Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-1: Άγρια ομορφιά!

Εξαιρετικό το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με πολλές φάσεις, δύο γκολ, ένα δοκάρι και δυνατές μονομαχίες.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Ντέρμπι με σασπένς, πολλές φάσεις, γκολ και δοκάρι ήταν αυτό ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, που έληξε ισόπαλο 1-1.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Ο Ολυμπιακός είναι στο +11 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ κρατάει μικρό προβάδισμα στην μάχη για την 3η θέση του πίνακα της βαθμολογίας στη Super Leaguε.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Ζοάο Καρβάλιο στο 30′ και η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Σιμάνσκι στο 43′. Σε ένα ματς όπου οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, Βατσλίκ, Στάνκοβιτς είχαν σημαντικές αποκρούσεις. Παράλληλα οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν και δοκάρι στο 45’+2 με το Μασούρα.

Η τακτική προσέγγιση των Μαρτίνς, Οφρυδόπουλου

Ο Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε με το 4-2-3-1 και τους συνήθεις παίκτες στην ενδεκάδα. Η μια αλλαγή έχει να κάνει με το γεγονός πως ο Σωκράτης προτιμήθηκε στα στόπερ, αντί του Μανωλά. Επίσης ο Μαντί Καμαρά έγινε ο παρτενέρ του Εμβιλά στο κέντρο. Ο Μασούρας με λίγες προπονήσεις, μέσα στην εβδομάδα, ξεκίνησε, καθώς ο Γκάρι Ροντρίγκες τέθηκε νοκ άουτ τελευταία στιγμή, κάνοντας εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας.

Στην αντίπερα όχθη, για την ΑΕΚ, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος επέλεξε και αυτός σύστημα 4-2-3-1. Το δίδυμο στα στόπερ ήταν οι Μήτογλου, Βράνιες. Στο κέντρο ήταν οι Πολωνοί Κριχόβιακ, Σιμάνσκι, ενώ ο Άμραμπατ ήταν πίσω ααπό τοιν προωθημένο Αραούχο. Οι Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ ήταν στις πτέρυγες της επίθεσης. Εκτός αποστολής ήταν οι Τζαβέλλας, Σιμόες, Γέβτιτς, Ανσαριφάρντ.

Η πίεση της ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο 5λεπτο πιέζοντας ψηλά. Ωστόσο η Ένωση με τους Κριχόβιακ, Σιμάνσκι να κάνουν καλή δουλειά στο κέντρο, είχε λύσεις. Και σε συνδυασμό με τον κινητικό Άμραμπατ ήταν καλύτερη δημιουργικά στο πρώτο 25λεπτο. Βρέθηκε αρκετές φορές στην μεγάλη περιοχή των Πειραιωτών. Μάλιστα πήγε το παιχνίδι της δεξιά με τον Λιβάι Γκαρσία και τον Άμραμπατ, να πιέζουν τον Ρέαμπτσιουκ. Υπήρξε κενό εκεί αφού ο Ζοάο Καρβάλιο βρέθηκε, μετά το 10λεπτο στην πτέρυγα και ο Αγκιμπού Καμαρά έπαιζε περισσότερο σαν δεκάρι. Δεν συνεννοήθηκαν, ενώ ο Ζοάο Καρβάλιο δυσκολευόταν να βοηθήσει και στην άμυνα.

Έτσι στο 13′ υπήρξε διπλή στιγμή με τον Αραούχο (η μπάλα βρήκε σε σώματα) και Σιμάνσκι, μπλόκαρε ο Βατσλίκ το σουτ. Στο 18′ η πιο καλή στιγμή με το σουτ του Τσούμπερ να αποκρούει ο Βατσλίκ. Η Ένωση είχε 3 τελικές στο 25λεπτο και κατοχή στο 65%.

Το γκολ του Ζοάο Καρβάλιο

Αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα στο 30′ ο Μοαχαμάντι, έχοντας δίπλα τον Μασούρα, έκανε κακό υπολογισμό και ο Μασούρας το επωφελήθηκε, βγαίνοντας μπροστά από δεξιά. Έκανε γρήγορα τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο επερχόμενος Ζοάο Καρβάλιο έκανε προβολή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα, για οφσάιντ στον Ελ Αραμπί.

Ισοφάρισε ο Σιμάνσκι

Γκολ που έδωσε την ώθηση που ήθελαν οι πρωταθλητές Ελλάδας για να ανεβάσουν την απόδοση τους. Και να γίνουν περισσότερο απειλητικοί. Δεν βρήκαν δεύτερο γκολ όμως και σε μια στημένη φάση το δέχθηκαν.

