ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2: Πέρασε από την Κρήτη με το αγαπημένο του δεύτερο ημίχρονο (vids)

Σκόρερ οι Χασάν, Μασούρας...

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2: Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2: Οι «ερυθρόλευκοι» περίμεναν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι, όπως και έγινε. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Πειραιά όμως με το αγαπημένο της δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να πάρει τη νίκη.

Μέχρι τώρα σε όλα τα ματς ο Ολυμπιακός έχει σκοράρει μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και συνεχίστηκε αυτό και στην Κρήτη. Αν και σε αυτό το ματς στο πρώτο μέρος είχε αρκετή κινητικότητα.

Από την άλλη ο ΟΦΗ παρά τις πολλές απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει, στάθηκε καλά απέναντι στον Ολυμπιακό, στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες προηγήθηκαν από νωρίς και αυτό αποδιοργάνωσε τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός: Καλό ημίχρονο, αλλά χωρίς γκολ

Στο πρώτο μέρος αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και στα πρώτα λεπτά απείλησε αρκετά τους «ερυθρόλευκους».

Μάλιστα στο 13′ είχε και μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Σέντρα του Μπαλογιάννη από τα δεξιά, προβολή από τον Γιάννου, στο δοκάρι του Σα η μπάλα!

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια άρχισε να ανεβαίνει και να απειλεί τους Κρητικούς. Δημιούργησε καλές στιγμές, με τους Χασάν, Μπρούμα, Βαλμπουενά, χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ.

Μάλιστα στο 42′ είχε δοκάρι και ο Ολυμπιακός. Σέντρα του Ραφίνια από τα δεξιά, μόνος του εντελώς ο Μπρούμα αλλά η κεφαλιά που έκανε πήγε στο δοκάρι!

Παράλληλα, στο πρώτο μέρος υπήρξε και ένα πέναλτι το οποίο όμως πήρε πίσω ο Παπαδόπουλος. Ο Γιάννου βρέθηκε στο χορτάρι μετά από μαρκάρισμα του Χολέμπας. Ο Παπαδόπουλος έδειξε τη βούλα του πέναλτι, αλλά το VAR εξέτασε τη φάση για οφσάιντ. Όντως ήταν εκτεθειμένος ο επιθετικός του ΟΦΗ, αλλά μέχρι να βγει η απόφαση πέρασαν πέντε λεπτά…

Έτσι πήρε πίσω το πέναλτι ο ρέφερι, καθώς υπήρξε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Μπήκαν στο δεύτερο…

Μέχρι τώρα ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα δεν έχει καταφέρει να σκοράρει σε κανένα πρώτο ημίχρονο! Ένα στατιστικό στοιχείο το οποίο συνεχίστηκε και στο ματς με τον ΟΦΗ.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι. Και μόλις στο 53′ μπόρεσαν να κάνουν ό,τι δεν έκαναν στο πρώτο, να σκοράρουν.

Σέντρα του Καμαρά στην περιοχή του ΟΦΗ, κεφαλιά από τον Χασάν και η μπάλα στα δίχτυα. Ο Αιγύπτιος είχε μία παρόμοια φάση στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το… έκανε!

Στη συνέχεια δεν άλλαξε το σκηνικό, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο ΟΦΗ ο οποίος πλέον κυνηγούσε το σκορ, έψαχνε για κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Κατάφερε να δημιουργήσει κάποια προβλήματα, με τη δεξιά πτέρυργά του, αλλά μέχρι εκεί.

Μέχρι που ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» το ματς στο 80’…

Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, βγήκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά. Είδε ωραία τον Μασούρα να μπαίνει στην περιοχή από τ’ αριστερά και του έκανε την κάθετη πάσα. Με τον Έλληνα εξτρέμ να κοντρολάρει και με πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 0-2!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Χασάν είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Ολυμπιακός έχει τη χαρά να έχει και τους δύο επιθετικούς του έτοιμους και σε καλή κατάσταση. Ο Αιγύπτιος πάλι όταν του παρουσιάστηκε η ευκαιρία έκανε το γκολ.

UP: Δείχνει ο Καμαρά να βρίσκει τον καλό του εαυτό. Ήταν αυτός ο οποίος έβγαλε τη σέντρα-ασίστ στο πρώτο γκολ των «ερυθρόλευκων» και γενικά είχε μία καλή παρουσία.

DOWN: Ο Σελίμοβιτς έχασε αρκετές μονομαχίες από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Και γενικότερα η άμυνα των Κρητικών δεν είχε σωστές αντιδράσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρειάστηκε δύο φορές το VAR ο διαιτητής τς αναμέτρησης, Παπαδόπουλος, για σημαντικές φάσεις του ματς. Όμως το VAR και στις δύο περιπτώσεις άργησε αρκετά. Περίπου δέκα λεπτά τους πήρε στο VAR για δύο φάσεις… Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις οι αποφάσεις ήταν σωστές. Προηγήθηκε οφσάιντ στο πέναλτι που δόθηκε αρχικά από τον Παπαδόπουλο, ενώ και το γκολ του Καμαρά ήταν οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 53′ Χασάν, 80′ Μασούρας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′ Καμαρά, 44′ Σεμέδο, 79′ Πέπε – 21′ Σελίμοβιτς, 40′ Σακόρ, 75′ Μεγιάδο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Βάτερμαν, Κοροβέσης, Διαμαντής, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Ουές, Μπαλογιάννης (61’ Ντε Γκουζμάν), Σακόρ, Μεγιάδο (87’ Νέιρα), Στάρτζεον, Γιάννου (61’ Γκαργκατζαλίδης).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (68’ Πέπε), Βαλμπουενά (77’ Φορτούνης), Μασούρας (83’ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (83’ Ελ Αραμπί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2: Πέρασε από την Κρήτη με το αγαπημένο του δεύτερο ημίχρονο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.