Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 5-1: Καταιγιστικός και made in Greece!

Οι Σωκράτης, Μασούρας (δις), Μπουχαλάκης έβαλαν τα τέσσερα πρώτα γκολ και ο Γκάρι Ροντρίγκες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Ο Ολυμπιακός ήταν διέλυσε με 5-1 τον Αστέρα Τρίπολης με τα 4 πρώτα γκολ να ήταν από Έλληνες, κάτι που δύσκολα έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν σε τέτοιο εύρος νίκης.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Η αναμέτρηση ήταν για την 17η αγωνιστική της Super League και ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που ήθελε. Αν και το μεγάλο σκορ (5-1) σημειώθηκε με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο και να είναι made in Greece. Πιο συγκεκριμένα οι Σωκράτης Παπασταθόπουλος, Μασούρας (δις), Μπουχαλάκης έβαλαν τα 4 πρώτα γκολ, ενώ ο Γκάρι Ροντρίγκες έβαλε το 5ο στο 84′.

Σε μια αναμέτρηση όπου το δεύτερο 45λεπτπ ήταν συναρπαστικό με τους Ματιέ Βαλμπουενά, Μάριο Βρουσάι να είχαν συμβολή σχεδόν σε όλα τα γκολ. Από την άλλη ο Αστέρας Τρίπολης κρατήθηκε στο ματς, μόνο στο πρώτο ημίχρονο που έληξε 0-0. Το μοναδικό του γκολ έβαλε ο Κάρμονα στο 75′.

Η τακτική προσέγγιση των Μαρτίνς, Ράσταβατς

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε 7 αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε κόντρα στον ΟΦΗ. Άλλαξε όλη την άμυνα. Παράλληλα ξεκίνησε τον Μαντί Καμαρά στο πλάι του Εμβιλά στα χαφ. Επίσης ο Αγκιμπού Καμαρά έπαιξε σαν εξτρέμ, ενώ φανέλα βασικού πήρε και ο Τικίνιο σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Στην αντίπερα όχθη ο Μίλαν Ράσταβατς είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των τιμωρημένων Ατιένθα, Μπαράλες, Γκαρσία. Νοκ άουτ τέθηκε και ο Αλβαρες. Παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης με σύστημα 4-2-3-1. Παράλληλα κράτησε τον Σόνι στον πάγκο. Στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Μπενίτο και τριάδα πίσω του ήταν οι Κρέσπι, Καπίγια, Σίτο.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Ερυθρόλευκη πίεση 20 λεπτών

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε από την αρχή μια διπλή άμυνα ζώνης από τον Αστέρα Τρίπολης. Που ήθελε να κλέψει μπάλα για να βγει σε αντεπιθέσεις. Ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν 4 χειριστές μπάλας (Αγκιμπού, Μαντί, Ζοάο Καρβάλιο, Εμβιλά) κι έτσι η κατοχή ήταν δική τους. Δεν έβρισκανδ διαδρόμους, όμως, ακόμα και όταν άπλωναν το παιχνίδι από τα πλάγια.

Με αποτέλεσμα η πρώτη καλή στιγμή να ήταν στο 13′. Ένα σουτ του Μαντί Καμαρά, ο Τσιφτσής βρήκε ελάχιστα την μπάλα για να περάσει αυτή δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 19′ η πιο μεγάλη στιγμή. Ο Ζοάο Καρβάλιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μανωλάς πρόλαβε τον Τσιφτσή και με κεφαλιά έστρωσε στον Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος έκανε την κεφαλιά αλλά ον Τασουλής έδιωξε την μπάλα λίγο πριν περάσει την γραμμή του τέρματος.

Η αλλαγή Τικίνιο με Ελ Αραμπί

Μετά από αυτή την φάση ο ρυθμός έπεσε καθώς η ομάδα της Αρκαδίας ήταν πολύ καλά οργανωμένη στην αμυντική της λειτουργία. Στο 35′ ο Τικίνιο, που είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό, έγινε αλλαγή με τον Ελ Αραμπί.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Η επέμβαση του Βατσλίκ

Και στο 38′ ο Μπενίτο έκανε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Βατσλίκ να κάνει σωτήρια επέμβαση. Στο επόμενο λεπτό ο Βαλιέντε σκόραρε με πλασέ από κοντά, αλλά ακυρώθηκε το σκορ, σωστά, ως οφσάιντ.

