Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-0: Έβγαλε… μπαζούκα ο Ελ Αραμπί! (vids)

Εύκολη νίκη των «ερυθρόλευκων» στο Καραϊσκάκη...

Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-0: Εύκολη υπόθεση έκανε ο Ολυμπιακός το ματς με τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκη.

Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-0: Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχτηκαν την ομάδα του Περιστερίου στο Καραϊσκάκη και νίκησαν εύκολα με 4-0, για την 5η αγωνιστική της Super League 1! Σε ένα ματς βέβαια στο οποίο ο Ατρόμητος αγωνίστηκε από το 31′ με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Μάτιτς.

Στον αγώνα ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί!

Ο Μαροκινός επιθετικός μπήκε στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης και μέχρι το τέλος του ματς κατάφερε να πραγματοποιήσει το χατ τρικ!

Κάνοντας έτσι μία εύκολη υπόθεση, ένα δυνατό ματς που είχε μπροστά του ο Ολυμπιακός.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Ατρόμητος: Στο Καραϊσκάκη ο Λάζαρος

Ολυμπιακός – Ατρόμητος: Καταιγιστικός, αλλά χωρίς γκολ

Σχεδόν… όλα τα είχε το πρώτο ημίχρονο στο Καραϊσκάκη. Λέμε σχεδόν διότι κάτι έλειπε και μάλιστα αυτό που έλειψε ήταν και το πιο σημαντικό.

Γκολ δεν είχε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα σωστά στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά δεν σκόραρε. Πίεσε τον Ατρόμητο, είχε καλή κυκλοφορία, δημιούργησε τις ευκαιρίες του, αλλά σε καμία απ’ αυτές δεν έστειλε την μπάλα εκεί που έπρεπε, στα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς από τον Ατρόμητο, από το πρώτο κιόλας λεπτό.

Ήταν καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, ήρθε και η αποβολή για τον Ατρόμητο και τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν ακόμη πιο δύσκολα.

Μόλις στο 6′ απείλησε ο Χασάν, αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Στο 12′ ο Ραφίνια έκανε τη σέντρα ο Μασούρας έπιασε από κοντινή απόσταση την κεφαλιά, αλλά η φάση είχε την ίδια κατάληξη.

Έξι λεπτά μετά ο Χολέμπας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, άουτ, ενώ στο 20′ ο Βαλμπουενά έκανε το κόρνερ ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά και ο Γούτας έδιωξε στη γραμμή! Στο 28′ ήρθε η κλωτσιά του Μάτιτς στον Καμαρά πάνω σε φάση. Ο Κουτσιαύτης άφησε τη φάση να εξελιχθεί και στο 29′ του έδειξε την κίτρινη κάρτα. Από το VAR όμως είδαν και πάλι τη φάση και συμβούλευσαν το διαιτητή να δείξει την κόκκινη.

Όπως και έγινε. Ο Κουτσιαύτης πήρε πίσω την κίτρινη κάρτα και έβγαλε την κόκκινη από το τσεπάκι του.

Ο Ατρόμητος μετά απ’ αυτή την εξέλιξη κλείστηκε στα καρέ του. Αυτό δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, αφού δεν μπορούσε να βρει πολλά κενά στην αντίπαλη άμυνα.

Για αυτό και ο Πέδρο Μαρτίνς θέλησε να «φορτώσει» την επίθεσή του βάζοντας μέσα και τον Ελ Αραμπί. Έβγαλε τον Μασούρα και ο Μαροκινός μπήκε στο ματς γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2.

Και ξαφνικά… Ελ Αραμπί!

Ο Πέδρο Μαρτίνς αμέσως όταν έμεινε με δέκα ο Ατρόμητος «φόρτωσε» την επίθεσή του. Έβαλε στον αγώνα τον Ελ Αραμπί αντί του Μασούρα και γύρισε το σύστημα στο 4-4-2. Άυτό είχε ως αποτέλεσμα να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή και να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε.

Μόλις στο 52′ ήρθε το 1-0!

Ο Φορτούνης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, βγήκε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει και έδωσε την ασίστ για τον Ελ Αραμπί. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς σήκωσε ο βοηθός τη σημαία του.

Αλλά στη συνέχεια το VAR εξέτασε τη φάση και ο Κουτσιαύτης έδειξε σέντρα για το 1-0!

Δεν πέρασε αρκετή ώρα για να έρθει το 2-0 με τον Ελ Αραμπί να έχει και πάλι συμμετοχή. Λάθος του Σάλομον έξω από την περιοχή, ο Ελ Αραμπί έκλεψε και έβγαλε την κάθετη για τον Εμβιλά. Ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή γύρισε στον Χασάν και σε κενή εστία έκανε το 2-0!

Ο Ελ Αραμπί όποτε σημειώνει γκολ συνηθίζει να πανηγυρίζει με… όπλα! Αυτή τη φορά όμως έβγαλε… μπαζούκα και μέσα σε λίγα λεπτά πραγματοποίησε το χατ τρικ στο ματς!

Στο 82′ ο Λοβέρα βγήκε στην αντεπίθεση δεν κατάφερε να περάσει τον Γιαννιώτη, αλλά γύρισε την μπάλα για τον Ελ Αραμπί. Ο οποίος με πλασέ «έγραψε» το 3-0.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 87′, ο Λοβέρα έκανε το κόρνερ και ο Ελ Αραμπί με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 4-0!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Το έχει αποδείξει αρκετές φορές ότι δεν θέλει πολλά λεπτά συμμετοχής για να σκοράρει! Μπήκε στο 40′ του πρώτου ημιχρόνου και μέχρι το 82′ του αγώνα είχε βάλει δύο γκολ! Ο λόγος για τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί!

UP: Αρκετά κινητικός και βοήθησε τον Ολυμπιακό για τη νίκη, ήταν ο Αχμέντ Χασάν. Ο Αιγύπτιος βρήκε και δίχτυα, κάνοντας το 2-0 στο ματς και πρόσθεσε μία ακόμη καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του.

DOWN: Ο Σάλομον ήταν από τους χειρότερους του Ατρόμητου. Δεν είχε καλό ματς, έκανε και το λάθος στο 2-0 των «ερυθρόλευκων» έξω από την περιοχή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ενήργησε σωστά στις φάσεις της κόκκινης στον Μάτιτς και στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού. Άκουσε το VAR και στις δύο φάσεις της αναμέτρησης και είχε σωστές αποφάσεις.

ΓΚΟΛ: 52′ Ελ Αραμπί, 65′, 82′ και 87′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24′ Χολέμπας, 45+1′ Μπα, 77′ Σεμέδο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 31′ Μάτιτς

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Φορτούνης (69′ Ραντζέλοβιτς), Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (40′ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά (69′ Λοβέρα), Χασάν.

Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Γούτας, Γκάλο, Κιβρακίδης (68′ Ούμπιδες), Νάτσος, Χαρίσης (61′ Χριστοδουλόπουλος), Σάλομον (68′ Γκαλβάο), Μουνίθ (35′ Μπουσούλατζιτς), Κωτσόπουλος (61′ Ενσικουλού), Μάτιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-0: Έβγαλε… μπαζούκα ο Ελ Αραμπί! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.