Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0: Μπήκε ο Φορτούνης και… τελείωσε! (vid)

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0: Έκανε την πρεμιέρα που ήθελε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, για το πρωτάθλημα της σεζόν 2020-21. Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0: Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-0, σε ένα ματς στο οποίο σκόραραν μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Πειραιά στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή, εν...

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0: Έκανε την πρεμιέρα που ήθελε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, για το πρωτάθλημα της σεζόν 2020-21.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0: Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-0, σε ένα ματς στο οποίο σκόραραν μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Πειραιά στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή, εν αντιθέσει με τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος ήταν καλά στημένος μέσα στο γήπεδο και δυσκόλεψε αρκετά τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μέρος όμως ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε στο ματς τους Φορτούνη, Μασούρα και άλλαξε όλη η εικόνα των «ερυθρόλευκων»!

Ιδιαίτερα ο Φορτούνης έκανε πολύ καλό ματς και είχε ένα γκολ, αλλά και συμμετοχή στο 3-0 της αναμέτρησης, καθώς ξεκίνησε από τα πόδια του η φάση.

«Σφιγμένος» ο Ολυμπιακός, καλός ο Αστέρας Τρίπολης

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έδειξε να θέλει τον χρόνο του μέχρι να μπορέσει να βγάλει στο γήπεδο το καλό του πρόσωπο. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο 20λεπτο δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Αστέρα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Η καινούργια φανέλα στην κερκίδα (pic)

Από την άλλη οι Αρκάδες ήταν καλά στημένοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο και σιγά-σιγά ανέβαιναν και στην επίθεση.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν στο 14′, με ένα σουτ του Καμαρά το οποίο όμως μπλόκαρε σταθερά ο Παπαδόπουλος.

Από εκεί και πέρα στο 22′ ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ραντζέλοβιτς. Βγήκε τετ α τετ ο Σέρβος, πλάσαρε, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε!

Στο 36′ ο Αστέρας Τρίπολης είχε μεγάλη ευκαιρία, κόρνερ από τον Ριέρα, κεφαλιά του Αλί Μπαμπά μπλόκαρε ο Τζολάκης με διπλή προσπάθεια. Και στο 43′ ο Αστέρας απείλησε και πάλι, αλλά «καθάρισε» τη φάση ο Ραφίνια.

Έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης και έμεινε το 0-0 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Οι αλλαγές έκαναν τη διαφορά

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Πέδρο Μαρτίνς αμέσως προχώρησε σε δύο αλλαγές. Έβαλε στο παιχνίδι τους Φορτούνη, Μασούρα αντί των Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς και άλλαξε όλη η εικόνα του Ολυμπιακού!

Αμέσως οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο πιειστικοί και επιθετικοί. Ανάγκασε τον Αστέρα να κλειστεί πίσω και δεν άργησαν να έρθουν και τα γκολ.

Στο 59′ ο Φορτούνης άλλαξε την μπάλα με τον Ραφίνια, με τον πρώτο να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει για το 1-0! Λίγα λεπτά αργότερα, στο 64′, ο Καμαρά έστρωσε την μπάλα στον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό και «έγραψε» το 2-0!

Το τελικό 3-0 ήρθε μετά από ωραία συνεργασία. Μπαλιά του Φορτούνη για τον Χασάν, ο οποίος πρόλαβε τον Παπαδόπουλο στην έξοδο και έκανε την πάσα για τον Μασούρα και σε κενή εστία σημείωσε το 3-0!

Υπήρξαν και άλλες πολλές ευκαιρίες από πλευράς Ολυμπιακού, αλλά ο Παπαδόπουλος κατάφερε να κρατήσει το σκορ σε αυτά τα επίπεδα.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το υπέρ τους 3-0 και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο ματς με την Ομόνοια στις 23 του μήνα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Κώστας Φορτούνης ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Μπορεί να αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο, αλλά αμέσως κατάφερε να κάνει τη διαφορά.

UP: Όπως ο Φορτούνης έτσι και ο Μασούρας. Μέσα σε ένα ημίχρονο έκανε τη διαφορά, σημείωσε δύο γκολ και βοήθησε τον Ολυμπιακό για τη νίκη. Σε αυτή την κατηγορία θα πρέπει να μπει και ο Παπαδόπουλος του Αστέρα Τρίπολης. Μπορεί ο τερματοφύλακας του Αστέρα να δέχτηκε τρία γκολ, αλλά έχει πιάσει πολλά…

DOWN: Δεν βοήθησε ο Ριέρα την ομάδα του στο Καραϊσκάκη όπως στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Για αυτό και έγινε αλλαγή νωρίς στο δεύτερο μέρος. Το ίδιο ισχύει και για τον Σουάρεθ, ο οποίος στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ο διαιτητής Κουτσιαύτης, ήρεμο ματς χωρίς τη δύσκολη φάση.

ΓΚΟΛ: 59′ Φορτούνης, 64′ και 89′ Μασούρας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50′ Μουνάφο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης (85′ Καφού), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (46′ Μασούρας), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (67′ Χασάν).

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ (46′ Καστάνο), Μουνάφο (84′ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Ριέρα (68′ Φερνάντεζ), Μπαράλες, Τιλίκα (68′ Κρέσπο), Αλί Μπάμπα (56′ Σίτο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0: Μπήκε ο Φορτούνης και… τελείωσε! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.