ΟΦΗ – Παναιτωλικός 2-2: Φινάλε με γκολάρες και… ζόρια για τα «καναρίνια» (vids)

ΟΦΗ και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 σε ένα άκρως χορταστικό ματς με γκολάρες.

Ο ΟΦΗ είχε το μυαλό του στις… διακοπές, ενώ αντίθετα ο Παναιτωλικός έχει μπροστά του τα μπαράζ παραμονής, σε ένα ματς που είχε τυπικό χαρακτήρα.

Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην τελευταία αγωνιστική των playout της Super League και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν δις στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους που είχαν το μυαλό τους στα μπαράζ να δείχνουν… σφυγμό, βρίσκοντας τις απαντήσεις μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι πήραν άμεσα τα ηνία του αγώνα, προσπαθώντας να δημιουργήσουν κάποιες καλές ευκαιρίες. Μάλιστα, μόλις στο 17ο λεπτό κατάφεραν να μπουν μπροστά στα σκορ με ένα εκπληκτικό τέρμα. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια «έκρυψαν» τη μπάλα, με τον Βούρο να κάνει μία βαθιά μπαλιά, τον Κοροβέση από τα αριστερά να βγάζει μία σέντρα στην κίνηση και τον Σαρδινέρο χωρίς κοντρόλ να σουτάρει από δύσκολη γωνία για το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να είναι πιο ορεξάτος. Όσο περνούσε η ώρα κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, και αφού προειδοποίησαν στο 68′ με τον Μπαρμπόσα, δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Μετά από φάουλ του ΟΦΗ, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Βέργο να υποδέχεται εξαιρετικά την μπάλα μέσα στην περιοχή του Βάτερμαν και με ένα δύσκολο πλασέ με το εξωτερικό έκανε το 1-1.

Η απάντηση ήταν άμεση και ήρθε εννέα λεπτά αργότερα. Κοροβέσης και Στάρτζεον συνεργάστηκαν άψογα από τα αριστερά, με τον 27χρονο Πορτογάλο να σουτάρει έξω από την περιοχή, την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων και να καταλήγει στα δίχτυα.

Τα «καναρίνια» όμως ήταν πολύ… σκληρά για να πεθάνουν και δύο λεπτά αργότερα ο Ταχάρ ισοφάρισε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

MVP: Ο Νίκος Κοροβέσης ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης, βγάζοντας τρομερή σέντρα στην κίνηση για το πρώτο γκολ των γηπεδούχων, ενώ ήταν αυτός που έβγαλε τη μπαλιά και για το δεύτερο τέρμα, το οποίο σημείωσε ο Στάρτζεον.

UP: Ο Νίκος Βέργος μπήκε στο 61ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο και άλλαξε την εικόνα της ομάδας του αλλά και της αναμέτρησης πετυχαίνοντας και ένα φοβερό γκολ για το 1-1.

DOWN: Ο Κνετ θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντίδραση στο πρώτο γκολ που πέτυχε ο ΟΦΗ, αν και δεν έχει την απόλυτη ευθύνη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλή η διαιτησία του Αθανάσιου Τζήλου, ο οποίος άλλωστε δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί.

ΓΚΟΛ: 17′ Σαρδινέρο, 79′ Στάρτζεον – 70′ Βέργος, 81′ Ταχάρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Μεγιάδο, 61′ Αρσούρα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βούρος (75′ Ουές), Μαρινάκης, Διαμαντής (46′ Σελίμοβιτς), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα (65′ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Γιάννου (46′ Καστάνιος), Σαρδινέρο (63′ Στάρτζεον).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Καρασαλίδης, Μαλής, Εντινγκά, Ντουάρτε, Αρσούρα (61′ Βέργος), Ντάλσιο, Ταχάρ, Ντίας, Ματσόλα (61′ Μεντόσα), Μπαρμπόσα (88′ Καρέλης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Παναιτωλικός 2-2: Φινάλε με γκολάρες και… ζόρια για τα «καναρίνια» (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.