ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Νίκη στο «Γεντί Κουλέ» μετά από 9 μήνες!

Ο ΟΦΗ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στο Ηράκλειο για την 10η αγωνιστική της Super League 1 και πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά από εννέα μήνες

Επιτέλους τρίποντο για την ομάδα του Γιώργου Σίμου στο Ηράκλειο.

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και πανηγύρισε τη νίκη στο «Γεντί Κουλέ», μετά από 9 μήνες. Τελευταίο τρίποντο στο σπίτι του την 1η Μαρτίου και το 3-0 επί της Λαμίας!

Τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, έχοντας βγάλει, όμως, ένα εξαιρετικά δύσκολο και απαιτητικό πρόγραμμα.

Το φιλμ του αγώνα

Κακό σε γενικές γραμμές το ματς με βάσει τα όσα μας έχουν δείξει οι δύο ομάδες. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΟΦΗ να εκμεταλλεύεται παίρνει δεύτερο σερί τρίποντο μετά το 4-1 στο Πανθεσσαλικό επί του Βόλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και ένα φάουλ του Ντε Γκουζμάν στο 14′ μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης. Η πίεση απέδωσε καρπούς έξι λεπτά αργότερα.

Εντυπωσιακή κίνηση και γυριστό του Σαρδινέρο από πλάγια θέση, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε, αλλά ο Στάρτζεον πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 28′ ο Νέιρα βρέθηκε απέναντι στον Χουτεσιώτη αλλά ο πορτιέρε του ΠΑΣ μάζεψε τη μπάλα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΣ πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 30′ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Ελευθεριάδη, ο οποίος ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, το οποίο ακυρώθηκε αρχικώς από τον πρώτο βοηθό, αλλά με την βοήθεια του VAR ο Τζήλος το μέτρησε κανονικά και το 1-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ έχασε με τραυματισμούς τον Σάλιακα και τον Λεό.

Και στο 65′, ο Κάργας έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι στον Νέιρα – τον έριξε κάτω με το σώμα –  και ο Τζήλος καταλόγισε το πέναλτι για τον ΟΦΗ.

Ο Νέιρα το εκτέλεσε εύστοχα και μάλιστα το αφιέρωσε στη μνήμη του Μαραντόνα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΟΦΗ άλλαξε σχηματισμό σε 5-3-2 για να κρατήσει το αποτέλεσμα και το κατάφερε, με τον ΠΑΣ να έχει μία καλή τελική με τον Οικονομόπουλο.

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Για δεύτερο σερί ματς ο Χουάν Νέιρα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εικόνα της ομάδας του. Μπορεί να μην ήταν το ίδιο εντυπωσιακός όπως με το Βόλο, ωστόσο ήταν ο κινητήριος μοχλός και πέτυχε το γκολ της νίκης.

UP: Ο Χρήστος Ελευθεριάδης συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις και να βρίσκει δίχτυα. Ο μοναδικός από την μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΣ που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

DOWN: Ο Γιάννης Κάργας έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι, σε μία φάση που ο ΟΦΗ δύσκολα θα απειλούσε και ουσιαστικά… κρέμασε την ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Τζήλος είχε μία πολύ καλή διαιτησία. Αντίθετα ο πρώτος βοηθός είχε μία σωστή και μία λανθασμένη απόφαση, αλλά τον γλίτωσε το VAR στην δεύτερη περίπτωση, στο 1-1 του Ελευθεριάδη. Ο Τζήλος έδωσε σωστά πέναλτι στον ΟΦΗ, το οποίο τσεκαρίστηκε και μέσω VAR για το εάν υπήρχε οφσάιντ νωρίτερα.

ΓΚΟΛ: 20′ Στάρτζεον, 45’+1′ Ελευθεριάδης, 68′ Νέιρα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14 Γρίβας, 39′ Σάλιακας, 42′ Διαμάντης, 73΄Οικονομόπουλος, 84′ Σωτηρίου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (76′ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ντε Γκουζμάν (36′ Σακόρ), Στάρτζεον (84′ Βούρος), Γρίβας (75′ Γιάννου), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Κάργας, Σάλιακας (59′ Οικονομόπουλος), Πίρσμαν, Παντελάκης, Σιόντης (76′ Δούμτσης), Κάστρο, Ντομίνγκες, Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Λεό (65′ Καρτάλης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Νίκη στο «Γεντί Κουλέ» μετά από 9 μήνες!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.