Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-1: Θρυλική ανατροπή με μαγικό Φορτούνη!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ορθολογικά στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 από το πρώτο μέρος, επικρατώντας της ΑΕΚ με 4-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ματς με την ΑΕΚ για την 21η αγωνιστική της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν των «κιτρινόμαυρων» με 4-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και αύξησαν τη μεταξύ τους διαφορά στους 8 βαθμούς, φτάνοντας τους 48 πόντους στο Πρωτάθλημα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να παρατάξει την ίδια εντεκάδα του εντός έδρας αγώνα με την Ντιναμό Κιέβου, σε μία κίνηση που δεν απέδωσε στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος των Βούκοβιτς και Σα, ανοίγοντας το σκορ με τον Εζεκιέλ Πόνσε, μόλις στο 3ο λεπτό. Ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε δύο αλλαγές με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του έπαιξε πιο ορθολογικά στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε σε σπουδαία ανατροπή, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (72′, 87′), ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Μαντί Καμαρά (50′) και Αχμέντ Χασάν (87′).

Η καθολική επικράτηση των Πειραιωτών σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος μπήκε στον αγώνα στο 46′ και έγινε αλλαγή στο 68′. Ο Έλληνας εξτρέμ χτύπησε στο αριστερό γόνατο και φαίνεται πως η ζημιά είναι μεγάλη.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο αγώνας άρχισε με επτάλεπτη καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί των γηπεδούχων στο πέταλο της Θύρας 7. Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά και να έχει την μπάλα στην κατοχή του, την ώρα που η ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό οργανώθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Για δεύτερο διαδοχικό ματς Πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Βούκοβιτς έκανε λανθασμένη πάσα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή και οι «κιτρινόμαυροι» βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Κλωναρίδη, ο οποίος έκανε τη σέντρα από δεξιά. Ο Σα έκανε και αυτός με τη σειρά του, λάθος, με αποτέλεσμα ο Πόνσε, αφού κοντρολάρει με το αριστερό, να πλασάρει με το δεξί από το ύψος της μικρής περιοχής και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του (0-1).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συντριπτικά την κατοχή υπέρ τους (67%-33% στο 17′) και στο 18′ δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία τους. Ο Φορτούνης σέντραρε «γεμάτα» από δεξιά, ο Ντίας πετάχτηκε στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας και έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία, την ώρα που ο Μπάρκας είχε πραγματοποιήσει άστοχη έξοδο. Στο 23′, ο Τσόσιτς υπέπεσε σε ατομικό λάθος, γυρνώντας την μπάλα πίσω προς τον τερματοφύλακα, αλλά δεν είχε δει τον Χασάν, ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από δεξιά και επιχείρησε το γύρισμα, αλλά ο Φορτούνης δέχθηκε μία κακή πάσα, καθώς το σώμα του βρισκόταν μπροστά από την μπάλα, με συνέπεια να σουτάρει άσχημα και μακριά από την εστία.

Η ΑΕΚ είχε «παγώσει» το ρυθμό, οδηγώντας τον Ολυμπιακό σε πολλά αβίαστα λάθη. Βούκοβιτς, Σισέ, Σα, «συναγωνίζονταν» ποιος θα κάνει τα περισσότερα. Στο 25′, ο Γκάλο εκτέλεσε γρήγορα φάουλ και ο Μάνταλος βρέθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Σα βγήκε έγκαιρα από την εστία του και έδιωξε με το σώμα σε πλάγιο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα (26′), οι «κιτρινόμαυροι» είχαν νέα πολύ καλή στιγμή: ο Λιβάια σέντραρε από δεξιά και ο Μάνταλος έπιασε ένα δεξί βολ πλανέ στην κίνηση, στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σα να «απογειώνεται» και να διώχνει σε κόρνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, έχοντας βγει εντελώς εκτός ρυθμού, παρά τη διαφορά στην κατοχή μπάλας (το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ποσοστά 60%-40%, αλλά ήταν μία ανούσια εδαφική υπεροχή). Ο Φορτούνης γύριζε πολύ πίσω για να πάρει μπάλα, σε αντίθεση με τα περισσότερα παιχνίδια της ομάδας στη σεζόν, όπου παίζει κοντά στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή ως δεύτερος σέντερ φορ. Στο 37′, ο Σισέ επιχείρησε το γύρισμα με κεφαλιά προς τον Σα, ο οποίος είχε βγει από το τέρμα και την τελευταία στιγμή έδιωξε με το αριστερό χέρι σε κόρνερ. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας στο 45’+1′ επιχείρησε να ντριμπλάρει τον Πόνσε και έχασε την μπάλα, με τον Αργεντινό επιθετικό να μην εκμεταλλεύεται στη συνέχεια ένα ακόμα «ερυθρόλευκο» δώρο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς, στο 46ο λεπτό. Ο Τοροσίδης πήρε τη θέση του Βούκοβιτς, ο οποίος από το 20′ έπαιζε με ενοχλήσεις στο πόδι, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος αντικατέστησε τον Ντίας. Ο Μεριά πέρασε στη φυσική του θέση, αυτή του στόπερ, καθώς στο πρώτο ημίχρονο εκτέθηκε σε μία θέση που δεν γνωρίζει, αφού δεν μπορεί να προσφέρει επιθετικά ως δεξιός μπακ.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας με τους σωστούς παίκτες στις σωστές θέσεις. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα, καθώς στο 50′ ο Μαντί Καμαρά με αριστερό ευθύβολο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Μπάρκα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και οι Πειραιώτες πίεζαν ψηλά, με τους Γκιλιέρμε και Καμαρά να ανεβάζουν στροφές και να κερδίζουν κατά κράτος τη μάχη στη μεσαία γραμμή. Η είσοδος του Μπακασέτα αντί του Κλωναρίδη έγινε ακριβώς για αυτόν το λόγο, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας λόγω της μεγάλης πίεσης που δέχθηκαν από τους Πειραιώτες.

