Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0: Ανώτερος, «καθάρισε» με Μπρούμα (vids)

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoffs της Super League. Σε μια αναμέτρηση όπου στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε το VAR για να παρθούν σωστές διαιτητικές αποφάσεις. Στο δεύτερο άλλαξαν όλα με τους Μπρούμα (σκόραρε δις), Εμβιλά, Ελ Αραμπί να μπαίνουν στο...

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoffs της Super League.

Σε μια αναμέτρηση όπου στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε το VAR για να παρθούν σωστές διαιτητικές αποφάσεις. Στο δεύτερο άλλαξαν όλα με τους Μπρούμα (σκόραρε δις), Εμβιλά, Ελ Αραμπί να μπαίνουν στο ημίχρονο και να βοηθούν για να πάρει τη νίκη ο Ολυμπιακός. Με την ήττα η ΑΕΚ έμεινε στο +4 από τον Παναθηναϊκό αναφορικά με την 4άδα και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Από την ΑΕΚ, στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε επιθετικά, περισσότερο με επελάσεις του Λόπες, αλλά είχε πολλά κενά σαν ομάδα. Προβλήματα στην δημιουργία, ενώ ο Αθανασιάδης κάτω από τα γκολπόστ δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη. Είχε αρκετές λάθος τοποθετήσεις κι έδειξε να ήταν εκτός, όπως φυσικά και ο Νεντελτσεάρου.

Τα αρχικά πλάνα Μαρτίνς, Χιμένεθ

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς γύρισε ξανά στο 3-4-3, σε σχέση με το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης. Με τον Χολέβας να πλαισιώνει τους Σεμέδο, Παπασταθόπουλο. Επιβράβευσε τον Κρίστινσον, βάζοντας αντί του Σα, κάτι που έκανε και με τον Αστέρα Τρίπολης. Επίσης χρησιμοποίησε ξανά από την αρχή και τον Τιάγκο Σίλβα, αλλά και τους Μασούρα, Φορτούνη, Μπουχαλάκη.

Από την άλλη πλευρά και ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε αλλαγές, σε σχηματισμό 3-5-2. Οι Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου ήταν τριάδα στα μετόπισθεν. Ενώ ο Αλμπάνης έγινε δίδυμο στην επίθεση με τον Ανσαριφάρντ. Παράλληλα ο Λιβάι Γκαρσία έμεινε στον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο επιθετικά και στο 2’ το σουτ του Φορτούνη, έξω από την μεγάλη περιοχή, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 7’ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε επικίνδυνη σέντρα και ο Γαλανόπουλος έδιωξε με υπερένταση.

Στο 8’ ήταν η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ. Ο Λόπες έκανε επικίνδυνο γύρισμα, αλλά δεν βρέθηκε συμπαίκτης του να το εκμεταλλευτεί.

Στο 14’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι. Ο Φορτούνης έκανε σέντρα και η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Λόπες, μέσα στην μεγάλη περιοχή. Με την βοήθεια του VAR, ο Νταμπάνοβιτς, έδειξε σωστά, κόρνερ.

Η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στην ΑΕΚ. Στο 24’ ο Μάνταλος έκανε το σουτ με τον Κρίστινσον να πέφτει στην αριστερή γωνιά και να διώχνει.

Στο 26’ μετά από σέντρα του Σιμάνσκι,ο Τσιγκρίνσκι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Με το χέρι ο Μπουχαλάκης

Στο 37’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ με τον Μπουχαλάκη να πηδάει για κεφαλιά με τον Σεμέδο και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με τον καρπό του χεριού του. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε σέντρα. Αλλά δύο λεπτά αργότερα και με την βοήθεια του VAR και αφού είδε ο ίδιος την φάση, το ακύρωσε σωστά.

Και κάπως έτσι έληξε και το πρώτο ημίχρονο. Με το VAR να ήταν ο πρωταγωνιστής.

Τρεις μαζεμένες αλλαγές ο Μαρτίνς

Στο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τρεις αλλαγές. Έβαλε τους Εμβιλά, Μπρούμα, Χασάν, στην θέση των Μπουχαλάκη, Φορτούνη, Χασάν. Διατηρώντας τον ίδιο σχηματισμό.

