Ολυμπιακός – Λαμία 1-0: Ο Ελ Αραμπί συνέχισε το σερί που «απείλησε» ο Σαράνοφ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 10η σερί νίκη πρωταθλήματος με το 9ο γκολ του Ελ Αραμπί, απέναντι σε μια Λαμία που επιχείρησε να βάλει τέλος στο σερί με τον Σαράνοφ.

Ολυμπιακός – Λαμία 1-0: Η 10η σερί νίκη πρωταθλήματος είχε την υπογραφή του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, με τον Μπόγιαν Σαράνοφ να ήταν αυτός που πάλεψε να βάλει ένα τέλος.

Ολυμπιακός – Λαμία 1-0: Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 1-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League. Στο τελευταίο ματς του έτους στο Καραϊσκάκη για το πρωτάθλημα. Ο Ελ Αραμπί έδωσε τους βαθμούς με το 9ο γκολ του στο πρωτάθλημα και 4ο στα δύο τελευταία.

Σε μια αναμέτρηση όπου λίγο έλλειψε να γίνει ήρωας ο Σαράνοφ. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας έκανε 7 σωτήριες επεμβάσεις έως τα πρώτα 60 λεπτά του αγώνα. Ανάμεσα τους κι ένα πέναλτι του Ελ Αραμπί, στο 19ο λεπτό.

Δεν άλλαξε τίποτα ο Μαρτίνς

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με την ενδεκάδα και το σχήμα που χρησιμοποίησε στα δύο προηγούμενα ματς. Ο Μπουχαλάκης διατήρησε την θέση του στην ενδεκάδα. Και ο Μαντί Καμαρά έμεινε εκτός. Εκτός 20άδας έμεινε ο Κούντε.

Στην αντίπερα όχθη ο Μιχάλης Γρηγορίου είχε εκτός τον Αντζέτζο και τιμωρημένο τον Μπεχαράνο. Παραμένουν τραυματίες οι Καραμάνος, Μανούσος. Ο τεχνικός της Λαμίας παρέταξε την ομάδα του με σχήμα 4-2-3-1 με τον Αραμπούλι να ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία έπαιξε στα ίσια τον Ολυμπιακό. Ανέβασε τις γραμμές της και επιχείρησε να πρεσάρει. Σε αντίθεση με ότι κάνουν οι άλλες ομάδες στο Καραϊσκάκη. Τα πήγαινε καλά μέχρι όμως το πρώτο 15λεπτο.

Πέναλτι ο Ελ Αραμπί, απέκρουσε ο Σαράνοφ

Μετά από εκεί οι Πειραιώτες βρήκαν πατήματα. Στο 16′ κέρδισαν πέναλτι με τον Αγκιμπού Καμαρά σε διεκδίκηση μπάλας με τον Γκέντσογλου. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR και η αποόφαση του Γκορτσίλα δεν άλλαξε.

Ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε το πέναλτι στο 19′ αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε. Στο 20′ Σαράνοφ έκανε δύο ακόμα σωτήριες επεμβάσεις σε σουτ των Αγκιμπού Καμαρά, Μπουχαλάκη.

Ολυμπιακός – Λαμία: Τελικά σκόραρε ο Ελ Αραμπί

Στο 21′ η Λαμία είχε ευκαιρία με τον Βατσλίκ να αποκρούει το σου του Αραμπούλι. Και στο 22΄ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ξέφυγε στην αντεπίθεση με τον Λαλά να δίνει ωραία διαγώνια στον Αγκιμπού. Εκείνος έκανε το πλασέ, αλλά απέκρουσε ο Σαράνοφ.

Η μπάλα πήγε στον Ελ Αραμπί που σκόραρε στην σχεδόν κενή εστία.

Ο Σαράνοφ στο 25′ απέκρουσε το σουτ του Λόπες και στο 28′ και το 39′ οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ακόμα ευκαιρίες.

Κι έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, όπου ο Ολυμπιακός, έχασε ένα πέναλτι, έβαλε ένα γκολ, είχε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά ο Σαράνοφ έκανε και σωτήριες επεμβάσεις.

Ολυμπιακός – Λαμία: Ξανά όχι ο Σαράνοφ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε σρο ίδιο μοτίβο, αλλά και ο Σαράνοφ! Στο 48′ ο τερματοφύλακας της Λαμίας έβγαλε το επικίνδυνο σουτ του Μασούρα. Ήταν η 7η επέμβαση του στο ματς μέχρι εκείνο το λεπτό.

Στο 56′ ο Γκέντσογλου έκανε σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, με τους Ελ Αραμπί, Μπουχαλάκη να κάνουν σωτήρια προβολή και να ανακόπτουν την πορεία της μπάλας.

Το ματς μετά από εκεί δεν είχε καλό ρυθμό, για να φτάσει στα τελευταία δέκα λεπτά, που είχαν άγχος. Στο 81′ ο Σαράνοφ νίκησε τον Τικίνιο σε τετ α τετ. Στο 84′ απείλησε η Λαμία με τον Αραμπούλι και μέχρι να ακουστεί το σφύριγμα της λήξης από τον Γκορτσίλα η αγωνία ήταν μεγάλη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 22′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 11′ Προβυδάκης, 51′ Γκέντσογλου, 54′ Παπασταθόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Ελ Αραμπί είδε τον Σαράνοφ να του αποκρούει το πέναλτι, αλλά μετά από τρία λεπτά βρήκε δίχτυα. Ακολούθησε την αντεπίθεση που έγινε και βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να βάλει το 9ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

UP: Για τον Σαράνοφ ήταν μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση στο Καραϊσκάκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Τη σεζόν 2018-19 είχε αποκρούσει πέναλτι του Φορτούνη, σε ματς για το Κύπελλο, όπου έτσι απέκλεισε τους Πειραιώτες. Κανονικά θα ήταν ο MVP της αναμέτρησης αλλά η Λαμία τελικά ηττήθηκε.

DOWN: Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Μασούρας δεν παρουσίασε τα δείγματα που είχε στο ξεκίνημα της σεζόν. Ο διεθνής εξτρέμ έχει χάσει τον ρυθμό του και φάνηκε και στο παιχνίδι με την Λαμία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (57′ Μ. Καμαρά), Ρόνι Λόπες (76′ Ονιεκούρου), Μασούρας (57′ Γκ. Ροντρίγκες), Αγκ. Καμαρά (90’+1 Μπα), Ελ Αραμπί (76′ Τικίνιο).

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Νούνιες (67′ Τιρόνε), Τζανδάρης (85′ Τσούκαλος), Γκέντσογλου, Ρόμανιτς, Ελευθεριάδης (67′ Μανουσάκης), Αραμπούλι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Λαμία 1-0: Ο Ελ Αραμπί συνέχισε το σερί που «απείλησε» ο Σαράνοφ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!