Άστοχος από καλή θέση ο Εμβιλά

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια μεγάλη στιγμή. Στο 45′ ο Ελ Αραμπί πάσασε στον αμαρκάριστο Εμβιλά, που έκανε πλασέ από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Αυτή ήταν η 6η τελική στο πρώτο ημίχρονο που έκανε ο Ολυμπιακός με τις δύο να βρίσκουν στην εστία, έχοντας κατοχά μπάλας στο 73%. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τελικές και οι δύο στην εστία.

Στο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε τους Αγκιμπού Καμαρά, Μανωλά με τους Βαλμπουενά, Σισέ. Και ο Ράσταβατς έβγαλε τον Καπίγια για να μπει ο Ριέρα.

Στο 50′ εξετάστηκε μέσω VAR ένα πέναλτι για χέρι στον Βρουσάι και δεν δόθηκε κάτι. Με τους παίκτες του Αστέρα να διαμαρτύρονται έντονα.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Καταιγισμός από γκολ

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική με πρωταγωνιστές τους Βαλμπουενά, Βρουσάι. Ο Γάλλος σταρ έκανε πιο γρήγορους τους Πειραιώτες στην δημιουργία. Και δεν άργησαν να βάλουν τρία γκολ σε 5 λεπτά. Στο 52′ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε το 1-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Βαλμπουενά.

Στο 54′ η φάση αντεπίθεσης ξεκίνησε από τον Βαλμπουενά, με τον Βρουσάι να κάνει επέλαση από δεξιά, να σεντράρει την κατάλληλη στιγμή και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι να σκοράρει με πλασέ.

Η συνέχεια ήθελε ξανά τον Βρουσάι στο 57′ να χορεύει τον Τασουλή, να ελευθερώνεται και να σεντράρει στον Μασούρα που σκόραρε με κεφαλιά – ψαράκι.

Στο 61′ ο Παπαπέτρου έδωσε πέναλτι στον Αστέρα, αλλά το VAR το πήρε πίσω. Ήταν εκτεθειμένος ο Μπενίτο στη συγκεκριμένη φάση.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τον καταιγισμό των γκολ αφού πέτυχε και 4ο γκολ στο 67′. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλκ, ο Ελ Αραμπί άλλαξε για λίγο την πορεία της μπάλας. Αυτή κατέληξε στον Μπουχαλάκη, στο δεύτερο δοκάρι που σκόραρε με πλασέ.

Ο Αστέρας έβαλε το γκολ της τιμής στο 74′ με τον Κάρμονα. Με το ματς να είχε ανοίξει τελείως ο Ολυμπιακός έβαλε και 5ο γκολ. Ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το ιδανικό τελείωμα σε μια ακόμα επίθεση με ωραία ανάπτυξη.

Με το φινάλε του ματς, πιο συγκεκριμένα στο 90′ ο Βατσλίκ έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Σόνι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 52′ Σωκράτης, 55′, 57′ Μασούρας, 67′ Μπουχαλάκης, 84′ Γκ. Ροντρίγκες – 74′ Κάρμονα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Ελ Αραμπί, 86′ Σωκράτης, 87′ Ρέαμπτσιουκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Μάριος Βρουσάι έπαιξε για πρώτη φορά βασικός σαν δεξιός μπακ στο πρωτάθλημα και έδωσε τις ασίστ στα δύο από τα τρία γκολ, ενώ πήρε άριστα και στα αμυντικά του καθήκοντα. Μαζί του και ο Μασούρας για τα δύο γκολ που έβαλε κι εδειξε πως είναι μια σταθερή αξία.

UP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά έδωσε στον Ολυμπιακό αυτό που ήθελε. Γρήγορη σκέψη στην δημιουργία με τον έμπειρο άσο να τα κάνει όλα, καθώς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ήταν μέσα και στα 4 γκολ.

DOWN: Η αμυντική λειτουργία του Αστέρα Τρίπολης κατέρρευσε με την είσοδο του Βαλμπουενά με αποτέλεσμα να δεχθεί 4 γκολ σε 15 λεπτά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46′ Σισέ), Ρέαμπτσουκ – Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά – Αγκιμπού Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Ζοάο Καρβάλιο, Μασούρας (73′ Γκ. Ροντρίγκες) – Τικίνιο (35′ Ελ Αραμπί).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής – Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Τασουλής – Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας) – Κρέσπι, Καπίγια (46′ Ριέρα), Σίτο (58′ Τιλίκα) – Μπενίτο (68′ Σόνι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 5-1: Καταιγιστικός και made in Greece!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!