ΟΦΗ – Βόλος 1-2: Δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι οι Κρητικοί – «Καθάρισαν» Περέα και Δουβίκας

Ο Βόλος βρήκε δύο γρήγορα γκολ με τους Περέα, Δουβίκα, ο ΟΦΗ αντέδρασε με γκολ του Καστάνιος, αλλά μέχρι εκεί, 6η συνεχόμενη ήττα!

Την έκτη του συνεχόμενη ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ που αδυνατεί να δει… άσπρη μέρα, καθώς ο Βόλος επικράτησε με 2-1 χάρη σε γκολ των Περέα και Δουβίκα.

Έπειτα από τρία ματς δίχως νίκη, ο Βόλος πήρε το τρίποντο απέναντι στον ΟΦΗ για την 22η αγωνιστική της Super League 1, με τους Κρητικούς να παραπαίουν και να μην μπορούν να σηκώσουν κεφάλι.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ βρήκε δύο γρήγορα γκολ με τους Περέα και Δουβίκα και κράτησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα, αφού απειλήθηκε κυρίως στο δεύτερο μέρος.

Έτσι ανέβηκε στην 7η θέση και προσπέρασε τον Ατρόμητο, ωστόσο δεν προλαβαίνει την 6η θέση και τον Αστέρα Τρίπολης.

Αντίθετα, ο ΟΦΗ γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα και συνεχίζει να παρουσιάζει ένα πολύ κακό πρόσωπο. Ο Καστάνιος πέτυχε το παρθενικό του τέρμα, Γιαννούλης και Στάικος σημάδεψαν τα δοκάρια, αλλά η εικόνα σε γενικές γραμμές παραμένει προβληματική.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Βόλος ξεκίνησε το ματς ιδανικά και έπιασε στον ύπνο τον ΟΦΗ. Με γκολ μόλις στο τρίτο λεπτό, όταν ο Ριένστρα έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Περέα πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και βρήκε δίχτυα.

Οι Κρητικοί πήραν μέτρα και απείλησαν στο 7′. Σέντρα του Γιαννούλη, ο Καστάνιος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ. Αλλά μέχρι εκεί.

Στο 22′ ο Βόλος διπλασίασε τα τέρματά του. Πάσα στην πλάτη της άμυνας των Κρητικών και ο Δουβίκας βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου και με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 8ο φετινό του τέρμα, δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Nίνης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Γκρίλο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οριζόντιο δοκάρι για τον ΟΦΗ στο 32′, σε προβολή του Γιαννούλη από κοντά, έπειτα από κεφαλιά του Καστάνιος, στην μοναδική ουσιαστική του ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

Σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο που κυριάρχησε πλήρως και είχε νέο δοκάρι, το δεύτερο με σουτ του Στάικου μέσα από την περιοχή.

Στο 56′ ο Σωτηρίου με εντυπωσιακή απόκρουσε σε σουτ του Νίνη κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι και επτά λεπτά μετά ο Καστάνιος μείωσε σε 1-2 με ωραία προβολή, έπειτα από γύρισμα του Στάρτζεον.

Στο 74′, σέντρα του Ουές, ο Καστάνιος έκανε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Η πίεση χωρίς αποτέλεσμα συνεχίστηκε. Τελευταία καλή φάση στο 91′, με το σουτ του Γρίβα να φεύγει εκτός εστίας.

ΟΦΗ – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Ζουλιάν Μπαρτόλο έκανε ένα μεστό και ουσιαστικό παιχνίδι. Δύο ασίστ, πάρε-βάλε σε Περέα και Δουβίκα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στο αριστερό άκρο της άμυνας του ΟΦΗ.

UP: Ο Λουκ Καστάνιος βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα και έδειξε ότι όσο περνάει ο καιρός θα μπορεί να προσφέρει ακόμα περισσότερο. Όσο μπόρεσε, ταλαιπώρησε τα αντίπαλα στόπερ.

DOWN: Αδυνατεί ο ΟΦΗ να βρει ισορροπία στα μετόπισθεν. Συνέχεια λάθη, η άμυνα δέχεται γκολ για πλάκα, ανεξαρτήτου αντιπάλου.

ΓΚΟΛ: 3′ Περέα, 22′ Δουβίκας, 63′ Καστάνιος

ΔΟΚΑΡΙΑ: 32′ Γιαννούλης, 51′ Στάικος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Γιαννούλης, 87′ Μαρτίνες, 88′ Λυμπεράκης, 95′ Μεγιάδο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (62′ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Βαφέας (76′ Φερέιρα), Στάικος, Ντε Γκουζμάν (61′ Γρίβας), Σαρδινέρο, Καστάνιος.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ριένστρα (46′ Κιάκος), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Νίνης (76′ Σάντος), Μαρτίνες (92′ Κρητικός), Περέα, Μπαρτόλο (66′ Σάντσες), Δουβίκας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Βόλος 1-2: Δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι οι Κρητικοί – «Καθάρισαν» Περέα και Δουβίκας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.