ΟΦΗ – Ολυμπιακός: 1-3: Χαλαρός, χάρηκε το «pasillo» και επέστρεψε στις νίκες

Εύκολη νίκη των «ερυθρόλευκων»...

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3: Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός στα πλέι οφ της Super League 1.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3: Λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να νικήσουν με άνεση τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο της Κρήτης. Με την ομάδα του Πειραιά να επιστρέφει, παράλληλα, και στις καλές της εμφανίσεις.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε με αρκετές αλλαγές την ενδεκάδα του, αλλά και με άλλο σύστημα. Επιστρέφοντας η ομάδα του Πειραιά στο 4-2-3-1 με τον Φορτούνη στο κέντρο.

Από την άλλη ο ΟΦΗ του Γιώργου Σίμου σε ένα ακόμη ματς έπαιξε ανοιχτό ποδόσφαιρο και όχι για το αποτέλεσμα. Αυτό βέβαια μέτρησε και στο σκορ, αφού ο Ολυμπιακός βρήκε ανοιχτούς χώρους στο γήπεδο.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός: Από ημίχρονο…

Έδειξε από την αρχή ο Ολυμπιακός τις διαθέσεις του στην αναμέτρηση της Κρήτης. Μπήκε καλά στο ματς και δεν άργησε να ανοίξει και το σκορ. Στο 9′ ο Χασάν κέρδισε το πέναλτι από τον Κουτρουμπή, σε διεκδίκηση της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά ο Φορτούνης ήταν αυτός ο οποίος το εκτέλεσε και έκανε το 0-1 στο ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» από εκεί και πέρα άνοιξαν αρκετά το παιχνίδι τους και είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών. Με το 0-2 να μην αργεί για τους Πειραιώτες, αφού ήρθε στο 28′ σε αντεπίθεση του Ραντζέλοβιτς.

Από την άλλη ο ΟΦΗ προσπάθησε να βγει στην επίθεση, αλλά λίγες ήταν οι φορές οι οποίες απείλησε ουσιαστικά τον Αλέν.

Το 0-2 έμεινε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό όμως να χάνει με αναγκαστική αλλαγή τον Χασάν.

Στο… ρελαντί και στο δεύτερο

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ρυθμό του, δεν ήταν… τσίτα αλλά έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας.

Από την άλλη ο ΟΦΗ συνέχισε στο ανοιχτό του παιχνίδι, προσπαθώντας να ψάξει ένα γκολ, το γκολ της τιμής.

Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε το τρίτο γκολ στην αναμέτρηση. Στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκασπάρ έκανε την κάθετη μπαλιά στα δεξιά, ο Ραντζέλοβιτς μπήκε στην περιοχή και με σουτ «έγραψε» το 0-3!

Νωρίτερα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Μπουχαλάκη. Ο μέσος του Ολυμπιακού δοκίμασε το πόδι του περίπου από το κέντρο, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ήταν κενή η εστία, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αρκετές αλλαγές στην ομάδα, δίνοντας ευκαιρίες και στους νεαρούς ποδοσφαιριστές που είχε μαζί του. Βάζοντας μέσα στο ματς τους Σουρλή, Καραργύρη και Μαρτίνη.

Με τον ΟΦΗ να ανεβάζει τον ρυθμό του στο τελευταίο δεκάλεπτο και να σημειώνει το γκολ της τιμής που ήθελε. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δεληγιαννίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ήταν αυτός ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο ματς.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Κώστας Φορτούνης επέστρεψε, και αυτός, στις καλές του εμφανίσεις. Αγωνίστηκε ως βασικός και σε γνώριμη θέση για αυτόν, πίσω από τον επιθετικό. Σημείωσε δύο γκολ, το 0-1 με πέναλτι και το 0-3 με ωραίο τελείωμα.

UP: Σε καλή κατάσταση και ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς. Σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ ήταν ιδιαίτερα κινητικός στη δεξιά πλευρά που αγωνίστηκε.

DOWN: Δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του ο Βαφέας και για αυτό έγινε στο ημίχρονο αλλαγή με τον Γιαννούλη να μπαίνει στο ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στον αγώνα ο ρέφερι της αναμέτρησης, Βάτσιος. Πήρε πάνω του τη φάση του πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός.

ΓΚΟΛ: 90+5′ Δεληγιαννίδης – 10′ και 61′ Φορτούνης, 28′ Ραντζέλοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9′ Κουτρουμπής, 48′ Κοροβέσης, 65′ Μαρινάκης – 64′ Μπα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Γουάλι, Κουτρουμπής, Βαφέας (46’ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Στάικος (71’ Σουρνάκης), Ζοάο Βίκτορ, Σακόρ (46’ Βαζ), Ναμπί (85’ Μπράουν), Νοικοκυράκης.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν (88’ Καραργύρης), Γκασπάρ (88’ Μαρτίνης), Μπα, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Καφού, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Φορτούνης, Λοβέρα (88’ Σουρλής), Χασάν (25’ λ. τρ. Ελ Αραμπί) (80’ Μπρούνο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ολυμπιακός: 1-3: Χαλαρός, χάρηκε το «pasillo» και επέστρεψε στις νίκες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.