ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-2: Ματσάρα και ολική ανατροπή στο 90+5′!

Δείτε videos από την αναμέτρηση ΟΦΗ – Παναθηναϊκός για τη Super League 1

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός: Με γκολ του Τσιλιανίδη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η κρητική ομάδα πήρε μία μεγάλη νίκη (3-2) επί των «πρασίνων».

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προηγήθηκαν 2-1, αλλά έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς.

Η αμφισβητούμενη αποβολή του Λούκας Βιγιαφάνιες στο 74′ επηρέασε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος διαμαρτύρεται τόσο γι’ αυτήν την απόφαση όσο και για τον μη καταλογισμό επιθετικού φάουλ, στιγμές πριν από το γκολ του Κοσμά Τσιλιανίδη.

Η εικόνα του αγώνα

Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αρχής γενομένης από το τετ-α-τετ του Λάζαρου Λάμπρου με τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι στο 3ο λεπτό (απέκρουσε με το πόδι ο Ιταλός).

Ο Παναθηναϊκός είχε την τύχη να προηγηθεί στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ και, μάλιστα, με αυτογκόλ του Μιγκέλ Μεγιάδο.

Το ρολόι σημάδευε το 18ο λεπτό, όταν από σέντρα του Σεμπαστιάν Παλάσιος, ο Αργεντινός πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, τη βρήκε με το πόδι και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο ΟΦΗ απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 25′, με κοντινό πλασέ του Βαχίντ Σελίμοβιτς, έπειτα από φάουλ του Λάμπρου και αρκετή επεξεργασία του VAR.

Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα, αφού στο 42′ ο Χουάνκαρ πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα, απέφυγε ιδανικά τον Σελίμοβιτς, γύρισε παράλληλα και ο Παλάσιος σκόραρε με εξ επαφής προσπάθεια.

Το δεύτερο μέρος επεφύλασσε αρκετές καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους, αρχής γενομένης από ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Λούκας Βιγιαφάνιες ακριβώς στο 48′ (το έβγαλε δύσκολα ο Μπόι Βάτερμαν).

Ο Νίκος Νιόπλιας φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή, ρίχνοντας στη μάχη τους Λουίζ Φελίπε και Κοσμά Τσιλιανίδη, ενώ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τη σειρά του, έβαλε τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο αντί του τραυματία Ζοζέ Μαουρίσιο.

Λίγο αργότερα, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού αντικατέστησε τον Παλάσιος με τον Αϊτόρ και τον Καρλίτος με τον Ιωαννίδη, ο οποίος τελικά υποχρεώθηκε να παίξει μακριά από τον χώρο δράσης του.

Ο λόγος ήταν ότι στο 74ο λεπτό ο διαιτητής Δημήτρης Καραντώνης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Βιγιαφάνιες, για μαρκάρισμα στον Λάμπρου.

Στο ενδιάμεσο, ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τρεις κλασικές ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη.

Συγκεκριμένα:

• στο 70′ ο Βάτερμαν απέκρουσε το δυνατό σουτ του Βιτάλ
  • στο ίδιο λεπτό ο Φραν Βέλεθ σημάδεψε δοκάρι με κεφαλιά
  • στο 71′ ο Βέλεθ με νέα κεφαλιά υποχρέωσε τον Βάτερμαν σε δύσκολη απόκρουση

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία του αγώνα, ώσπου έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο 85ο λεπτό, ο Αμπντούλ Ουές, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του, έβγαλε χωρίς πίεση μία σέντρα από δεξιά και ο Λουίζ Φελίπε ισοφάρισε με κεφαλιά.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να ασκεί πίεση, έστειλε την προειδοποιητική βολή με τρομερό σουτ του Τζόναθαν Ντε Γκουζμάν στο 90+2′ και στο 90+5′ δικαιώθηκε με κεφαλιά του Τσιλιανίδη.

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 25′ Σελίμοβιτς, 85′ Λουίζ Φελίπε, 90+5′ Τσιλιανίδης – 18′ αυτ. Μεγιάδο, 42′ Παλάσιος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+1′ Μεγιάδο, 53′ Βούρος, 55′ Τοράλ, 68′ Λάμπρου – 51′ Βιγιαφάνιες, 68′ Σένκεφελντ, 90′ Βέλεθ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 74′ Βιγιαφάνιες (2η κίτρινη)

MVP: Ο Μπόι Βάτερμαν. Πολλές και σημαντικές οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα του ΟΦΗ, όταν το σκορ ήταν 1-2

UP: Ο Κοσμάς Τσιλιανίδης. Πέρασε αλλαγή στο 59′ και στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στην ομάδα του

DOWN: Αϊτόρ. Δεν… επαγγέλλεται αμυντικός, όμως, δεν γίνεται να μαρκάρει κανείς με αυτόν τον τρόπο στο 90+5′. Σαν να μην υπήρχε στη φάση ήταν

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Δημήτρης Καραντώνης είχε πολλή δουλειά στο συγκεκριμένο ματς. Πιθανότατα δεν υπάρχει φάουλ του Βιγιαφάνιες, άρα δεν έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη. Επίσης, είναι δύσκολη η φάση του γκολ του Βαχίντ Σελίμοβιτς, αφού ο Φιορίν Ντουρμισάι επηρεάζει το οπτικό πεδίο του Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ του Γιον Τοράλ στον Χουάνκαρ, πριν από το γκολ του Κοσμά Τσιλιανίδη

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (69′ Ουές), Σελίμοβιτς, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (59′ Τσιλιανίδης), Γκαγέγος, Τοράλ, Λάμπρου, Νέιρα (85′ Φαν Ντάινεν), Ντουρμισάι (59′ Λουίζ Φελίπε).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (60′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Βιτάλ (89′ Λούντκβιστ), Παλάσιος (69′ Αϊτόρ), Καρλίτος (69′ Ιωαννίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-2: Ματσάρα και ολική ανατροπή στο 90+5′!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.