήματα στους «ερυθρόλευκους». Το 0-0 όμως έμενε, ενώ το ημίχρονο έφτανε στο τέλος του.

Όμως ο Ελ Αραμπί κυνήγησε μία θεωρητικά χαμένη μπαλιά. Πίεσε τον Γιαννούλη και τον ανάγκασε στο λάθος κλέβοντάς του την μπάλα από τα δεξιά της επίθεσης του Ολυμπιακού.

Ο Μαροκινός πήρε την μπάλα και είδε την κίνηση του Καμαρά. Γυρνώντας την στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Καμαρά έκανε το πλασέ στην κίνηση για το 0-1! Που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ένα… άνοστο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διέφερε και τόσο από το πρώτο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μη θυμίζει τον καλό του εαυτό και να μην απειλεί τόσο τον ΟΦΗ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν προβλήματα.

Υπήρξαν στιγμές που ανησύχησαν τους «ερυθρόλευκους», χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά την εστία του Σα.

Λίγες φάσεις και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Με το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού να μένει μέχρι το τέλος και ο Καμαρά να είναι αυτός ο οποίος έκρινε το ματς.

Επίσης δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τον πιο κινητικό παίκτη στο γήπεδο. Με τον Ελ Αραμπί να παραμένει να είναι αυτός ο οποίος ξεχώρισε περισσότερο απ’ όλους, και στο δεύτερο ημίχρονο.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ξεκάθαρα ο Ελ Αραμπί ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα. Μπορεί να μην σκόραρε ο Μαροκινός αλλά ήταν αυτός ο οποίος έκανε την περισσότερη δουλειά στο γήπεδο.

UP: Καλό ματς από τον Νέιρα. Δημιούργησε προβλήματα τόσο στο κέντρο όσο και στην άμυνα του Ολυμπιακού και βοήθησε τον ΟΦΗ στην επίθεση.

DOWN: Ο Γιαννούλης ήταν αυτός ο οποίος έχασε την μπάλα στη φάση του γκολ οπότε ήταν και ο μοιραίος για τον ΟΦΗ, από τη στιγμή που το γκολ αυτό έκρινε και το ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν υπήρξε κάποια δύσκολη φάση για τον Μανούχο και είχε ένα ήσυχο απόγευμα. Με τον Ολυμπιακό όμως από την πλευρά του να διαμαρτύρεται για τη φάση στο 66′. Για ανατροπή του Σωτηρίου στον Μασούρα μέσα στην περιοχή.

ΓΚΟΛ: 45+1′ Καμαρά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Νέιρα – 33′ Τσιμίκας, 64′ Ελαμπντελαουί, 67′ Σεμέδο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+7′ Σεμέδο

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Στάικος (74′ Φερέιρα), Μεγιάδο, Σεμέντο, Βαζ (86′ Νοικοκυράκης), Νέιρα, Φιγκεϊρέδο.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (76′ Σουντανί), Μασούρας (69′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-1: Είχε τον… Ελ Αραμπί του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.