ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 3-1: Φονέας των γιγάντων!

Η κρητική ομάδα μετά τον Ολυμπιακό, νίκησε και το «τριφύλλι» στο «Θ. Βαρδινογιάννης»

Μετά τον Ολυμπιακό, σειρά πήρε ο Παναθηναϊκός! Δύο νίκες όλες κι όλες έχει ο ΟΦΗ στο πρωτάθλημα, όμως τα θύματά του είναι οι δύο “αιώνιοι”!

Η κρητική ομάδα επικράτησε 3-1 των “πρασίνων” στο σχεδόν κατάμεστο “Θ. Βαρδινογιάννης” και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Φυσικά, ο χαρακτηρισμός “φονέας των γιγάντων” δεν αρμόζει στον αλλοτινό ΟΦΗ, όμως ας μην ξεχνάμε όσα έχει βιώσει την τελευταία δεκαετία.

Χωρίς εκπλήξεις παρέταξε τον ΟΦΗ ο Νίκος Παπαδόπουλος, ενώ αντίθετα ο Γιώργος Δώνης εξέπληξε εκ νέου με την απόφασή του να χρησιμοποιήσει σε ρόλο δεξιού μπακ-χαφ τον Τάσο Χατζηγιοβάνη, σε διάταξη 3-5-2.

Το ματς είχε γρήγορο τέμπο από το ξεκίνημα, όπως είχε και γκολ, αφού οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα από τα καρέ τους, ο Παναγιώτης Δεληγιαννίδης έμεινε αμαρκάριστος και με σκαστό σουτ άνοιξε το σκορ στο 5’.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έβγαλαν αντίδραση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι γηπεδούχοι κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια στα επόμενα λεπτά.

Ο Γιάννης Μπουζούκης απείλησε με σουτ στο 13’, ο ολομόναχος Χρήστος Δώνης είχε δοκάρι στο 16’ και στο 36’, αφού η διάταξη άλλαξε σε 4-3-3, ο Έργκους Κάτσε ισοφάρισε με κεφαλιά-ψαράκι, έπειτα από σέντρα του Εμάνουελ Ινσούα.

Το μομέντουμ ήταν «πράσινο», αλλά ο ΟΦΗ ανέκτησε άμεσα (40’) το προβάδισμα, όταν από πάσα του Ισμαΐλ Σασί, ο Πλατέλλας σούταρε με το εξωτερικό, η μπάλα άλλαξε ελαφρώς πορεία και ο Σωκράτης Διούδης την είδε να περνά κάτω από τα χέρια του.

Ισορροπημένο το α’ ημίχρονο με 6-5 τελικές υπέρ της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου, ασχέτως αν η κατοχή έγραψε 58% για τον Παναθηναϊκό.

“Δάγκωσε” ξανά ο ΟΦΗ

Ο Γιώργος Δώνης έδωσε εντολή στον γιο του Χρήστο να παίξει πιο κοντά στον Φεντερίκο Μακέντα για να τονωθεί η γραμμή κρούσης.

Ωστόσο, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που… έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου με μερικές προσπάθειες κυρίως από δεξιά, προτού ξανασκοράρει με τον Νίκο Κοροβέση στο 60ό λεπτό.

Τα πολλά “πράσινα” λάθη σε μεσαία γραμμή και, κυρίως, άμυνα σημάδεψαν το β’ ημίχρονο, στο οποίο αν εξαιρεθεί μια ατομική προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη στο 50′ ο Παναθηναϊκός ήταν παντελώς ακίνδυνος.

Το τελευταίο ημίωρο επεφύλλασε μερικές στιγμές έντασης, την κίτρινη στον εκνευρισμένο Ινσούα (σ.σ. συμπλήρωσε κάρτες) και τους φίλους των γηπεδούχων να αποθεώνουν τους νικητές.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

MVP: Ο Βαγγέλης Πλατέλλας. Μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Παναθηναϊκό, σημειώνει το καθοριστικό δεύτερο γκολ, τέσσερα μόλις λεπτά μετά την ισοφάριση του Έργκους Κάτσε.

UP: Η οδηγία του Νίκου Παπαδόπουλου προς τους παίκτες του να πιέσουν ψηλά και να μην επιτρέψουν την εύκολη πρώτη πάσα του Παναθηναϊκού.

DOWN: Η αμυντική λειτουργία του “τριφυλλιού”. Το χειρότερο εφετινό του παιχνίδι σε αυτόν τον τομέα, αφού τα λάθη ήταν… αμέτρητα και επέτρεψαν στον ΟΦΗ τις δεύτερες και τρίτες μπάλες.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Εμμανουήλ Σκουλάς ορθώς άφησε τη φάση να εξελιχθεί στο πρώτο γκολ του ΟΦΗ, αφού ο Παναγιώτης Δεληγιαννίδης καλυπτόταν από τον Δημήτρη Κολοβέτσιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βαγγέλης Πλατέλλας ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Φάνη Μαυρομμάτη, όμως ο ρέφερι θεώρησε ότι υπήρχε θέατρο (δύσκολη φάση). Γενικώς άφησε το δυνατό (αλλά όχι αντιαθλητικό) παιχνίδι των γηπεδούχων.

ΓΚΟΛ: 5’ Δεληγιαννίδης, 40’ Πλατέλλας, 60′ Κοροβέσης – 36’ Κάτσε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9’ Πλατέλλας – 16’ Μακέντα, 56′ Μαυρομμάτης, 62′ Ινσούα, 85′ Κολοβέτσιος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (90+2′ Μιχόγεβιτς), Νάστος, Κυριακίδης, Πλατέλλας (85′ Κουτσιανικούλης), Σασί (72′ Παπαστεριανός), Βουό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (84′ Στάικος), Ινσούα (63′ Χατζηθεοδωρίδης), Κάτσε, Δώνης (63′ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 3-1: Φονέας των γιγάντων!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.