Ολυμπιακός – ΑΕΛ 4-1: Την τελείωσε από ημίχρονο!

Σε ένα ακόμη ματς ο Ολυμπιακός τελείωσε τη νίκη από νωρίς...

Ολυμπιακός – ΑΕΛ 4-1: Σε ένα ακόμη ματς ο Ολυμπιακός κατάφερε να τελειώσει με την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο! Αυτή τη φορά το… θύμα των «ερυθρόλευκων» ήταν η ΑΕΛ.

Οι Πειραιώτες υποδέχτηκαν την ΑΕΛ στο Καραϊσκάκη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1.

Σε ένα ματς που ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με το υπέρ τους 4-0!

Κάτι το οποίο πραγματοποιεί ο Ολυμπιακός για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος. Μέσα στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό είχε προηγηθεί με 3-0 στο ημίχρονο, ενώ 4-0 ήταν και στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Αγραφιώτης σε Γραμμένο: «Αυτά που γράφουν στο instagram, σας παράπεσαν;»

Ολυμπιακός – ΑΕΛ: Θέαμα και γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν αμέσως να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην ΑΕΛ.

Μπόρεσαν να πάρουν και από νωρίς το προβάδισμα, καθώς μόλις στο 9′ έγινε το 1-0! Με τον Μασούρα να δείχνει ότι έχει αρχίσει να βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο. Συγκεκριμένα, ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά μετά ήρθε και το 2-0!

Ωραία ανάπτυξη των Πειραιωτών, με τον Σουντανί να κάνει την κάθετη μπαλιά στ’ αριστερά για τον Μασούρα. Και ο Έλληνας εξτρέμ μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0 στο ματς.

Επίσης το 3-0 έγινε γρήγορα από τον Ολυμπιακό. Στο 17′ ο Καμαρά έδωσε στον Σουντανί περίπου στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Αλγερινός μεσοεπιθετικός «κουβάλησε» την μπάλα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς και να ψάχνει ένα τέταρτο γκολ.

Κάτι το οποίο ήρθε στο 36′ με την εκτέλεση πέναλτι του Ελ Αραμπί! Παράβαση την οποία κέρδισε ο ίδιος από τον Μόρα.

Έτσι τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο, με τους Πειραιώτες να είναι στο 4-0.

Έπεσε ο ρυθμός το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΛ

Στο δεύτερο ημίχρονο από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε το υπέρ του σκορ με 4-0, δεν θέλησε να… τσιτώσει. Έπεσε ο ρυθμός στο Καραϊσκάκη και αυτό ήταν κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΛ.

Μπόρεσε να μειώσει στο σκορ σε 4-1, χάρη στο σουτ του Ουάρντα έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 56′.

Ο Αιγύπτιος σούταρε με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Σα και να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 4-1.

Στη συνέχεια ο Πέδρο Μαρτίνς θέλησε να κάνει δοκιμές, αφού η νίκη είχε τελειώσει για τους Πειραιώτες.

Έβαλε τον Μπενζιά στο ματς, όπως και τον Τοροσίδη προκειμένου να περάσει ο έμπειρος μπακ στα δεξιά και να δοκιμάσει τον Γκασπάρ στ’ αριστερά. Η πρώτη φορά που έπαιξε ο Πορτογάλος μπακ στην αριστερή πλευρά, ενώ η φυσική του θέση είναι στα δεξιά.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Γιώργος Μασούρας κατάφερε να ξεχωρίσει. Είχε καιρό να κάνει καλές εμφανίσεις και τώρα μέσα σε δύο σερί αγώνες καταφέρνει να βρει 4 φορές δίχτυα, από δύο σε κάθε αγώνα, με Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΛ. Εκ των κορυφαίων των «ερυθρόλευκων»

UP: Συνεχίζει τις καλές του εμφανίσεις και ο Σουντανί. Ο Αλγερινός είχε μία ασίστ και ένα γκολ στο ματς με την ΑΕΛ στο Καραϊσκάκη, μετά τις 3 ασίστ στην Τρίπολη.

DOWN: Όλη η άμυνα της ΑΕΛ. Κακή αντίδραση στα γκολ των «ερυθρόλευκων».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

ΓΚΟΛ: 9′ και 11′ Μασούρας, 17′ Σουντανί, 37′ Ελ Αραμπί με πέναλτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 89′ Μπρούνο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Μπα, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας (81′ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Σουντανί (74′ Μπενζιά), Ελ Αραμπί (65′ Γκερέρο).

ΑΕΛ (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίζιτς, Μόρας (78′ Φιλίποβιτς), Σεσέροβιτς, Μπέρτο, Κάτσε (59′ Μπάλλας), Νούνιτς (70′ Πινακάς), Στάνκοβιτς.

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΛ 4-1: Την τελείωσε από ημίχρονο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.