Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Έδειξε γιατί είναι πρωταθλητής!

Εύκολη νίκη των «ερυθρόλευκων»...

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Έπαιξε σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος το καλύτερο ποδόσφαιρο.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Το έκανε και στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1. Ο λόγος για τον Ολυμπιακό και το ματς με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς ανώτεροι και τελείωσαν το παιχνίδι από πολύ νωρίς!

Μόλις στο 21′ ο Ολυμπιακός κέρδιζε με 2-0 και είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Αντιθέτως, η ΑΕΚ από την πλευρά της δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων» και αν εξαιρέσει κανείς κάποιες εξάρσεις, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Γιορτή από νωρίς στο Καραϊσκάκη (photos+vid)

Με τις δύο ομάδες βέβαια να έχουν ακόμα ανοιχτούς λογαριασμούς για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Από τη στιγμή που εκκρεμεί ο μεταξύ τους τελικός Κυπέλλου σε λίγες ημέρες, στις 26 του μήνα…

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: 2-0 αντί για… 4-0!

Φουριόζος μπήκε ο Ολυμπιακός από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης! Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και κατάφεραν από νωρίς να έχουν σημειώσει δύο γκολ και να χάσουν ευκαιρίες για άλλα τόσα!

Από την άλλη η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε και δεν μπορούσε με τίποτα να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Μόλις στο 3′ ο Ολυμπιακός είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες με Ελ Αραμπί και Σισέ, ενώ στο 10′ έγινε το 1-0 από τον Βαλμπουενά. Μπαλιά του Καμαρά, κεφαλιά-πάσα από τον Φορτούνη, πλασέ του Γάλλου και 1-0 στο ματς.

Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ο Ολυμπιακός χάνοντας ευκαιρίες. Και στο 21′ ήρθε και το 2-0, με πολύ ωραίο τρόπο.

Πολύ καλή μπαλιά του Φορτούνη πίσω από το κέντρο για τα δεξιά του Ραντζέλοβιτς. Ο Σέρβος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπακάκη, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 2-0!

Δεν σταμάτησαν οι «ερυθρόλευκοι» και συνέχισαν να πιέζουν την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να κάνει πολλά. Στο 45′ είχε μία μεγάλη στιγμή με τον Βέρντε, αλλά ο Σα κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Έριξε ρυθμό, αλλά είχε άλλο ένα…

Όπως ήταν αναμενόμενο στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του. Από τη στιγμή που είχε το 2-0 από το πρώτο ημίχρονο ήταν λογικό να μη συνέχιζε στα… κόκκινα και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και η ΑΕΚ, έχοντας δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Και από την πλευρά τους οι «ερυθρόλευκοι» είχαν άλλο ένα γκολ για το ματς.

Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης η άμυνα της ΑΕΚ έκανε ένα ακόμη λάθος. Λάθος πάσα του Οικονόμου, με τον Γκιλιέρμε να κλέβει την μπάλα. Έκανε την πάσα στον Βαλμπουενά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Τσιντώτα και έκανε το πλασέ. Όμως ο Οικονόμου είχε προλάβει να πάει στην εστία και έδιωξε με το σώμα του.

Στην επαναφορά όμως ο Καμαρά ήρθε ως… τρέιλερ και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 της αναμέτρησης!

Η συνέχεια δεν είχε κάτι το τρομερό, αφού έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα και έτσι έμεινε το 3-0 στον αγώνα.

Ολοκληρώνοντας έτσι ο Ολυμπιακός τη σεζόν, στην οποία κατάκτησε το 45ο πρωτάθλημα στην ιστορία του!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Κώστας Φορτούνης είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στο δεύτερο, του Ραντζέλοβιτς, έχει βγάλει εκπληκτική ασίστ!

UP: Πολύ καλός για δεύτερο συνεχόμενο ματς ήταν ο Ραντζέλοβιτς. Ο Σέρβος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, με το γκολ του κόντρα στην ΑΕΚ να είναι τρομερό από άποψη ομορφιάς.

DOWN: Γενικά η άμυνα της ΑΕΚ. Πολλά τα λάθη πίσω από τους φιλοξενούμενους τα οποία και εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός στο ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε κάποια δύσκολη φάση ο Παπαπέτρου, χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δεν έβγαλε ούτε μία φορά την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του.

ΓΚΟΛ: 10′ Βαλμπουενά, 21′ Ραντζέλοβιτς, 73′ Καμαρά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Μπα (74′ Αβραάμ), Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Φορτούνης (89′ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (61′ Μασούρας), Βαλμπουενά (74′ Τοροσίδης), Ελ Αραμπί (61′ Μπουχαλάκης).

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Μάνταλος (86′ Σαμπανάτζοβιτς), Παουλίνιο, Σιμάνσκι, Αλμπάνης (46′ Κρίστιτσιτς), Σιμόες, Βέρντε (61′ Λιβάγια), Αραούχο (61′ Ολιβέιρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Έδειξε γιατί είναι πρωταθλητής!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.