Ήταν το 43ο λεπτό με τον Άμραμπατ να εκτελεί κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί ερχόταν από πίσω με φόρα ο Σιμάνσκι, που σηκώθηκε προ του Εμβιλά και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δοκάρι ο Μασούρας

Με το ντέρμπι να παίρνει μια άγρια μορφή ο Ολυμπιακός έχασε κλασική ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Στο 45’+2 ο Μασούρας εξαπέλυσε έναν… κεραυνό από πολύ κοντά στην εστία, η μπάλα βρήκε στα πλευρά του Στάνκοβιτς, πήγε στο αριστερό δοκάρι και βγήκε έξω.

Τρεις φάσεις σε 8 λεπτά

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς κάποια αλλαγή από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ μάλιστα μπήκε πιο δυνατά κι έχασε δύο φάσεις. Στο 48΄σουτ του Άμραμπατ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 49′ ο Ρότα έκανε σουτ εντός της μεγάλης περιοχής, που δεν ήταν καλό κι ενώ δίπλα του ήταν μόνος ο Αραούχο.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 53′ με τρομερή πάσα του Ζοάο Καρβάλιο, μέσα στη μεγάλη περιοχή, στον Ελ Αραμπί. Ο τελευταίος άδειασε τον Ρότα και προ του Στάνκοβιτς έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε σωτήρια επέμβαση.

Ο ρυθμός έμεινε υψηλός και στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να πιέζουν για να βρουν κι άλλο γκολ. Για να έρθει το 76′ και ο Μάνταλος να εκτελέσει κόρνερ. Η μπάλα βρήκε τον αμαρκάριστο Λιβάι Γκαρσία, που ξαφνιάστηκε, πήρε πορεία προς το τέρμα και την μπλόκαρε ο Βατσλίκ πάνω στην γραμμή της εστίας.

Η επιστροφή του Φορτούνη

Στο 78′ ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τους Φορτούνη, Τικίνιο, αντί των Μαντί Καμαρά, Ζοάο Καρβάλιο. Ο πρώτος καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους των ερυθρόλευκων. Επιστροφή στη δράση μετά από εκείνον τον τελικό κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, τον περασμένο Μάιο.

Το ντέρμπι συνέχισε να έχει μεγάλο σασπένς με τις δύο ομάδες να αναζήτησαν το γκολ, η μπάλα πήγαινε πάνω -κάτω, αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες αλλά οι Ελ Αραμπί, Αγκιμπού Καμαρά, Τικίνιο ήταν μοιραίο σε κρίσιμες στιγμές.

Με το σφύριγμα της λήξης ακούστηκαν σφυρίγματα από τις εξέδρες, από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού. Που προφανώς είχαν να κάνουν και με το γεγονός πως δεν είδαν την ομάδα τους να παίρνει τη νίκη.

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 30′ Μασούρας – 43′ Σιμάνσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20′ Αγκιμπού Καμαρά – 73′ Σιμάνσκι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Οι Βατσλίκ, Στάνκοβιτς έκαναν σωτήριες επεμβάσεις σε κομβικές χρονικές στιγμές και έχουν μερίδιο ευθύνης για το γεγονός πως δεν άλλαξε το σκορ.

UP: Ο Νορντίν Άμραμπατ ήταν από τους παίκτες που ξεχώρισαν στο παιχνίδι. Και είχε μεγάλη συμβολή στο να μπορέσει να μείνει όρθια η ΑΕΚ στο ντέρμπι, άσχετα αν έγινε αλλαγή στο 70′

DOWN: Ο Ολυμπιακός δεν πήρε αυτά που ήθελε από τον Μαντί Καμαρά αλλά και από τον Αγκιμπού. Και οι δύο έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, ενώ ο Αγκιμπού έχασε μια μοναδική ευκαιρία να σκοράρει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (78′ Φορτούνης), Μασούρας (70′ Βαλμπουενά), Αγκιμπού Καμαρά, Ζοάο Καρβάλιο (78′ Τικίνιο), Εμβιλά.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Βράνιες, Μοχαμάντι, Κριχόβιακ, Σιμάνσκι (88′ Λε Ταλέκ), Αμραμπατ (70′ Μάνταλος), Τσούμπερ (90’+3 Τάνκοβιτς), Γκαρσία, Αραούχο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-1: Άγρια ομορφιά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!