Ο Χριστοδουλόπουλος τραυματίστηκε σοβαρά στο 65′ και ο Γκερέρο πέρασε στη θέση του. Στο 72′, ο Φορτούνης πίεσε ψηλά και έκλεψε την μπάλα από τον Σιμόες, ο οποίος υπέπεσε σε λανθασμένο κοντρόλ μετά την κοντινή πάσα του Μάνταλου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν έπεσε παρά το κράτημα με τα δύο χέρια από τον Πορτογάλο χαφ και με αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής είδε την μπάλα να προσκρούει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα, σημειώνοντας το 2-1. Η ΑΕΚ πήρε την μπάλα στα πόδια της στην τελική ευθεία του αγώνα, χωρίς να καταφέρει να πατήσει στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή με αξιώσεις, και ο Ολυμπιακός άλλο που δεν ήθελε, καθώς πέτυχε δύο ακόμα γκολ σε αντεπιθέσεις. Στο 83′, ο Τοροσίδης με μακρινή μεταβίβαση τροφοδότησε στα δεξιά τον Ποντένσε, ο οποίος κατέβασε έξοχα την μπάλα με κοντρόλ, με το δεξί του πόδι (την «κόλλησε», πραγματικά) και «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Χασάν, ο οποίος με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι «έγραψε» το 3-1. Ο Φορτούνης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 87′, δεχόμενος κάθετη πάσα από τον Γκιλιέρμε. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έφυγε πίσω από τη γραμμή της σέντρας, πέρασε τον Μπάρκα από αριστερά, και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ολοκληρώνοντας το θρίαμβο του Ολυμπιακού απέναντι στην ΑΕΚ.

MVP: Ο Κώστας Φορτούνης πέτυχε 2 γκολ και έβαλε την υπογραφή του στην εμφατική νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ. Ειδικά, η φάση του 2-1 πιστώνεται 100% στον Έλληνα μεσοεπιθετικό, ο οποίος στάθηκε όρθιος παρά το φάουλ με τα χέρια του Σιμόες και με εκπληκτικό αριστερό σουτ «νίκησε» τον Βασίλη Μπάρκα.

UP: Ο Εζεκιέλ Πόνσε πέτυχε το 14ο γκολ του σε 19 αγώνες Πρωταθλήματος, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή σεζόν που πραγματοποιεί με τη φανέλα της ΑΕΚ.

DOWN: Ο τραυματισμός του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλος στο αριστερό γόνατο είναι σοβαρός και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός θα απουσιάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα από τα γήπεδα. Το αριστερό του πόδι κόλλησε στο χορτάρι, σε μία ανύποπτη φάση στο ύψος της μεσαίας γραμμής, στο 65ο λεπτό. Αμέσως κατάλαβε τη ζημιά και δεν μπορούσε να πιστέψει την ατυχία του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Τομπίας Στίλερ έκανε «εκπτώσεις» στον πειθαρχικό έλεγχο και στις δύο ομάδες, αλλά διαχειρίστηκε σωστά το ματς και δεν είχε να αντιμετωπίσει την πολύ δύσκολη φάση.

ΓΚΟΛ: 50′ Καμαρά, 72′, 87′ Φορτούνης, 83′ Χασάν – 3′ Πόνσε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 71′ Καμαρά, 89′ Γκιλιέρμε – 40′ Οικονόμου, 90’+2′ Γαλανόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Μεριά, Σισέ, Βούκοβιτς (46′ Μεριά), Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ντίας (46′ Χριστοδουλόπουλος / 68′ Γκερέρο), Ποντένσε, Φορτούνης, Χασάν.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Σιμόες, Άλεφ (78′ Γαλανόπουλος), Κλωναρίδης (57′ Μπακασέτας), Λιβάια, Μάνταλος (85′ Αλμπάνης), Πόνσε.