ΟΦΗ – Βόλος 1-2: Τον «σκότωσε» με δύο κεφαλιές

Χρυσή αλλαγή ο Φερνάντο Ζοάο που πέτυχε το γκολ της νίκης

Ο Βόλος δεν ήταν καλύτερος από τον ΟΦΗ, αλλά βρήκε δύο φορές δίχτυα στις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε και πήρε πολύτιμο τρίποντο.

Οι νεοφώτιστοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, με τον Γκαραβέλη να πραγματοποιεί εξαιρετικές αποκρούσεις και τον Φερνάντο Ζοάο να αποδεικνύεται η «χρυσή αλλαγή».

Μάλιστα, οι Βολιώτες ανέβηκαν στην 8η θέση και απομακρύνθηκαν αισθητά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αντίθετα, οι Κρητικοί υπέστησαν τη δεύτερη ήττα στην έδρα τους μετά τον ΠΑΟΚ και έχασαν την δυνατότητα να καθιερωθούν στην 6άδα.

Θα μπορούσαν βέβαια, στο δεύτερο μέρος να φέρνουν τούμπα το ματς, έχασαν κλασικές φάσεις για να πάρουν το τρίποντο, αλλά στο φινάλε αδράνησαν σε μία φάση και την… πάτησαν.

ΟΦΗ – Βόλος: Το ματς

Με την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, χτύπησαν μεταξύ τους Σακόρ και Κοροβέσης, κεφάλι με κεφάλι, με τον Αφρικανό να γίνεται άμεση αλλαγή και να μεταφέρεται στο νοσοκομείο, λόγω διάσεισης

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη ευκαιρία στο 14′, όταν ο Φιγκεϊρέντο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά ο Γκαραβέλης έπεσε και απομάκρυνε.

Έξι λεπτά μετά, το σουτ του Σεμέντο, έδιωξε ο Γκαραβέλης. Η μπάλα έφτασε μπροστά στον Βαζ, ο ο οποίος από θέση βολής αδράνησε.

Κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Ντεντάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο αμαρκάριστος Λύρατζης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις, δυνατό σουτ του Τσιλιανίδη από κοντά, ο Γκαραβέλης κατάφερε να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη.

Ο ΟΦΗ πίεσε στο δεύτερο μέρος εξ αρχής και στο 58′ έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Νέιρα έκανε σουτ, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Τσοκάνη. Ο Αργεντινός με νέο σουτ, μέσα από την περιοχή με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Με τον Βαζ στην αμέσως επόμενη φάση να χάνει μοναδική ευκαιρία για την ανατροπή.

Στο 70′ ο Νέιρα έκανε την κεφαλιά, ο Γέντρισεκ άπλωσε το πόδι για να διώξει και παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ενώ, ένα λεπτό μετά ο Φιγκεϊρέντο έκανε την προβολή από το φοβερή μπαλιά του Τσιλιανίδη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Με τον Γκαραβέλη στο 75′ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το μακρινό σουτ του Στάικου.

Και πάλι κόντρα στη ροή του ματς, και πάλι με κεφαλιά, ο Βόλος πήρε το πρόβαδισμα. Ο Τόρες εκτέλεσε το κόρνερ και ο νεοεισελθόν Ζοάο πέτυχε το 1-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

MVP: Κατέβασε τα ρολά ο Θανάσης Γκαραβέλης. Δεν είναι η πρώτη φορά που ο 27άχρονος γκολκίπερ συμβάλει τα μέγιστα, προκειμένου η ομάδα του να πάρει βαθμούς. Ήταν σταθερός και είχε καίριες επεμβάσεις στο 1-1.

UP: Ο Βαγγέλης Οικονόμου πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Βόλου και ήταν σχεδόν αλάνθαστος. Ο Έλληνας στόπερ έδειξε με το «καλημέρα» ότι θα βοηθήσει στο ανασταλτικό κομμάτι.

DOWN: Φιγκεϊρέντο και Σεμέντο δεν βοήθησαν όσο περίμενε ο Γιώργος Σίμος, είχαν λίγες καλές στιγμές και η εικόνα τους σαφέστατα επηρέασε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 35′ Λύρατζης, 58′ Νέιρα, 79′ Ζοάο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 82′ Τσίκα, 85′ Τόρες, 91′ Γκαραβέλης, 92′ Φιγκεϊρέντο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου – Μπράουν, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης – Σακόρ (7′ λ.τρ. Βαζ) (77′ Μάνος), Στάικος, Νέιρα – Σεμέντο, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέντο.

Βόλος (Βίκτορ Μπασάντρε): Γκαραβέλης – Ντεντάκης, Φεράρι, Τσίκα, Οικονόμου – Τσοκάνης, Μαξ – Τόρες (87′ Τσαούσης), Γκουαροτσένα (63′ Μπαλογιάννης), Λυράτζης – Γέντρισεκ (74′ Ζοάο).