Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Η αγαπημένη του συνήθεια, στο δεύτερο ημίχρονο (vids)

Επικράτησαν οι «ερυθρόλευκοι» του Απόλλωνα Σμύρνης στο Καραϊσκάκη...

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, στο Καραϊσκάκη.

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχτηκαν τους νεοφώτιστους στο γήπεδο του Φαλήρου, για την 7η αγωνιστική. Κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης και συνεχίζουν στο πρωτάθλημα.

Η νίκη αυτή για τους Πειραιώτες ήρθε ως συνήθως. Στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να σκοράρει, αν και είχε ευκαιρίες και έτσι πήρε το τρίποντο με γκολ στο δεύτερο μέρος του ματς.

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης: Απείλησε από στημένες μπαλιές

Μία ομάδα που δεν έχει παίξει ξανά μαζί, παρέταξε ο Πέδρο Μαρτίνς. Οπότε στην αρχή χρειάστηκε ο Ολυμπιακός κάποια λεπτά μέχρι να πάρει… μπροστά.

Για αυτό και οι περισσότερες καλές στιγμές των «ερυθρόλευκων» στο ματς, ήταν από στημένες μπάλες. Κέρδισε αρκετά στημένα ο Ολυμπιακός γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 9′ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, με τον Σισέ να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξε.

Δύο λεπτά μετά ο Ιωαννίδης απείλησε για τον Απόλλωνα με κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, μετά από σέντρα του Μουνιέ η φάση αυτή. Στο 34′ επίσης οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή ευκαιρία από στημένη φάση. Εκτέλεση του Φορτούνη, κεφαλιά από τον Χασάν και ο Βέρχουλστ σταμάτησε την μπάλα στη γραμμή!

Λίγο αργότερα, συγκεκριμένα στο 36′, ήρθε άλλη μία καλή στιγμή στη ροή του αγώνα όμως. Ο Φορτούνης έκανε την μπαλιά για τον Ντρέγκερ μέσα στην περιοχή. Ο μπακ του Ολυμπιακού έστρωσε για τον Μπρούμα, ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, στο 45′ και στο 46′ ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά με στημένες φάσεις, σε κεφαλιές των Χασάν, Σισέ, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο.

Έτσι έμεινε το 0-0 στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης…

Το «ξεκλείδωσε» ο Χασάν

Ο Πέδρο Μαρτίνς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε δύο γρήγορες αλλαγές. Έχοντας ήδη κάνει μία νωρίτερα, η οποία όμως ήταν αναγκαστική του Μπουχαλάκη.

Στο ημίχρονο μπήκαν οι Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί αντί των Μπρούμα και Φορτούνη. Οι δύο που μπήκαν στο ημίχρονο, μαζί με τον Εμβιλά ο οποίος είχε μπει νωρίτερα, κατάφεραν να δώσουν το κάτι παραπάνω στους «ερυθρόλευκους».

Έγιναν πιο επιθετικοί, ενώ άλλαξαν και την εικόνα τους από το κέντρο και μπροστά.

Οι δύο Γάλλοι, Εμβιλά, Βαλμπουενά έδωσαν πολλά στην ομάδα του Πειραιά και έτσι βγήκε περισσότερες φορές στην επίθεση και ο Ολυμπιακός.

Στο 60′ ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα, ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά με τον Βέρχουλστ να κάνει άλλη μία μεγάλη απόκρουση στο ματς!

Έξι λεπτά μετά, νέα σέντρα του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά με την μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι. Στη συνέχεια έδιωξε αμυντικός σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Βαλμπουενά, ο Εμβιλά έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή. Η μπάλα όμως κόντραρε, αλλά κατέληξε στον Χασάν. Ο Αιγύπτιος έφερε την μπάλα μπροστά του και με πλασέ έκανε το 1-0 στο ματς!

Η φάση εξετάστηκε από τον Παπαπέτρου στο VAR, καθώς ο Απόλλων ζήτησε επιθετικό φάουλ του Χασάν στον Λισγάρα, αλλά κάτι τέτοιο δεν φάνηκε να υπάρχει. Έτσι ο ρέφερι έδειξε σέντρα για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι επιθετικός και στο 72′ ήρθε και το 2-0! Ωραίο άνοιγμα παιχνιδιού του Ελ Αραμπί στ’ αριστερά για τον Μασούρα, ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Χασάν με πλασέ «έγραψε» το 2-0 στο ματς!

Στη συνέχεια ο Απόλλων αναγκάστηκε να βγει μπροστά. Προσπάθησε να απειλήσει με προσπάθειες του Τσιλούλη από τα δεξιά, χωρίς όμως να φτάνει σε κάτι καλό.

Έτσι τελείωσε το ματς στο 2-0, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Αχμέντ Χασάν, φυσικά, μετά τα δύο γκολ που σημείωσε και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό! Ήταν εκεί που έπρεπε στα κατάλληλα σημεία της αναμέτρησης και εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που του παρουσιάστηκαν.

UP: Δύο παίκτες σε αυτήν την κατηγορία και οι δύο ήρθαν από τον πάγκο. Ο λόγος για τους Γιαν Εμβιλά, Ματιέ Βαλμπουενά. Αμφότεροι μπήκαν στο ματς και άλλαξαν την εικόνα του Ολυμπιακού από το κέντρο και μπροστά.

DOWN: Ο Λισγάρας ήταν και στις δύο φάσεις ο προσωπικός αντίπαλος του Χασάν, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ του Ολυμπιακού. Οπότε παίρνει πάνω του την ευθύνη των δύο γκολ των «ερυθρόλευκων».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Παπαπέτρου σε μία φάση χρειάστηκε να πάρει πάνω του απόφαση, στο 1-0 του Χασάν. Κλήθηκε από το VAR να δει τη φάση για επιθετικό φάουλ του Χασάν στον Λισγάρα. Αλλά ο παίκτης του Απόλλωνα δείχνει να μην πέφτει από παρέμβαση του Αιγύπτιου και έτσι μέτρησε το γκολ.

ΓΚΟΛ: 65′ και 72′ Χασάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Αβραάμ – 33′ Βιτλής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (82′ Μπρούνο), Βινάγκρε, Σισέ, Παπαδόπουλος, Πέπε, Μπουχαλάκης (41′ λ.τρ. Εμβιλά), Φορτούνης (46′ Ελ Αραμπί), Μπρούμα (46′ Βαλμπουενά), Λοβέρα (62′ Μασούρας), Χασάν.

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Γκουστάβο, Βιτλής (80′ Λαγός), Κολ (65′ Μπεντινέλι), Φατιόν (86′ Κραγιόπουλος), Σλίβκα, Μουνιέ (64′ Μουνιέ), Ιωαννίδης (80′ Φερνάντεζ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Η αγαπημένη του συνήθεια, στο δεύτερο ημίχρονο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.