ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 2-2: Champions League bye bye!

Η σφραγίδα της καταστροφικής σεζόν για τον ΠΑΟΚ μπήκε στο Γεντί Κουλέ εξαιτίας της ισοπαλίας με 2-2 που έφερε με τον ΟΦΗ. Ο δικέφαλος από εκεί που κυνηγούσε το πρωτάθλημα πλέον είναι το αουτσάιντερ για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Φυσικά ακόμη έχει ελπίδες αλλά εκτός του ότι η ΑΕΚ...

Η σφραγίδα της καταστροφικής σεζόν για τον ΠΑΟΚ μπήκε στο Γεντί Κουλέ εξαιτίας της ισοπαλίας με 2-2 που έφερε με τον ΟΦΗ.

Ο δικέφαλος από εκεί που κυνηγούσε το πρωτάθλημα πλέον είναι το αουτσάιντερ για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Φυσικά ακόμη έχει ελπίδες αλλά εκτός του ότι η ΑΕΚ υπερτερεί και στην ισοβαθμία η εικόνα του ΠΑΟΚ είναι τέτοια,  που δείχνει σαν να τα έχει παρατήσει

Σε ένα ανοιχτό πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες και να προσπαθούν κυρίως να επιτεθούν ο ΠΑΟΚ βρήκε πρώτος τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι παίκτες του Φερέιρα έπειτα από όμορφη συνεργασία Ροντρίγκο-Λημνιού και τελικό αποδέκτη τον Μπίσεσβαρ άνοιξαν το σκορ στο Γεντί Κουλέ. Αμέσως μετά το τέρμα του Ολλανδού, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Με κινητήριους μοχλούς τους Βαζ, Νέιρα και τους Μεγιάδο-Στάικο να κάνουν όλη τη δουλειά στο κέντρο, οι ποδοσφαιριστές του Σίμου παρέδωσαν… μαθήματα επιθετικής ανάπτυξης σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις.

Στις δύο από αυτές βρήκαν και τα γκολ τους με τους Νέιρα και Φιγκεϊρέδο να φέρνουν το ματς… τούμπα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ιδιαίτερα το δεύτερο γκολ των Κρητικών προήλθε από έναν συνδυασμό, που θα ζήλευε κάθε ομάδα. Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε σαν υπνωτισμένος, δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι πιο απειλητικές ενέργειες ήταν δυο τελικές προσπάθειες του Λημνιού, μία έξω και μία μέσα από την περιοχή. Από πλευράς Θεσσαλονικέων, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για μία φάση, όπου ο Κουτρουμπής ανατρέπει τον Σβιντέρσκι, που έβγαινε τετ α τετ.

Τελικά, ο Στέφανος Κουμπαράκης μετά τον έλεγχο του VAR κατέληξε σε κίτρινη και όχι κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο μέρος, ο Φερέιρα άλλαξε τον σχηματισμό του ΠΑΟΚ σε 3-5-1-1, περνώντας στο ματς τον Μιχαηλίδη σαν τρίτο στόπερ. Οι Θεσσαλονικείς πήραν την μπάλα στα πόδια τους και επιχείρησαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των Κρητικών.

Μέχρι το 65ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε τρεις φάσεις, με Βαρέλα, Γιαννούλη και Ακπομ, ωστόσο καμία δεν βρήκε στόχο.

Το τρομερό αριστερό πόδι του 19χρονου στόπερ, Γιάννη Μιχαηλίδη έδωσε τη λύση στους φιλοξενούμενους με μία απίστευτη εκτέλεση φάουλ στο 76′ για το 2-2.

Στο 81′ ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες μετά απο την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Εσίτι που μπήκε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ πίεσε έχασε στο τέλος δύο ευκαιρίες με Μαουρίσιο και Ακπόμ αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει ώστε να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της δεύτερης θέσης με τον ΟΦΗ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων για τη νίκη αφού ο Πασχαλάκης απέκρουσε προσπάθεια του Νέιρα.

MVP: Ο Βαζ  στα 60 λεπτά, που αγωνίστηκε ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ. Είχε καθοριστική συμμετοχή και στα δύο γκολ της ομάδας του και σε πολλές περιπτώσεις δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Σίμος αναγκάστηκε να τον «θυσιάσει» μετά την αποβολή του Κουτρουμπή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

DOWN:  Ο Άντερσον Εσίτι πέρασε στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε λίγα λεπτά κατάφερε να πάρει δύο κίτρινες κάρτες και να αποβληθεί. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού άλλωστε έπαιζε σκληρά σαν να έπαιζε με τη φωτιά. Και κάηκε!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΚΗΣ (ΘΡΑΚΗΣ)
Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για αποβολή του Κουτρουμπή στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά, ο Θρακιώτης ρέφερι τον απέβαλλε στο δεύτερο μέρος ενώ έκανε λάθος στη δεύτερη κίτρινη του Εσίτι καθώς ο Νιγηριανός βρίσκει μπάλα στο τάκλιν πάνω στον Μεγιάδο.

Γκολ: Νέιρα 18′ (σουτ), Φιγκεϊρέδο 43′ (σουτ) / Μπίσεσβαρ 5′ (σουτ), Μιχαηλίδης 76′ (απευθείας φάουλ)
Δοκάρι: Βαζ 17′ (σουτ)
Κίτρινες: Κουτρουμπής 28′, Νέιρα 45’+7, Στάικος 55′, Κοροβέσης 75′ / Ροντρίγκο 39′, Εσίτι 50′, Άκπομ 78′
Κόκκινες: Κουτρουμπής 59′ (2η κίτρινη) / Εσίτι 81′ (2η κίτρινη)
ΟΦΗ: Ουάλεϊ, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης (Νάστος 89′), Μπράουν, Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος (Σακόρ 77′), Βαζ (Βίκτορ 60′), Φιγκεϊρέδο (Μάνος 89′).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο (Μιχαηλίδης 46′) , Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (Εσίτι 46′), Στοχ (Τζόλης 61′), Λημνιός (Μάτος 63′), Μπίσεσβαρ (Άκπομ 63′), Σφιντέρσκι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 2-2: Champions League bye bye!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.