Και στο 49΄ο Ελ Αραμπί έκανε μια γυριστή κεφαλιά, από σέντρα του Μπρούμα, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το 1-0 ο Μπρούμα

Για να γίνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 50’. Ο Μασούρας βρήκε με ωραία πάσα τον Ελ Αραμπί, στο κενό χώρο, εκείνος γύρισε στον Μπρούμα, που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας συνέχιζε να πιέζει και στο 57’ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Εμβιλά, βρήκε τον Ανδρούτσο δεξιά με τρομερή πάσα, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως πιεστικοί στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Με την ΑΕΚ να κάνει την πρώτη της φάση στο 65’. Ο Λόπες έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα, αλλά ο Μάνταλος βρέθηκε λίγο πιο  μπροστά από την μπάλα και δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Στο 70’ έκανε διπλή αλλαγή ο Μανόλο Χιμένεθ. Έβαλε τους Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς στην θέση των Σιμάνσκι, Ανσαριφάρντ. Ο τελευταίος ήταν ο μοναδικός επιθετικός στο ματς για την ΑΕΚ. Μετά από αυτή την αλλαγή ο Λιβάι Γκαρσία έπαιξε στην κορυφή και δίπλα του πήγε ο Μάνταλος.

Ξανά ο Μπρούμα

Στο 74’ ο Ολυμπιακός βγήκε σε αντεπίθεση, με βολέ από τον Κρίστινσον. Ο Βαλμπουενά με τον Ελ Αραμπί ξεχύθηκαν στην επίθεση, βγήκε ψηλά ο Αθανασιάδης να πρόλαβε να διώξει, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βαλμπουενά και στη συνέχεια σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Και λίγο πριν την ολοκλήρωση του ματς ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Μπρούμα έκλεψε την μπάλα από τον Νεντελτσεάρου και στη συνέχεια πλάσαρε σωστά τον Αθανασιάδη.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 50’, 92′ Μπρούμα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42’ Σεμέδο, 44’ Τιάγκο Σίλβα, 73’ Παπασταθόπουλος, 86′ Ρέαμπτσιουκ – 72’ Νεντελτσιάρου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:  –

MVP: Μπρούμα: Δεν ήταν μόνο το γκολ που έβαλε. Γενικά ήταν μια μόνιμη απειλή για την ΑΕΚ. Έκανε μεγάλη ζημιά με τις πάσες, τις τοποθετήσεις του, αλλά και την δημιουργία που είχε ο Πορτογάλος, που μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν από αυτούς που έκαναν την διαφορά.

UP: Ελ Αραμπί: Μπήκε και αυτός αλλαγή στο ημίχρονο. Και αμέσως έδωσε πνοή στην επίθεση του Ολυμπιακού. Μοίρασε σωστά την μπάλα βγαίνοντας εκτός μεγάλης περιοχής για να βρει χώρους. Κι έτσι βοήθησε να ανοίξουν διάδρομοι για τους συμπαίκτες του.

DOWN: Ιονούτς Νεντελτσεάρου: Πολλά τα προβλήματα που είχε και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Έχασε τους παίκτες που είχε από την πλευρά του. Αποκορύφωμα ήταν η φάση στις καθυστερήσεις, όπου ο Μπρούμα του έκλεψε την μπάλα και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο) Χρειάστηκε το VAR να πάρει την απόφαση του για το γκολ του Μπουχαλάκη με το χέρι και σωστά γιατί ήταν μια δύσκολη φάση. Γενικά ήθελε το VAR στο πρώτο ημίχρονο και γι’ άλλες αποφάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάποια φάση που να χρειάστηκε να πάρει απόφαση ώστε να συζητηθεί.

Οι συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Σεμέδο (80’ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέβας, Μπουχαλάκης (46’ Εμβιλά), Τιάγκο Σίλβα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Φορτούνης (46’ Μπρούμα), Μασούρας (68’ Βαλμπουενά), Χασάν (46’ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λόπες (84’ Μιτάι), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (Σάκχοφ), Γαλανόπουλος (83’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Αλμπάνης (57’ Λιβάι Γκαρσία), Ανσαριφάρντ (70’ Κρίστιτσιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0: Ανώτερος, «καθάρισε» με Μπρούμα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!