Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Το ήθελε και το πήρε, απλά…

Κακή η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη...

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Απλά τα πράγματα για το ματς που έγινε στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός το ήθελε περισσότερο το ματς και το πήρε! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τους «κιτρινόμαυρους» και έφτασαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να παρουσιάσει κατά διαστήματα το καλό ποδόσφαιρο που έχει συνηθίσει τον κόσμο του στην Ευρώπη. Εν αντιθέσει από την άλλη η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κακή στο γήπεδο του Φαλήρου. Μόνο ο Ολιβέιρα ήταν αυτός ο οποίος κατάφερε να ξεχωρίσει, όπως και ο Τσιντώτας μετά όμως από το ακυρωθέν γκολ των «ερυθρόλευκων».

Έτσι η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη και μπόρεσε να φτάσει στο τρίποντο στην αναμέτρηση Ολυμπιακός – ΑΕΚ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Συγκίνηση για τη Μυρτώ (vid)

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Έκανε το 1-0, μπορούσε και άλλα!

Έκανε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο και αυτό που είχε ζητήσει ο Πέδρο Μαρτίνς από τους ποδοσφαιριστές του. Μπήκαν δυνατά οι «ερυθρόλευκοι» και αμέσως απείλησαν την ΑΕΚ.

Η πίεση που δημιούργησε ο Ολυμπιακός στον αγωνιστικό χώρο του βγήκε, καθώς μόλις στο 9′ άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, μετά από κόρνερ και διώξιμο της ΑΕΚ, έγινε η επαναφορά στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων». Ο Σουντανί έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά κάνοντας το πλασέ. Η μπάλα πήγε παράλληλα από την εστία και ο Σεμέδο με προβολή έκανε το 1-0!

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 16′ απείλησε από στημένη φάση. Κόρνερ για τους «κιτρινόμαυρους» με τον Ολιβέιρα να κάνει το σουτ και ο Σα να διώχνει.

Αυτή όμως ήταν και η μοναδική επικίνδυνη στιγμή για την ΑΕΚ.

Στο 26′ ο Ολυμπιακός σκόραρε για το 2-0, αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Για χέρι του Γκιλιέρμε, μία φάση πριν το γκολ.

Μετά το γκολ αυτό που ακυρώθηκε ο ρυθμός έπεσε στον αγώνα. Πίεσε λίγο ο Ολυμπιακός στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να φτάνει σε ένα δεύτερο γκολ.

Έτσι έμεινε το 1-0 για τον Ολυμπιακό, το οποίο είχε σημειώσει μόλις από το 9′ ο Σεμέδο.

Έπεσε ο ρυθμός, αλλά και πάλι ήταν καλύτερος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε από πλευράς Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ αυτό δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Είχε μόνο κάποια ξεσπάσματα στο ματς προσπαθώντας να απειλήσει.

Οι «ερυθρόλευκοι» όμως, με τον Πέδρο Μαρτίνς να έχει προωθήσει τον Καμαρά στην επίθεση, κατάφεραν να κάνουν το 2-0 που ήθελαν. Γκολ με το οποίο ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη. Από τη στιγμή που η ΑΕΚ έδειχνε ότι δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.

Μάλιστα αν δεν ήταν ο Τσιντώτας, ίσως ο Ολυμπιακός να είχε σημειώσει και άλλα γκολ, χωρίς να φτάνει σε κάποιο υψηλό στάνταρ απόδοσης.

Το 2-0, λοιπόν, ήρθε στο 77′. Όταν ο Ποντένσε από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στον Καμαρά έξω από τη μεγάλη περιοχή. Με τον μέσο του Ολυμπιακού να κάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

Μία φάση την οποία οι «ερυθρόλευκοι» την έψαξαν αρκετές φορές μέσα στο παιχνίδι. Σε άλλες τα σουτ του Καμαρά πήγαν άουτ, ενώ σε μία άλλη προσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

Μετά το 2-0 περισσότερο ο Ολυμπιακός έψαξε ένα τρίτο γκολ, παρά η ΑΕΚ να μειώσει στο σκορ.

Έμεινε, όμως, το 2-0 και η ομάδα του Πειραιά πήρε το τρίποντο που ήθελε.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Μαντί Καμαρά μπήκε στη βασική ενδεκάδα παρά το γεγονός ότι δεν τον είχε δοκιμάσει τόσες φορές στις προπονήσεις ο Πέδρο Μαρτίνς. Ωστόσο δικαίωσε τον Πέδρο Μαρτίνς για την επιλογή του. Ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Όποτε δηλαδή ανέβηκε περισσότερο στην επίθεση και κατάφερε να σημειώσει και το 2-0!

UP: Ο Ποντένσε έκανε αρκετή «αθόρυβη» δουλειά στο γήπεδο. Έτρεξε αρκετά και βοήθησε και στην άμυνα, δεν το έχει κάνει και σε πολλά ματς. Παράλληλα έδωσε την ασίστ στον Καμαρά για το γκολ, ενώ ταλαιπώρησε πολλές φορές την άμυνα της ΑΕΚ.

DOWN: Ο Λιβάγια δεν φάνηκε καθόλου μέσα στο γήπεδο. Ανάμεσα σε Αβραάμ και Σεμέδο δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα στο ματς. Δεν ήταν καλά ο Λιβάγια και η ΑΕΚ έχασε αρκετά από την επίθεσή της.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κράτησε σε αρκετές φάσεις την κίτρινη κάρτα στο τσεπάκι του. Για αυτό και διαμαρτυρήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι». Από εκεί και πέρα, στο γκολ του Ολυμπιακού που ακυρώθηκε άκουσε το VAR και αποφάσισε ο ίδιος να πάει να δει τη φάση. Και έτσι πήρε την απόφαση να ακυρώσει το γκολ για φάουλ του Γκιλιέρμε μία φάση πριν το γκολ του Ελ Αραμπί.

ΓΚΟΛ: 9′ Σεμέδο, 77′ Καμαρά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 2′ Σεμέδο, 87′ Μασούρας – 48′ Γαλανόπουλος, 79′ Λόπες, 86′ Ολιβέιρα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (89′ Λοβέρα), Καμαρά, Σουντανί (60′ Μασούρας), Ποντένσε, Ελ Αραμπί (72′ Γκερέρο).

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου): Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Ντέλετιτς (66′ Βέρντε), Αλμπάνης (72′ Γιακουμάκης), Ολιβέιρα, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Γαλανόπουλος (58′ Σιμάο), Λιβάγια.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Το ήθελε και το πήρε, απλά…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.